Her yıl, Türkiye’de cilt kanseri tanısı diğer kanserlerden daha fazla yeni tanıya giriyor, ancak bunun neye neden olduğu ve cildinizi en iyi nasıl koruyabileceğiniz konusunda hala kafa karışıklığı var.

Ne yazık ki, cilt kanseri hakkında da birçok efsane var – onları bir mangalda duyabilir veya sosyal medya yayınlarına sokabilirsiniz. Ancak gerçekleri biliyorsanız, kendinizi daha etkili bir şekilde koruyabilir ve daha güvende kalabilirsiniz.

Gerçek: Kanser almak için güneş yanığı olmak zorunda değilsiniz

Örneğin, Ocak 2015’ten itibaren ticari kullanım için yasaklanan solaryumlar güneş yanığına neden olmamakla birlikte, gün ortasında yaz güneşten 3 kat daha fazla UV (ultraviyole) radyasyon yayar. 35 yaşından önce solaryum (veya ‘güneşlenme bronzlaştırıcı yatak’) kullananlar, kullanmayan insanlardan daha fazla cilt kanseri riski altındadır.

Bilgi: Bir arabada güneş yanığı alabilirsiniz

Araçtaki ve binadaki camlar UV ışınlarını filtrelerken, gün ortasında bir pencerenin yakınında rutin olarak çok fazla zaman geçirirseniz yine de yanabilirsiniz. Örneğin araba ve kamyonları geçim için süren insanlar, özellikle de yan camdan aşağı sürerlerse, uzun kollu ve yakalı gömlek, güneş gözlüğü ve güneş kremi ile kendilerini korumalıdır.

Bilgi: Sahte bronzlaşma ürünleri cildiniz için güneşten daha kötü değildir.

İken Kanser Konseyi tabaklanmış deri tenli daha arzu edilir olduğu fikrini teşvik etmediğini, bu koyu cilt için güçlü bir tercih olan kişiler güneşten gelen UV radyasyonu üzerinde sahte bronzlaşma ürünü tercih gerektiğini önerir.Sahte bronzlaşma losyonları, cildi lekelemek için cildin üst katmanındaki ölü hücrelere bağlanan bir boya olan DHA (dihidroksiaseton) içerir. DHA cilt üzerinde kullanım için güvenli kabul edilir, ancak göz çevresi, dudaklar, mukozalar veya yutulduğunda veya solunduğunda DHA’ya maruz kalma güvenliği ile ilgili araştırma yapılmamıştır. Bu yüzden dikkatli olun – özellikle profesyonel bir sprey bronzluk elde ederken.

Gerçek: Melanom öldürebilecek tek cilt kanseri değil

Bir tür cilt kanseri olan melanom teşhisi konan insanlara, melanom dışı cilt kanserleri (NMSC) teşhisi konan insanlardan daha az hayatta kalma olasılığı daha düşükken, 2015 yılında Avustralya’da NMSC’den 600’den fazla ölüm olmuştur. (NMSC, skuamöz hücreli karsinom ve bazal hücreli karsinomayı [BCC] içerir, ancak vücudun diğer kısımlarına yayılmayan yavaş büyüyen bir kanser olan bir BCC’den ölmesi nadirdir.)

Şu anda melanom veya NMSC için tarama programı bulunmamaktadır. Cildinizi rutin olarak düzensiz veya değişen lezyonlar için kontrol etmeli ve cilt kanseri riski yüksek iseniz doktorunuz veya dermatoloğunuz (cilt uzmanı) tarafından yıllık kontrol almalısınız .

Bilgi: Zeytin veya koyu tenli insanlar da kanser yapabilir

Adil bir ten ve çillerin cilt kanseri için bir risk faktörü olmasına rağmen, cilt tipleri yanma olasılığı daha düşük olan kişilerde (daha koyu ciltler), cilt kanseri riskini arttırmak için UV ışınlarına yeterince maruz kalabilirler. Cilt tipinize bakılmaksızın, daima şunları yapmalısınız:

  • Kayma mümkün olduğunca cilt kapakları güneşten koruyucu giysiler üzerinde.
  • Slop ile SPF 30 + (veya daha yüksek) güneş. Dışarıya çıkmadan 20 dakika önce ve sonra her 2 saatte bir koyun.
  • Tokat bir şapka – geniş kenarlı tarzı yüzünüz, baş, boyun ve kulakları korumak için.
  • Aln gölge.
  • Bazı güneş gözlüklerini kaydırın – Avustralya Standartlarına uygun olduklarından emin olun.

Cilt kontrolü için bir pratisyen hekim görebilir veya bir cilt kanseri kliniğini ziyaret edebilirsiniz . Doktorunuz sizi bir dermatoloğa yönlendirebilir (cilt uzmanı). Sizin için doğru sağlık profesyonelini bulmak için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. 

Önceki İçerikCilt Kanseri Tedavisi
Sonraki İçerikCilt Kanserine Ne Sebep Olur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz