Akıl sağlığı sorunları olan biriyle konuşmak sizin için zor olabilir, ancak temel önlemleri ve yasakları bilmek gerçekten yardımcı olabilir.

Akıl Sağlığı Sorunları için Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar

Sık sık zihinsel sağlığı tartışmaktan kaçınıyoruz çünkü korkuyoruz ya da damgalanıyoruz ya da ne söyleyeceğimizi bilmiyoruz. Fakat bu işleri daha da kötüleştirebilir. Arkadaşlarınızı, ailenizi ve sağlık profesyonellerinizi desteklemek, sevdiklerinizi yönetmede ve kurtarmada önemli bir rol oynar. Dinlemek, bağlantıda kalmak ve iyi olduğunuzu göstermek gibi küçük hareketler yaparak büyük bir fark yaratabilirsiniz.

Akıl Sağlığı Sorunları için Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar
Akıl Sağlığı Sorunları için Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar

Birçoğumuz zihinsel hastalığı olan birisine yanlış bir şey söylemekten endişe ediyoruz. Arkadaşınız veya sevilen bir kişi ruhsal sağlık sorunları hakkında sizinle konuşmak isteyebilir veya olmayabilir, ancak konuyu önlemeniz gerekmediğini bilmeniz önemlidir.

Birinin zihinsel bir hastalığı olup olmadığını söylemek her zaman kolay değildir. Sorunu reddetmeleri ve tereddüt etmeleri veya yardım almayı reddetmeleri durumunda bile endişelerinizi onlarla dile getirmeniz önemlidir. Öfke, utanç veya utanç ile tepki verebilirler.

İlgilendiğiniz biri kendinize veya bir başkasına zarar verme tehlikesiyle karşı karşıyaysa, derhal 112 Acil‘i arayın. Ayrıca yardım edebilecek çok sayıda yardım hattı ve kriz destek hizmetleri de bulunmaktadır.

Önceki İçerikİyi Zihinsel Sağlık
Sonraki İçerikİş Yerinde iyi Günler – Her Gün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz