Lenf düğümleri (veya lenf bezleri) vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Vücudunuzdaki bakteri ve kanser hücreleri gibi zararlı maddeleri filtreler ve enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca kanser teşhisi, tedavisi ve prognozunda önemli bir rol oynarlar.

Lenf düğümleri nedir?

Lenf düğümleri, enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerini içeren küçük doku topaklarıdır. Vücut dokularınızdan çıkan sıvı ve atık ürünlerden oluşan lenf sıvısını filtrelerler. Lenf bezleri ayrıca, bir enfeksiyonunuz varsa bağışıklık sisteminizi aktive etmeye yardımcı olur.

Lenf düğümleri nerede bulunur?

Lenf düğümleri, boynunuz, koltuk altlarınız, kasıklarınız, bağırsaklarınızın etrafındaki ve akciğerleriniz arasında bulunan vücudunuzun her yerinde bulunur. Lenf bezleri yakındaki organlardan veya vücudunuzun bölgelerinden lenf sıvısını akıtır.

Lenf bezleri lenf sıvısını nasıl filtreler?

Lenf sıvısı lenf düğümlerinize lenfatik damarlar tarafından taşınır. Lenf bezleriniz zararlı maddeleri ve atık ürünleri filtreler. Ayrıca, kanser hücrelerini ve bakterileri yok eden lenfositler adı verilen bağışıklık hücreleri içerir.

Filtrelenen sıvı daha sonra kan dolaşımınıza geri döner.

Bir enfeksiyon veya kanseriniz varsa, lenf bezi şişebilir. Lenf bezleriniz hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Lenf düğümleri ve kanser

Bazen kanser lenf düğümlerinde başlayabilir (örneğin lenfoma gibi), ancak bazı kanser türleri de vücudun bir kısmından diğerine lenf düğümleri yoluyla yayılabilir.

Bir kişinin kanseri varsa, doktorlar kanserden etkilenip etkilenmediğini görmek için lenf bezlerini dikkatlice inceler. Bunu şu şekilde yapabilirler:

  • vücuttaki tüm düğümleri hissetmek
  • taramalar, örneğin bir CT taraması almak
  • kanser yakınındaki düğümleri söküp mikroskop altında incelemek
  • Kanser yakınındaki lenf bezlerinin biyopsisini alarak mikroskop altında incelemek.

Bu, kanserin yayılıp yayılmadığını görmek için yapılır. Bu, doktorların kanser için en iyi tedaviyi bulmalarına yardımcı olur.

Önceki İçerikAbelcet
Sonraki İçerikLenfoma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz