Nefes Tutma Büyüler Hakkında

Birçoğumuz, yüzlerini maviye dönene kadar nefesini tutan inatçı veya inatçı küçük çocuklar hakkında hikayeler duyduk. Bunlar eğlenceli “korkunç iki” masallar gibi gelebilir, ancak bu küçük çocukların ebeveynleri için komik değillerdir. Nefes tutma büyüleri ebeveynler için korkunç olabilir çünkü çocuklar dışarı çıkıncaya kadar nefeslerini sık sık tutarlar.

Fakat bu büyüler kasıtlı değil – istemsiz bir refleks, yani çocuklar onlar üzerinde kontrol sahibi değil. İzlemek için üzülseler de, nefes tutma büyüleri zararlı değildir ve ciddi sağlık riski oluşturmaz. Bir büyü, normal olarak bir çocuk normal olarak tekrar nefes almaya başlamadan önce bir dakikadan daha az sürer.

Nefes tutma büyüleri, 6 ay ile 6 yaş arasındaki sağlıklı çocuklarda görülebilir, ancak en çok yaşamın ikinci yılında görülür. Aile öyküsü olan çocuklarda daha sık görülebilirler.

Çoğu durumda, nefes tutma büyüleri tahmin edilebilir ve tetikleyiciler tanımlandıktan sonra bile önlenebilir. Çocuklar genellikle onları 5 ya da 6 yaşına kadar büyütür.

Nefes Tutma Tipleri

Nefes tutma büyüleri neden ve özelliklere göre farklılık gösterir:

  • Siyanotik nefes tutma büyüleri , çocuk nefes almayı bıraktığında ve yüzünde maviye döndüğünde ortaya çıkar. Bu büyü genellikle disipline edilmek üzere çocuğu üzen bir şey tarafından tetiklenir. Ağlarken çocuk nefes verir (nefes alır) ve bir süre daha nefes alamaz. Önceden siyanotik büyülere tanık olan ebeveynler, başka birinin ne zaman olacağını tam olarak bilirler çünkü çocuklarının yüzü yavaşça mavi bir gölgeye dönüşür, açık maviden neredeyse maviye döner.
  • Pallid nefes tutma nöbetleri daha az yaygındır ve tahmin edilemezdir, çünkü bir çocuk ani bir korku veya şaşkınlık yaşadıktan sonra olur (arkadan şaşırmış gibi). Siyanotik büyülerden farklı olarak, çocuklar büyü sırasında neredeyse solgun görünürler.

Her iki tür büyü de çocukların nefes almasını önler ve bazen bir dakika kadar bilincini kaybeder. En aşırı durumlarda, çocuklar nöbet geçirebilir . Nöbet geçirilmesi uzun vadeli bir zarara neden olmaz veya çocuğu nöbet bozukluğu gelişme riski altında bırakmaz.

Bir Çocuk Büyüme Sırasında Bayılırsa

Çoğu zaman, nefes tutma büyüsü sırasında hiçbir şey yapmanıza gerek kalmaz. Çocuğunuz büyü bitinceye kadar uzanmış olarak kalmalıdır.

Çocuğunuz kısa bir süre geçerse, sakin olun ve:

  • Çocuğunuzun bilincini yeniden kazandığında, çocuğunuzun ağzını yiyecek veya boğulma tehlikesi oluşturabilecek herhangi bir nesne için kontrol edin
  • Çocuğunuzun nöbet geçirmesi durumunda ulaşılabilecek tüm eşyaları veya eşyaları çıkarın.

Nefes tutma büyüleri olan çocuklar genellikle bir dakika içinde nefes almaya başlar.

 Çocuğunuz mavi kalırsa veya bir dakikadan fazla nefes almıyorsa 911’i arayın .

Doktor Ne Zaman Görülmeli

Bu, çocuğunuzun ilk nefes tutma büyüsü ise, tıbbi yardım alın. Nefes tutma büyüleri zararlı olmasa da, çocuğunuzu kontrol ettirmeniz iyi olur. Bir doktor nefes alıp verme büyüsü mü, yoksa buna benzeyen başka bir tıbbi durum mu olduğunu belirleyebilir.

Bu büyüler, güçlü duygulara (kızmak, korkmak veya sinirli olmak gibi) istemsiz bir tepkidir ve sağlıklı çocuklarda ortaya çıkma eğilimindedir. İsteksiz olduklarından (bilerek yapılmadıklarından), davranışsal bir problem değildir. Bir doktor, ebeveynlerin çocuklarında bir büyüyü neyin tetiklediğini, gelecekteki büyülerin nasıl önlenebileceğini ve gerçekleşirse onlarla nasıl başa çıkacaklarını anlamalarına yardımcı olabilir.

Bazen, demir eksikliği anemisi  , çocukların nefes tutma büyüleri olmasına neden olabilir. Yani bir doktor kansızlığı kontrol etmek için kan testi yapabilir . Anemiyi tedavi etmek, büyü sayısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Gelecekteki Büyüleri Önlemek

Çocuklar olgunlaştıklarında ve daha iyi başa çıkma becerileri geliştirdiklerinde, genellikle nefes tutan büyüleri büyütürler. Ancak bu arada, ebeveynler büyülere şahit olmaktan daha büyük bir zorlukla karşı karşıya kalabilir: başka bir büyüyü tetiklemeyen çocuklarını disipline etmenin yollarını bulmak .

Doktorunuz siz ve çocuğunuz için başa çıkma stratejileri bulmanıza yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışabilir. Öfke ve inatçı davranışlarda bulunmamaya çalışın – küçük çocukların güvende olmalarına ve duygusal olarak iyi bir uyum sağlamalarına yardımcı olmak için sınırlara ve yönergelere ihtiyaçları var.

Tecrübe, cesaret ve doktorunuzun yardımıyla, çocuğunuz onları geçinceye kadar güvenli ve yapılandırılmış bir ortam sağlarken nefes tutma büyüleriyle baş etmeyi öğrenebilirsiniz.

Önceki İçerikGenç Yıllarda Hayatta Kalmak İçin Bir Ebeveynin Kılavuzu
Sonraki İçerikKolik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz