Lenfoma Nedir?

Lenfoma, lenfatik sistemi etkileyen bir kanser türüdür. Lenfoma ciddi bir hastalık olmasına rağmen, iyi tedavi seçenekleri mevcuttur.

Lenfoma Neden Oluşur?

Lenfatik sistem vücudunuzda bir tüp ağı (lenf damarı) ve bezlerden (lenf düğümleri) oluşur. Vücuttan atık ürünleri lenf adı verilen berrak bir sıvı içinde toplar ve filtreler. Lenf ayrıca enfeksiyonla savaşan lenfositler adı verilen beyaz kan hücrelerini de içerir .

Lenfoma, lenfositler zarar gördüğünde meydana gelir. Bu hasar onları büyür ve anormal şekilde çoğaldıklarını gösterir. Bu olduğunda, anormal lenfositler enfeksiyonlarla savaşma yeteneklerini kaybeder.

Lenfoma Türleri

İki ana lenfoma türü vardır: Hodgkin lenfoma ve Hodgkin olmayan lenfoma. Yayılırlar ve farklı muamele görürler.

Hodgkin ve Hodgkin olmayan lenfoma semptomları benzerdir. En sık görülen semptom, bir veya daha fazla lenf düğümünde, genellikle boyun, koltuk altı veya kasıktaki ağrısız bir şişliktir.

Her iki lenfoma türü, etkilenen lenf dokusunun bir örneğinin test edildiği biyopsi ile teşhis edilir.

Lenfoma Tedavisi

Lenfoma tedavisi genellikle kemoterapi, radyoterapi veya her ikisidir. Lenfoma için tedavi yaşıyorsanız, tedavi seçimi aşağıdakilere bağlıdır:

  • lenfoma tipi (Hodgkin veya Hodgkin olmayan)
  • yaşınız ve genel sağlık
  • Lenfoma belirtileri
  • Hastalığın vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığı
  • Ne istiyorsunuz

Sizden veya tanıdığınızlardan birisinin lenfoma olduğundan şüpheleniyorsanız, bir doktora en kısa sürede baktırmak önemlidir.

Önceki İçerikLenf Düğümleri
Sonraki İçerikLenfoma Tedavisinin Komplikasyonları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz