Çocukluk çağında güçlü kemiklere sahip olmak, yaşam boyu kemik sağlığı için bir temel oluşturur. Çocuk ve gençken neredeyse tüm kemik yoğunluğumuzu oluşturuyoruz. Kemik oluşturma süreci çoğunlukla 20 yaş civarında biter. Yetişkinler olarak, eski kemiği yeni kemikle değiştiriyoruz ama daha yavaş. Zamanla kemiklerimiz zayıflar.

Güçlü kemikleri olan çocuklar, daha sonraki yaşamlarında kemik güçsüzlüğünden kaçınmak için daha iyi bir şansa sahiptir. Bir ebeveyn olarak, çocukların sağlıklı kemikler için üç temel malzemeyi aldığından emin olabilirsiniz: kalsiyum, D vitamini ve egzersiz.

1. Çocuklara Yüksek Kalsiyumlu Yiyecekler verin

Kalsiyum sağlıklı kemikler oluşturmak için bilinen bir mineraldir. Süt ürünlerinde, baklagillerde, bazı fındık ve tohumlarda ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Ayrıca sık sık portakal suyu veya tahıl gibi yiyeceklere de eklenir.

Ne yapabilirsin

Çocuklarınızı yüksek kalsiyumlu yiyecekler yemeye teşvik edin:

  • Çocuğunuz süt yerse, doktorunuz veya diyetisyeniniz size yaşa göre ne kadar hizmet edeceğini söyleyebilir. Küçük çocuklar her gün 2-3 porsiyon az yağlı süt alabilirken, daha büyük çocuklar 4 porsiyona ihtiyaç duyabilir.
  • Yaygın yiyecekleri yüksek kalsiyumlu versiyonlarla değiştirmeye bakın. Yerfıstığı yağı yerine badem yağı ya da normal meyve suyu yerine kalsiyum takviyeli portakal suyu alın.

2. Çocuklara D Vitamini Takviyesi Verin

D Vitamini  (bazen D3 vitamini etiketli) vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Ancak çoğu çocuk D vitamini içeren birçok yiyecek yememektedir. D vitamini çok önemli olduğu için, sağlık uzmanları, diyetlerinde yeteri kadar yetersiz kalmaları durumunda tüm çocukların D vitamini takviyesi almalarını önermektedir. Bebeklerin bile günde en az 32 ons formül içmedikleri sürece D vitamini almaları gerekir.

Ne yapabilirsin

Çocuğunuzun ne kadar D vitamini gerektirdiğini ve bunu elde etmenin en iyi yolunu doktorunuza, hemşire doktorunuza, doktor yardımcınıza veya bir diyetisyene sorun.

3. Çocukları Egzersiz Yapmaya Teşvik Edin

Kaslarımız kullandıkça daha da güçlenir. Aynısı kemikler için de geçerlidir.

Yürümek, koşmak, zıplamak ve tırmanmak gibi ağırlık gerektiren aktiviteler özellikle kemiği inşa etmek için iyidir. Kemiklerimize baskı yapmak için kaslarımızın kuvvetini ve yerçekimini kullanırlar. Basınç, vücudun daha güçlü kemik birikmesini sağlar.

Bisiklete binmek ve yüzmek gibi aktiviteler bu ağırlığa dayanan basıncı oluşturmaz. Genel vücut sağlığı için harikadırlar, ancak çocukların bir tür ağırlık egzersizi yapması gerekir.

Ne yapabilirsin

Çocuğunuzun ağırlık kaldırma egzersizleri de dahil olmak üzere her gün en az bir saat fiziksel aktivite aldığından emin olun .

Herkes yeterince kalsiyum, D vitamini ve egzersiz yapmalı. Ancak bunlar çocuklar için çok önemlidir – özellikle de varoluş ve gençlik döneminde büyürler. D vitamini ve kalsiyum da tıbbi tedavinin bir parçası olarak yararlı olabilir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları genellikle çocuklar skolyoz için spinal füzyon gibi kırık veya ortopedik ameliyatlardan düzeldiğinde reçete eder .

Önceki İçerikToddler’ımda Dil Gecikmesi Var mı?
Sonraki İçerikAşırı Yeme Bozukluğu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz