Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık kanseri, yumurtalıkların birini veya her ikisini de etkileyebilir. Yumurtalıklar, adet üreme sistemindeki kadınlarda ayda bir kez yumurta içeren ve serbest bırakan dişi üreme sistemindeki bir çift küçük organdır. Bu yumurtlama olarak bilinir.

Birkaç çeşit yumurtalık kanseri vardır. İçerirler:

 • Yumurtalığın yüzey katmanlarını etkileyen epitelyal yumurtalık kanseri; açık ara en yaygın tip
 • Yumurta yapan hücrelerden kaynaklanan germ hücreli yumurtalık kanseri
 • Kadın hormonlarını serbest bırakan hücrelerde gelişen stromal tümörler

Diğer epitelyal tümörler kadar agresif olmayan sınırda epitelyal tümörlere sahip olmak da mümkündür. Bunlara bazen ‘düşük malign potansiyel‘ veya LMPO tümörleri denir.

Yumurtalık kanseri en çok menopoz geçiren kadınlarda (genellikle 50 yaşın üzerinde) görülür, ancak her yaştaki kadını etkileyebilir. Yumurtalık kanseri, rahim, vajina ve karın da dahil olmak üzere üreme sisteminin diğer bölgelerine ve çevresindeki bölgelere yayılabilir.

Yumurtalık kanseri belirtileri, onları tanımayı zorlaştıran diğer koşullara benzer olabilir. Bununla birlikte, pelvis ve alt karın bölgesinde ağrı, sürekli şişkinlik ve yeme zorluğu gibi dikkat edilmesi gereken erken belirtiler vardır. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuza danışın.

Yumurtalık Kanseri Teşhisi

Yumurtalık kanseri teşhisi için fiziksel inceleme, görüntüleme, kan testleri, parasentez ve biyopsi yapılarak sonuç alınabilir. Bu yöntemlerin nasıl olduğu konusunda detaylı açıklamayı yapalım.

Fiziksel inceleme

Yumurtalık kanseri teşhisi için fiziksel inceleme muayenesi, karnı hissederek ve iç muayene yaparak herhangi bir topak veya kitle olup olmadığını kontrol etmeyi içerir.

Doktor bir kadının semptomlarının daha fazla araştırılması gerektiğini düşünüyorsa, görüntüleme ve kan testi için yönlendirecektir.

Yumurtalık Kanseri Teşhisi | Yumurtalık Kanseri Belirtileri | Yumurtalık Kanseri Tedavisi
Yumurtalık Kanseri Teşhisi | Yumurtalık Kanseri Belirtileri | Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Görüntüleme

Bir ekranda görülebilen yumurtalıkların görüntülerini sağlamak için çeşitli yöntemler kullanılır. Bu görüntüler yumurtalıklarda ve çevresinde yumurtalık kanseri olası belirtilerini gösterebilir.

Yumurtalık kanserini aramak için yapılan görüntüleme testleri genellikle ultrason içerir. Ultrason genellikle vajinaya küçük bir prob ekleyerek dahili olarak (transvajinal ultrason) yapılır. Ultrason, yumurtalık kanseri olabilecek veya olmayabilecek kistleri, tümörleri veya diğer değişiklikleri kontrol etmek için kullanılır. Ultrason sonuçları, yumurtalık kanserinin kesin tanısını vermek için kullanılamaz.

Göğüs ve karın görüntülemesi de kanserin yayılmasını aramak için yapılabilir. Bu genellikle ultrason veya bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarını içerir. Bazen manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları veya X-ışınları kullanılabilir.

Kan Testleri

Yumurtalık kanseri teşhisi için transvajinal ultrasonda yumurtalıkta bir kist veya tümör görülürse, yumurtalık kanserinin mevcut olup olmadığını öğrenmek için bir CA125 kan testi kullanılabilir.

CA125 kanda bulunan bir proteindir. CA125, yumurtalık kanseri hücreleri tarafından üretilebilir. Artmış CA125 seviyeleri, yumurtalık kanserinin mevcut olduğunu gösterebilir.

Yumurtlama, menstrüasyon , endometriozis , fibroidler veya iyi huylu yumurtalık kistleri gibi CA125 düzeylerinin yükselmesinin başka birçok nedeni vardır. Karaciğer veya böbrek hastalığı gibi hastalıklar da CA125 düzeylerinde artışa neden olabilir. Bu nedenlerle, yumurtalık kanserini teşhis etmek için tek başına bir CA125 testi kullanılamaz.

CA125 testi menopoz sonrası kadınlarda yumurtalık kanserinin teşhisinde menopoz öncesi kadınlardan daha yararlıdır. Erken evre yumurtalık kanseri olan kadınların yaklaşık yarısı normal CA125 seviyelerine sahiptir.

CA125 kan testi sonuçlarınız normalse ancak belirtileriniz devam ederse veya kötüleşirse, doktorunuza geri dönün.

Parasentez

Karında sıvı birikmesi varsa, parasentezle (deriden geçen bir iğne ile) bir sıvı örneği alınabilir. Sıvı, kanser hücreleri için bir mikroskop altında kontrol edilir.

Biyopsi

Bir kadının yumurtalık kanserine sahip olup olmadığını kesinlikle öğrenmenin tek yolu, tümör veya kistin bir operasyonu ve biyopsisidir.

Diğer test sonuçları bir kadının yumurtalık kanseri olabileceğini gösteriyorsa, multidisipliner bir ekibin parçası olarak cerrahi bakımından sorumlu olacak bir jinekolojik onkoloğa yönlendirilmelidir. Araştırmalar, yumurtalık kanseri olan kadınların sağkalımlarının jinekolojik onkolog tarafından yönlendirildiği zaman sağkalımın iyileştiğini göstermektedir.

Yumurtalık kanseri tedavisi ameliyatla başlar. Bu nedenle, kadınların ameliyattan önce operasyon hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeleri önemlidir.

Bazen deneyiminiz hakkında başkalarıyla konuşmak faydalı olabilir.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Yumurtalık kanseri belirtileri veya yumurtalık kanseri semptomlarını, özellikle hastalığın erken evrelerinde tanımak zor olabilir. Genellikle irritabl bağırsak sendromu (IBS) veya adet öncesi sendromu (PMS) gibi diğer daha az ciddi durumların semptomlarıyla aynıdır.

Bununla birlikte, yumurtalık kanserini gösterebilecek en yaygın semptomlar şunlardır:

 • Karın şişkinliği veya dolu hissetme
 • Karın veya sırt ağrısı
 • İştah kaybı veya çabuk dolma hissi
 • Tuvalet alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Daha sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Açıklanamayan kilo kaybı veya kilo alımı
 • Hazımsızlık veya mide ekşimesi
 • Yorgunluk
 • Dönemler arasında veya menopozdan sonra kanama
 • Hazımsızlık veya mide bulantısı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Bu semptomlardan herhangi biri sizin için alışılmadıksa ve devam ederse, doktorunuzu görmek önemlidir. Bu semptomların çoğu, pelvik bölgedeki diğer koşulların sonucu olabilir.

Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, daha uzun bir süre boyunca bu belirtilerden (semptomlardan) kaç tanesine sahip olduğunuzu görmek için bir semptom günlüğü tutun. 40 yaşın altındaki kadınlarda yumurtalık kanserinin nadir olduğunu unutmayın. Bu semptomlardan herhangi birine düzenli olarak sahipseniz, doktorunuzla konuşun. Ciddi bir sorundan kaynaklanma ihtimali düşüktür, ancak kontrol edilmesi en iyisidir.

Daha önce doktorunuzu gördüyseniz ve belirtiler devam ederse veya kötüleşirse, vücudunuzu herkesten daha iyi bildiğiniz için geri dönüp bunu tekrar dile getirmek önemlidir.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Yumurtalık kanseri tedavisi genellikle cerrahi ve kemoterapinin bir kombinasyonunu içerir. Daha az sıklıkla, tedavi radyoterapiyi içerebilir. Kadınların aldığı tedavi türü, yumurtalık kanserlerinin türüne ve evresine ve genel sağlığına bağlıdır.

Tedavi genellikle jinekolojik bir onkolog tarafından yönetilir çünkü üreme yolu kanserlerinin tedavisinde uzmanlaşmış ve çok özel cerrahi becerilere sahiptir.

İdeal olarak, ekibin her üyesinin farklı bir bakım alanında uzmanlaştığı ve bakımın her üye arasında koordine edildiği çok disiplinli bir sağlık ekibinin bir parçası olacaktır.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi ve Doğurganlık

Yumurtalık kanseri tedavisi, bir kadının çocuk sahibi olma yeteneğini etkileyebilir. Henüz menopoz geçirmemiş bir kadının her iki yumurtalığı da çıkarmışsa, tedaviden sonra artık doğal olarak çocuk sahibi olamayacaktır. Ameliyat uterusu çıkarmayı içeriyorsa, kadın artık çocuk sahibi olamayacaktır.

Yumurtalık kanseri yayılmadıysa veya sınırda bir tümör (bir tür daha az agresif yumurtalık kanseri) olduğu tespit edilirse, sadece etkilenen yumurtalığı çıkarmak, diğer yumurtalık ve uterusu bırakmak mümkündür. Bu, bir kadının ameliyattan sonra hala hamile kalabileceği anlamına gelir.

Bazı kadınların ameliyat sonrası kemoterapiye ihtiyacı vardır. Ameliyattan sonra bir yumurtalık kaldığında, kemoterapi olması bir kadının erken menopoza girmesi anlamına gelebilir. Menopoz geçiren kadınlar artık hamile kalamamaktadır.

Yumurtalık kanseri teşhisi öncesinde çocuk sahibi olmayı planlayan kadınlar, yumurtalık kanseri tedavisine başlamadan önce onkologlarıyla konuşmalıdır. Mevcut seçenekleri tartışmak için bir doğurganlık uzmanı görmek mümkün olabilir.

Cerrahlık Bir Operasyon

Yumurtalık kanseri için ilk tedavi genellikle ‘laparotomi’ adı verilen bir işlemdir. Bu operasyon aynı zamanda yumurtalık kanseri tanısının doğrulanmasının ana yoludur.

Bir laparotomi sırasında, karnınızda uzun bir dikey kesim yapılır, bu da cerrahın tümörü olabildiğince bulmasına ve çıkarmasına izin verir. Çoğu durumda, cerrah ameliyatın başında kanser olduğunu doğrulamak için tümörün biyopsisini yapacaktır. Buna ‘dondurulmuş bölüm’ denir. Donmuş bölüm tümörün kanser olduğunu doğrularsa operasyon devam edecektir.

Çoğu kadın için operasyon, yumurtalıkların, fallop tüplerinin, uterusun, omentumun (karnınızdaki organların etrafındaki yağ yastığı), ekin ve bölgedeki bazı lenf bezlerinin çıkarılmasını içerecektir. Bazen bağırsağın bir kısmını çıkarmak gerekebilir.

Ameliyattan sonra, çıkarılan doku örnekleri daha ayrıntılı inceleme için bir laboratuvara gönderilir. Bu biyopsilerin sonuçları, kanserinizin türü ve kapsamı hakkında daha fazla bilgi sağlayacak ve jinekolojik onkoloğun daha fazla tedavi hakkında karar vermesini sağlayacaktır.

Yumurtalık kanseri teşhisi konmadan önce hala adet döneminiz varsa ve her iki yumurtalığınız da çıkarıldıysa, bu ameliyat menopoza neden olur ve çocuk sahibi olma yeteneğinizi etkileyebilir. Yumurtalık kanserine sahip olduğunuzu öğrenmenin yanı sıra, bu cerrahi kaynaklı menopoz ve kısırlık, yaşamak için her türlü ekstra zorluğu yaratır.

Henüz ailesini tamamlamayan kadınların ameliyattan önce bu konular hakkında bir doktora konuşmaları önemlidir.

Kemoterapi

Yumurtalık kanseri olan çoğu kadın, genellikle ‘kemo’ olarak adlandırılan kemoterapiye ihtiyaç duyacaktır. Kemonun amacı kanser hücrelerine saldırmak ve normal hücrelere mümkün olan en az hasara neden olurken büyümelerini yavaşlatmak veya durdurmaktır.

Kemoterapi en iyi şekilde tümör küçük olduğunda ve kanser hücreleri aktif olarak büyüdüğünde işe yarar. Kanserlerin çoğu ameliyat sırasında çıkarılmış olsa bile, bazı kanser hücreleri kalmış olabilir. Bu nedenle, kemoterapi ameliyattan hemen sonra başlarsa en iyi sonucu verir.

Kemoterapi tedavisi, ameliyattan sonra genellikle kemo tedavi planınızı tartışmak üzere sizi görecek olan tıbbi bir onkoloğun rehberliğinde verilir.

Yumurtalık kanseri için kemoterapi genellikle tedavi hastanenizdeki bir poliklinikte intravenöz (IV) damla yoluyla verilir. Çoğu kadın, her biri 3 veya 4 hafta arayla 6 mermi veya tedavi döngüsü alacaktır. Bu, toplam tedavi süresinin genellikle birkaç ay boyunca devam ettiği anlamına gelir. Her tedaviden önce, vücudunuzun normal hücrelerinin iyileşmek için zamana sahip olduğundan emin olmak için bir kan testiniz olacaktır. Ayrıca kan testleriniz olacak ve tedaviye yanıtınızı ölçmek için bir BT taraması yapabilirsiniz.

Kanseriniz ilk tedaviye tamamen yanıt vermezse, daha fazla kemoterapiye ihtiyacınız olabilir. Ayrıca yumurtalık kanseriniz gelecekte tekrar ortaya çıkarsa daha fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir (buna ‘ikinci hat kemo’ denir). İleri tedavilerde kullanılan ilaçlar, başlangıçta kullanılan kemo ilaçlarına, tedaviler arasındaki süreye ve tedavinin amaçlarına bağlı olacaktır.

Kemoterapi vücudunuzdaki bazı sağlıklı hücrelere de zarar verebileceğinden, bir dizi yan etkiye neden olabilir. Yan etkiler genellikle geçicidir ve bunları önlemek veya azaltmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Kemoterapi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Radyoterapi

Radyoterapi bazen yumurtalık kanseri için bir tedavi seçeneği olarak kullanılır. Radyoterapi, kanserin pelvik kavite ile sınırlı olduğu yerlerde kullanılabilir. İleri yumurtalık kanserinde, kanserin boyutunu azaltmak ve semptomları hafifletmek için de kullanılabilir. Radyoterapi, kanserin spesifik bölgesine yönelik özel röntgenlerle yapılan tedavidir. X-ışını, kanser hücrelerindeki DNA’ya veya genetik koda zarar verir ve bu hasar, büyümeye çalıştıklarında kanser hücrelerini öldürür. Tedavi harici veya dahili olabilir ve birkaç hafta boyunca günlük olarak verilir.

Radyoterapi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tamamlayıcı tedaviler

Yumurtalık kanseri olan birçok kadın, tamamlayıcı tedavileri denemekle ilgilenir – semptomları ve yan etkileri yönetmeye, ağrıyı azaltmaya, stresi hafifletmeye ve refah duygusunu teşvik etmeye yardımcı olabilecek ‘doğal’ terapiler. Aldığınız tedaviyle uyumlu olduklarından emin olmak için doğal tedavileri düşünüyorsanız, doktorunuza bildirin.

Bazen deneyiminiz hakkında başkalarıyla konuşmak faydalı olabilir.

Yumurtalık Kanserine Ne Sebep Olur?

Vücudumuz milyarlarca küçük hücreden oluşur. Normalde, hücreler düzenli bir şekilde büyür ve çoğalır. Yeni hücreler sadece ihtiyaç duyuldukları yerde ve zamanda yapılır.

Kanserde, bu düzenli süreç yanlış gider ve hücreler büyümeye ve kontrolden çoğalmaya başlar.

Yumurtalık kanserinde, yumurtalıktaki hücreler değişmeye ve anormal şekilde büyümeye başlar. Kanser erken bir aşamada tanımlanmazsa, kadın üreme sisteminin diğer kısımları da dahil olmak üzere vücudun yakın bölgelerine yayılabilir.

Yumurtalık kanserinin nedenlerini bilmiyoruz, ancak durumu geliştirmeyi daha olası hale getirebilecek risk faktörleri var. Bu risk faktörlerinden bazıları değiştirilemez, ancak olabilecek bazı faktörler olabilir. Bu faktörler yumurtalık kanseri riskini artırabilse de, bunlardan hiçbiri sizin için geçerli olmasa bile yine de alabilirsiniz.

Yumurtalık Kanserinin Olası Nedenleri ve Risk Faktörleri

Genellikle, bireysel bir kadında yumurtalık kanserine neyin neden olduğunu söylemek mümkün değildir. Bununla birlikte, bazı özellikler yumurtalık kanseri geliştiren kadınlar arasında daha yaygındır. Bu özelliklere risk faktörleri denir. Belirli risk faktörlerine sahip olmak, bir kadının yumurtalık kanseri gelişme şansını artırır.

Yumurtalık kanseri için bir veya daha fazla risk faktörüne sahip olmak, bir kadının kesinlikle yumurtalık kanseri geliştireceği anlamına gelmez. Aslında, yumurtalık kanseri olan birçok kadının belirgin bir risk faktörü yoktur.

Yumurtalık kanseri için bilinen risk faktörleri şunları içerir:

 • Yaşlanmak: 50 yaşın üzerindeki kadınların yumurtalık kanseri gelişme olasılığı genç kadınlardan daha yüksektir
 • Yumurtalık kanseri riskini artıran hatalı bir geni (gen mutasyonu denir) miras almak
 • Güçlü bir aile öyküsü olan yumurtalık kanseri, meme kanseri veya kolorektal kanser ve endometriyal kanser dahil olmak üzere diğer bazı kanserler

Tüm yumurtalık kanserlerinin sadece %5-10’u kalıtsal faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Araştırmalar, yumurtalık kanseri riskinin aşağıdakileri yapan kadınlar için biraz daha yüksek olduğunu göstermektedir:

 • Endometriozis gibi tıbbi durumları var
 • Uzun süreli hormon replasman tedavisi (HRT) kullanın
 • Erken ergenlik (12’den önce menstruasyon) veya geç menopoz (50’den sonra başlayan)
 • Sigara içmek
 • Obez

Kadınlar şu durumlarda yumurtalık kanseri gelişme riski daha düşüktür:

 • 26 yaşından önce bir bebekleri vardı
 • En az 3 ay boyunca oral kontraseptif (hap) kullandılar
 • Histerektomi (uterusun çıkarılması) ve tubal ligasyonu (tüpler bağlı) vardı

Sadece Yumurtalık Kanseri Teşhisi Kondu

Yumurtalık kanseri teşhisi konmuşsa, tedavi genellikle cerrahi ve kemoterapinin bir kombinasyonunu içerir.

Doktorunuz ameliyat sırasında neler olacağını sizinle tartışacaktır. Ameliyat genellikle bir ‘laparotomi’ içerir, bu sırada cerrah karnınızdaki dikey bir kesimle tümörü olabildiğince çıkarır. Ameliyatın başında genellikle kanser olduğunu doğrulamak için biyopsi alırlar.

Operasyon genellikle yumurtalıkların, Fallop tüplerinin, uterusun, omentumun (karnınızdaki organların etrafındaki yağ yastığı), ekin, lenf bezlerinin ve bazen bağırsağın bazılarının çıkarılmasını içerir.

Çoğu kanser türünde olduğu gibi, görünüm büyük ölçüde kanserin teşhis edildiğinde ne kadar ilerlediğine ve tanı yaşınıza bağlıdır.

Yumurtalık Kanseri Ameliyatından Sonra İyileşme

Yumurtalık kanseri olan birçok kadın büyük ameliyat geçirecektir. Bir kadın genellikle yumurtalık kanseri ameliyatından sonra bir hafta kadar hastanede kalır. Ameliyattan sonra, ameliyat bölgesi ağrılı hissedecek, ancak ağrı kontrol edilebilir. Ağrı kesici genellikle epidural, rektal fitiller veya hastanın kontrollü analjezi (PCA) yoluyla verilir, bu da kadının verilen ağrı tıbbı seviyesini kontrol etmesini sağlar. Ağrı kontrolüne yardımcı olmak için gerekirse ilaç seviyeleri değiştirilebilir. İlk başta hareket etmek rahatsız edici olacaktır, ancak yataktan kalkmak ve biraz yürümek de karındaki rüzgarın (gazın) neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Vücuda iyileşme şansı vermek için ameliyattan sonra kaçınılması gereken bazı şeyler vardır. Bazı genel ipuçları aşağıda verilmiştir:

 • Vücudun iyileşmesine izin vermek için yaklaşık altı hafta boyunca ağır şeyleri kaldırmaktan kaçının. Vakumlama veya temizlik gibi görevleri, siz bunları yapabilene kadar başkasına bırakmak iyi bir fikirdir. Yalnız yaşıyorsanız veya evin etrafındaki çalışmalarla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, bu düzenlenebilir.
 • Doktor tarafından izin verilene kadar araba kullanmaktan kaçının.
 • Cinsel ilişkiden en çok altı hafta kadar kaçınılır. Bunu doktor veya tedavi ekibi ile tartışın.

İyileşme süresi ameliyatın türüne, ameliyat sonrası problemlerin gelişip gelişmediğine ve ne tür bir işe döneceğinize bağlı olacaktır.

Yumurtalık kanseri için ameliyat sonrası zayıf, yorgun ve biraz aşağı hissetmek normaldir. Kendinizi daha iyi hissetmek için zaman tanıyın.

Ameliyatın bir parçası olarak her iki yumurtalığı çıkarılan genç kadınların ameliyattan sonraki dönemleri olmayacak. Bu menopoza yol açar ve menopoz semptomlarına neden olabilir. Rahmi çıkarılmış, ancak hala bir yumurtalığı olan kadınların artık dönemleri olmayacak, ancak sıcak basması gibi menopoz semptomları almayacaklar. Semptomlarınızı kontrol etmek için hormon replasman tedavisi (HRT) almaya karar verebilirsiniz. Yumurtalık kanseri tedavinizden sonra HRT kullanamamanız için hiçbir neden yoktur. Doktorunuz sizin için neyin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Tedaviden Sonra Takip

Tedavi süreciniz bittikten sonra, genellikle her iki ila üç ayda bir düzenli kontroller için davet edileceksiniz. Check-up sırasında doktorunuz sizi muayene edecektir. Kanserin tedaviye nasıl yanıt verdiğini görmek için kan testleri veya taramalar yapabilirler.

Sormak istediğiniz tüm sorular için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü resmi web sitesinde ki Over (Yumurtalık) Kanseri açıklamasını okuyabilirsiniz.

Önceki İçerikEmzirme SSS: Uyku – Sizin ve Bebeğinizin
Sonraki İçerikBeyin Tümörü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz