Bebeğim nerede uyumalı?

Bebeğinizin uyuyabileceği pek çok seçenek var, ancak yatağınızda bunlardan biri değil . Bebeğinizi yanınıza almanız veya  yatakta paylaşmanız tehlikelidir ve ani bebek ölümü sendromu (SIDS)riskini artırır . 

Yatak paylaşımı iyi bir fikir olmasa da, oda paylaşımı (küçük çocuğunuzun yakın tutulması) emzirmeyi çok daha kolay hale getirmenize yardımcı olabilir. Bunu yapmanın yolları şunlardır:

  • Yatağın yanına bir beşik koy, bahçede oyna veya beşik koy. Bu, emziriyorsanız özellikle önemli olabilecek istenen yakınlığı korumanızı sağlar. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), annenin aynı odada ayrı bir beşik, beşik veya oyun bahçesinde bebek uykusu geçirmesinin, SIDS riskini azalttığını söylüyor.
  • Bebeğinizin üzerinde yuvarlanma olasılığı olmadan bebeğinizin yanında olmanızı sağlamak için yatağınıza takılan bir tarafı olan bir beşik veya oyun bahçesi gibi görünen bir cihaz satın alın.

Bebeğinizin yumuşak bir yüzeyde veya sigara içen insanlarla aynı odada uyumasına izin vermeyin. SIDS riskini azaltmaya yardımcı olmak için bebekler her zaman uykuya daldırılmalıdır.

Yataktaki hemşireliği kendiniz için daha konforlu hale getirmek için, donut tipi bir bakım yastığını yatağınızın üzerinde ya da yakınında bulundurmak ya da her iki tarafında kollarıyla “koca” sırt yastığı kullanmak yardımcı olabilir.

Odayı gece beslenmeleri için loş bir şekilde aydınlatın ve stimülasyonu (konuşma, şarkı söyleme vb.) Minimumda tutun. Bu, bebeğinize gece uykusunun uyumak için olduğunu – oynamayacağının – farkına varmasında yardımcı olacak ve küçük çocuğunuzu daha erken uyumasına teşvik edecektir.

Bebeğim emzirirken uyuya kalır. Ne yapabilirim?

Yeni doğanlar, özellikle iyi bir beslenmeden memnun olduktan sonra, memede sık sık uykuya dalarlar. (Küçük tıklamalar gibi yutma sesleri duymazsanız ya da çene hareketlerini görürseniz, bebeğinizin hemşirelik yapıp yapamayacağını bilirsiniz.)

Bebeğinizin uykuda olduğunu ve hemşireliği bitiremediğini düşünüyorsanız, denemeniz gereken bazı ipuçları:

  • bebeğini soyun ve sırtını ovala
  • ayakları gıdıklamak
  • bebeğini geğirmek
  • Bebeğinizin bezini değiştirmeyi veya diğer göğsüne geçmeyi deneyin

Yanlış takılan bebekler memede uyuya kalabilir. Bu durumda, emişi kırın ve hem meme ucunuzu hem de areolayı içerecek şekilde bebeğinizi göğsünüze yerleştirin . Parmağınızı bebeğinizin ağzının yan tarafına (diş etleri arasında) kaydırarak ve ardından parmağınızı çeyrek tur çevirerek emme işlemini kesebilirsiniz. (Bebeğinizi sadece göğsünüzden çekerseniz, küçük çocuğunuzu şaşırtacak ve göğüslerinizi de incitecektir.)

Emmeyi kırdıktan sonra, bebeğinizi geğirmeye çalışın ve küçük çocuğunuzu diğer memeye çevirin. Bir laktasyon danışmanı size doğru mandal yöntemini gösterebilir ve aklınıza gelebilecek herhangi bir sorunuz veya endişeniz konusunda size yardımcı olabilir.

Bebeğimin uyuması için hemşire olmak uygun mudur?

Yaşamın ilk birkaç ayında, tam bir göbekle tatmin olmuş bir emziren bebeği uyanık tutmak pratik olarak imkansızdır. Bununla birlikte, bebekler büyüdükten sonra, çoğu doktor bebeği sadece uyumasını sağlamak için emzirmeye karşı tavsiyede bulunur. Bunu düzenli yapmak, bebeğinizin kendi kendine nasıl uyuya kaldığını öğrenmesini önleyebilir.

Uyku saatlerinde ve yatmadan önce bebeğinizi biraz uyanık bırakmaya çalışın, böylece hemşire olmadan uyuyakalmaya alışacak. Emzirme seanslarını beslenmeyle ilgili ve emzirme konusunda daha az yapın.

Bebeğiniz hastalanmışsa veya sizden ayrılmışsa, rahatınız için hemşire isteyebilirsiniz, ancak bunu bir alışkanlık haline getirmemeye çalışın.

Bebeğinizin uykuya dalmakta zorlanması durumunda, ona bir emzik vermeyi düşünün. Uzmanlar, SIDS riskini azaltmak için 1 yaşından küçük bebeklere şekerleme zamanı ve yatmadan önce yatmalarını önermektedir – ancak yalnızca emzirme kurulduktan sonra, yani 3 haftadan daha kısa bir süre içerisinde. Ama küçük çocuğunuz emzik istemiyorsa, itmeyin.

Tanıdık ve dinlendirici bir uyku rutini oluşturarak bebeğinizin uykusunu teşvik etmeye çalışın. Banyo yapmak, kitap okumak ve şarkı söylemek bebekleri rahatlatabilir ve güne bir son verebilir. Tutarlı olun ve bebeğiniz yakında bu adımları uyku ile ilişkilendirir.

Bebeğim ne zaman gece uyuyacak?

Yenidoğanlar, genellikle ilk birkaç hafta içinde meydana gelen kilo alımına kadar 3 ila 4 saatte bir uyandırılmalıdır. Bundan sonra, bir bebek daha uzun süre uyuyabilirse sorun olmaz.

Ama alamadım sizin pijama henüz yukarı umuyor – En anne sütüyle beslenen bebeklerin olmaz uzun süre için ertelemek çünkü onlar aç olsun. Unutmayın, anne sütü formülden çok daha kolay sindirilir, bu nedenle bebeklerin sistemlerinden daha hızlı geçer ve bu nedenle onları daha sık aç yapar.

Yenidoğanların en uzun uyku süreleri genellikle 4 ya da 5 saattir – bu, küçük karınlarının beslenmeler arasında ne kadar sürebileceğini gösterir. Yeni doğmuş bebekler bir süre uyurlarsa, muhtemelen gündüzleri aç kalırlar ve daha sık hemşire isteyebilirler.

Ve ebeveynler gece boyunca uyumanın uzak bir rüya gibi göründüğünü düşündüğünde, işler biraz daha kolaylaşmaya başlar. Bir bebek, 3 ayda, gündüz uykuları sırasında ve genellikle bir ya da iki kez olmak üzere, gece 10 saat boyunca toplam 5 saatlik bir uyku yaşar. Bebeklerin çoğu bu yaşta “gece boyunca” uyuyor, arka arkaya 6 ila 8 saat.

Bebeğinizi gündüzleri uyarmaya, geceleri sakin kalmaya ve düzenli yatma rutini almanıza yardımcı olabilir. Ancak her bebek farklıdır, bu nedenle bebeğiniz diğerlerinden daha fazla veya daha az uyursa şaşırmayın.

Bebeğimin uyumasına izin vermek süt kaynağımı incitir mi?

Bebeğinizin gece boyunca (genellikle yaklaşık 3 aylıkken) uyumaya bırakılması, emzirme çabalarınıza zarar vermez. Vücudunuz, bebeğinizin ne zaman ve ne kadar bebeğinize ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak süt kaynağınızı yeniden ayarlar. Bazı bebekler gece boyunca uyuyacak, ancak gün boyunca telafi edecek, böylece göğüsleriniz bunu kaldıracak.

Bebeğiniz olgunlaştıkça ve katı yiyecekler almaya başladığında anne sütüne olan ihtiyaç azalacak ve vücudunuz da buna göre ayarlanacaktır.

Önceki İçerikEmzirme SSS: Katılar ve Ekler
Sonraki İçerikYumurtalık Kanseri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz