İyi Ruh Sağlığı için ipuçları

İyi akıl sağlığı ya da iyi ruh sağlığı, akıl hastalığının yokluğundan daha fazlasıdır. İşte zihinsel sağlığı geliştirmek için 8 ipucu.

İlişki kurmak

Diğer insanlarla iyi ilişkilere sahip olmak, refah duygusuna katkıda bulunan en önemli faktördür. Buna aile, arkadaşlar, çalışma arkadaşları ve toplumdaki diğerleri dahil olabilir. İlişkilerinize zaman ve enerji harcamak, katılan herkes için büyük faydalar sağlayabilir.

Egzersiz yapın ve sağlıklı kalın

Egzersizin refahı arttırdığı, ayrıca depresyon ve anksiyete semptomlarını azalttığı gösterilmiştir. İyi fiziksel sağlık, daha iyi zihinsel sağlıkla ilgilidir, böylece sağlıklı bir diyet , aşırı alkol veya uyuşturuculardan kaçınmak, iyi bir gece uykusu almak ve doktorla düzenli kontroller yapmak size yardımcı olabilir.

Minnettarlığı geliştirme

Yat kalk haline şükret. Bir şükran günlüğü tutmaya çalışın ve her gün 3 olumlu şey yazın. Bu, refahın artmasına neden olabilir.

İyi Ruh Sağlığı için ipuçları
İyi Ruh Sağlığı için ipuçları

Güçlü yönlerinizi tanımlayın ve kullanın

Hepimizin farklı güçlü ve zayıf yönleri var ama gerçekte neyin iyi olduğunu bulmak ve bu yetenekleri kullanmak refahı artırabilir. Güçlü yanlarınızı başkalarına yardım etmek veya topluma katkıda bulunmak için kullanmak, bir anlam ve amaç duygusu yaratır.

Akış oluşturun

Akış, zaman kaybettireceğiniz eğlenceli bir aktiviteye çok dahil olmanın halidir. Bu genellikle, zorluk seviyesi yetenek seviyeniz için doğru olduğunda gerçekleşir. Akış iş, hobiler, yaratıcı sanatlar veya spor sırasında gerçekleşebilir.

Başkalarına ver

Küçük olmasına rağmen topluma katkı sağlamak sosyal refahı arttırır. Birçok insan anlamlı işlerle katkıda bulunma hissini hisseder, ancak bu aynı zamanda gönüllü olmak, bir komşuya yardım etmek veya küçük nezaket gösterileri yapmak anlamına da gelebilir. Gerçekten zevk aldığınız şeyleri yapmak için biraz zaman ayırın. Hoş olaylar, olumsuz duyguları iptal edebilecek olumlu duygulara yol açabilir.

Maneviyat veya din

Bazı insanlar için, refahını artırmak başa çıkma yardımcı olabilir ruhsal veya dini uygulamalara karışma stres ve akıl hastalığı belirtileri azaltır. Bu, inanç topluluğuna ait olmak, meditasyon, dua etmek, farkındalık veya yoga ve Tai Chi gibi uygulamaları içerebilir.

Yardım isteyin

Kendinizi mutlu hissetmek, günlük yaşamla baş etmek, başkalarıyla bağlantılı anlam veya his bulmakta zorlanıyorsanız, doktorunuzu veya ruh sağlığı uzmanınızı görün. Ülkemizde neredeyse yarısı yaşamlarında bir zamanlar zihinsel bir bozukluk yaşayacak – depresyon, anksiyete ve madde bağımlılığı en sık görülen rahatsızlıklar.

Önceki İçerikSağlıklı ilişkilerin Sürdürülmesi
Sonraki İçerikRuh Sağlığı Bozuklukları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz