Bowen hastalığı, cildin üst tabakasının dışına yayılmayan çok erken bir cilt kanseri şeklidir. Aynı zamanda yerinde skuamöz hücreli karsinom olarak da adlandırılır. Genelde ciddi değildir ve iyi tedaviler vardır, ancak yayılma ve daha ciddi bir cilt kanseri şekli olma olasılığı çok düşük olduğundan, bunu görmezden gelmeyin.

Bowen hastalığı tipleri

Bowen hastalığı, derinin en dış tabakası olan epidermiste gelişir. Vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir, ancak en çok gövde, kollar veya bacaklarda görülür. Ayrıca dudaklarda, ağzın içinde veya cinsel organların veya anüsün etrafında da belirebilir. 

Bowen hastalığı, çok fazla güneşe maruz kalan, İnsan Papilloma Virüsü (HPV) ile enfekte olmuş, bağışıklık sistemlerinde problem yaşayan veya arsenik veya radyasyona maruz kalmış kişilerde daha yaygındır. Bowen hastalığı olan kişilerde sıklıkla bazal hücreli karsinom gibi başka cilt kanseri formları da vardır. 

Bowen hastalığı belirtileri

Bowen hastalığı genellikle zamanla yavaşça büyüyen kırmızı pullu bir deri parçasına benziyor. Bazen yama yükseltilebilir ve ağrılı görünebilir veya genital bölgede bir siğil veya koyu kahverengi bir bant gibi görünebilir. Yama sıklıkla kaşınıyor. 

Genellikle başka semptomlar yoktur. Bowen hastalığı genellikle sedef hastalığı, egzama veya mantar enfeksiyonu ile karıştırılır.

Bowen hastalığı teşhisi

Yeni veya değişen bir köstebek, çil veya spot fark ederseniz, pratisyen hekiminizi görmelisiniz. Sizi muayene edecekler ve gerekirse sizi bir dermatoloğa (bir cilt uzmanına) yönlendirecekler. 

Bowen hastalığı cilt yamasının nasıl göründüğünü ve nasıl davrandığını araştırarak teşhis edilebilir, ancak bunu onaylamak için sıklıkla bir biyopsiye ihtiyacınız olacaktır. Bu, laboratuvarda incelenmek üzere küçük bir doku örneği alındığında ortaya çıkar.

Bowen hastalığı tedavisi

Bowen hastalığını tedavi etmenin birçok yolu var. Bu kadar erken bir kanser olduğu için tedavi edilebilir. 

Sizin için en iyi tedavi şekli, Bowen’in hastalığının büyüklüğüne ve kalınlığına, vücudunuzda, yaşınıza ve sağlığınıza ve tercihlerinize bağlı olacaktır. Tedaviler şunları içerir: 

  • Donma: Donma için derinin yamasına sıvı azot püskürtülür. Birkaç gün sonra pisleşip düşecek. İşlem biraz rahatsız edici olabilir.
  • Kemoterapi kremi: 5-floroürasil veya imiquimod gibi bir ilaç, birkaç hafta boyunca düzenli olarak yamaya konur. Cilt genellikle iyileşir önce kızarır ve iltihaplanır.
  • Kürtaj ve koter: Deri yaması kesilmeden önce size lokal anestezi uygulanır ve ardından kanamayı durdurmak için ısı veya elektrik kullanılır.
  • Fotodinamik terapi (PDT): Işığa tepki veren bir krem ​​cilt yamasına yayılır ve kanser hücrelerini öldürmek için birkaç saat sonra bölgede bir lazer parlar. Bunun tekrarlanması gerekebilir.
  • Cerrahi: Yama lokal anestezi altında kesilir. Daha sonra dikişe ihtiyacınız olabilir.

Bazen Bowen hastalığı tedaviden sonra geri gelir, bu nedenle doktorunuzla veya dermatoloğunuzla randevu almanız önemlidir. 

Ne zaman yardım alınmalı

Yama kanamaya başlarsa, farklı görünüyorsa veya bir yumru gelişirse veya cildinizde yeni lekeler tespit ederseniz doktorunuza görünün. 

Bowen hastalığı ile yaşamak

Herhangi bir cilt kanseri hastalığınız varsa, kendinizi gelecekteki güneş ışınlarından korumak çok önemlidir. Ayrıca cildinizi yılda en az bir kez bir doktora kontrol ettirmelisiniz.

Önceki İçerikSkuamöz Hücre Karsinoması
Sonraki İçerikBenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz