Neler Okuyacaksınız? →

HIV önleme

HIV bulaşmasını önlemenin en iyi yolu:

  • anal ve vajinal seks için prezervatif ve su bazlı kayganlaştırıcı kullanın
  • İğneleri, şırıngaları ve diğer enjeksiyon ekipmanlarını asla paylaşmayın
  • Tüm dövme, piercing ve diğer prosedürlerin sterilize edilmiş ekipman kullandığından emin olun.

HIV enfeksiyonu varsa, başkalarının bulaşmasını önlemeniz ve sizden maruz kalma riski taşıyan herkesi bilgilendirmeniz beklenir:

  • İnsanlara seks yaptığını veya uyuşturucu kullandığını söyle. Doktorunuz kimin risk altında olacağına karar vermenize yardımcı olabilir ve onlarla kişisel olarak veya adsız olarak iletişim kurmanıza yardımcı olabilir.
  • HIV durumunuz hakkında sevişmek istediğinizi söyleyin (prezervatif kullanırken bile). Bu, bazı eyaletlerde yasalarca zorunludur.

Hamileyseniz, hamilelik, doğum veya emzirme sırasında bebeğin bulaşmasını önleyebilecek antiretroviral tedaviye başlama hakkında doktorunuzla konuşun. HIV ve hamilelik hakkında daha fazla bilgi edinin.

HIV ve AIDS tedavisi

HIV enfeksiyonu için aşı veya tedavisi yoktur. Bununla birlikte, AIDS’e ilerlemenin önlenmesine yardımcı olabilecek ve normal yaşam süresine yakın bir beklentinin sağlanmasına yardımcı olabilecek etkili tedaviler vardır. 

Tedavideki gelişmeler şimdi HIV enfeksiyonunun Avustralya gibi sanayileşmiş ülkelerdeki birçok insan için idare edilebilir bir kronik hastalık olduğu anlamına geliyor.

Önceki İçerikHIV Enfeksiyonu ve AIDS Nedenleri Ve Teşhisi
Sonraki İçerikHIV ve Hamilelik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz