Güneş yanığı olmuş cilt saatler içinde kırmızıya dönüşür – ve güneş yanığı sonraki bir ila üç gün boyunca gelişmeye devam eder.

Güneş yanığı olan çoğu insan da soyulur – bu vücudun ölü ve zarar görmüş cilt hücrelerini dökmesinin ve altındaki yeni cilt için yol açmasının bir yoludur.

Güneş yanığı tedavisi

Güneş yanığı olduysanız, bu kişisel bakım tavsiyesine uyun:

  • Cildinize, koruyucu başka bir hücre bariyerini onarmak ve inşa etmek için gereken zamanı verin. Kızarıklık, peeling ve ağrı kaybolana kadar doğrudan güneş ışığından uzak durun.
  • Güneş yanığı ağrılarını hafifletmek için serin banyo veya duş alın. Güneş yanığı ağrısını hafifleten bu yöntem, bir sağlık uzmanı tarafından önerilmedikçe, beş yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
  • Kabarcıkları yalnız bırakın, açmayın veya patlatmayın. Kendi başlarına açılırlarsa, alanı temiz tutmak ve enfeksiyondan kaçınmak için alanı suyla temizleyin.
  • Merhem, krema, yağ, tereyağı, sprey veya başka bir ev işi ilacı dahil, yanığa hiçbir şey uygulamayın. Güneş yanığı şiddetini azaltmaya veya güneş yanığı iyileşme oranını artırmaya önemli ölçüde yardımcı olacak herhangi bir krem ​​veya tablet kanıtı yoktur.

Güneş yanığı temizlenene kadar güneşten uzak durun. Dışarı çıktığınızda, gölgede kalın, bir şapkanın üzerine tokatlayın, koruyucu giysilerinizi kaydırın, güneş yanığı alanın da kapalı olduğundan emin olun ve bol miktarda güneş kremi uygulayın. Bu şekilde sunsmart olmak tekrar güneş yanığı olma şansını azaltacaktır.

Bunu yapmak rahat olur olmaz, nemli ve esnek kalması için yanmış bölgeye nemlendirici bir krem ​​sürün. Soyulmayı engellemese de, nemlendirme aşağıdaki yeni cildin kurumasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Şişmeyi, kızarıklığı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olmak için ibuprofen almayı düşünün .

Doktorunuzu hemen şiddetli güneş yanığı için veya kabarma, baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi veya şiddetli ağrı çekiyorsanız görmelisiniz.

Dehidrasyonun önlenmesi

Bol miktarda berrak, alkolsüz sıvı içerek hidrate kalmak önemlidir. Mevcut bir tıbbi durumunuz varsa, doktorunuzla sizin için ne kadar su olduğunu doğrulayın.

Önceki İçerikGüneş Yanığı
Sonraki İçerikİbuprofen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz