Yürümeye başlayan çocuklarına ve aynı zamanda hayal kırıklığına ve öfkeye karşı tam ve mutlak bir sevgi hissetmeyen ebeveynler var mı?

Sevgili küçüklerimiz sinirlerimizi test ediyor, çünkü etraflarındaki sınırları test ediyorlar. Her gün, azar azar, yeni becerilerde ustalaşıyorlar ve bunları kullanmak için endişeli ve heyecanlılar.

Bazen bir yürümeye başlayan çocuğa sarılmak zor, ama yapılabilir. Ve şimdi kuralları ve limitleri belirlemek – çocuğunuz hangi davranışların kabul edilebilir olduğunu öğrendiğinde – daha büyük problemlerin önlenmesine yardımcı olacaktır.

İşte gençliğinizi doğru yolda tutmanıza yardımcı olacak bazı yollar.

Tutarlı olun

Disipline gelince tutarlı olmak önemlidir. Oluşturdukları kurallara ve sonuçlara uymayan ebeveynlerin de kendileri için çocuğu yoktur. Örneğin, yürümeye başlayan çocuğunuza bir zaman aşımının kötü davranış için bir tepki olduğunu söylerseniz, mutlaka uyguladığınızdan emin olun. Yalnızca izleyebileceğiniz şeyler için uyarılar yayınlayın. Boş tehditler yetkinizi baltalar.

Unutmayın, çocuklar yetişkinleri, özellikle de ebeveynlerini izleyerek öğrenirler. Bu yüzden kendi davranışlarınızın rol model bir materyal olduğundan emin olun. Çocuğunuzdan oyuncak toplamasını isterken, eşyalarını odanın her yerine bırakmak yerine, kendi eşyalarını bıraktıysanız çok daha güçlü bir izlenim bırakacaksınız.

Günaha ortadan kaldırmak

Şimdiye kadar, yürümeye başlayan çocuğunuzun dünyayı keşfetmek ve araştırmak istediğini anladınız. Yeni yürümeye başlayan çocuklar doğal olarak meraklılar, bu yüzden mümkün olduğunda ayartmaları ortadan kaldırmak akıllıca olacaktır. Bu, TV’ler, telefonlar ve elektronikler gibi şeylerin erişilememesi anlamına gelir. Ayrıca mücevherler, düğmeler ve çocukların ağızlarına koyabilecekleri küçük eşyalar gibi boğulma tehlikelerine dikkat edin.

Ve daima temizlik malzemelerini ve ilaçları çocukların saklayamayacağı bir yerde saklayın.

Dikkatini Kullan

Gezici yürümeye başlayan çocuğunuz kabul edilemez veya tehlikeli bir oyun nesnesine doğru yöneliyorsa, sakince “Hayır” deyin ve çocuğunuzu bölgeden uzaklaştırın veya başka bir faaliyetle dikkatinizi dağıtın.

Çocuğunuza şaplak atmamak, vurmak veya tokat atmamak önemlidir. Bu yaşta, çocuklar davranış ve fiziksel ceza arasında bir bağlantı kuramazlar. Şaplak attığın mesaj, sinirlendiğinde birine vurmanın doğru olduğu. Uzmanlar şaplak atmanın zaman aşımı gibi diğer disiplinlerden daha etkili olmadığını söylüyor.

Uygulama Zaman Aşımı

Çocuğunuzla daha sert bir şekilde ilgilenmeniz gerekiyorsa, zaman aşımları etkili bir disiplin olabilir. Mesela, yemek yiyen, yiyen, yiyen veya atan bir 2 yaşındaki çocuğa, davranışın neden kabul edilemez olduğunu ve bir dakika boyunca belirlenmiş bir zaman aşımı alanına (bir mutfak sandalyesi veya alt merdivenine) veya sakinleşmek için iki kişi.

Genel bir kural olarak, her yaşta yaklaşık 1 dakika zaman aşımı için iyi bir rehberdir. Daha uzun zaman aşımlarının ek bir faydası yoktur. Zaman aşımının sona erdiğini bildirmeden önce çocuğunuz ayağa kalkarsa (ve geri dönmeyi reddediyorsa) çabalarınızı baltalayabilir.

Zaman aşımı alanının oyuncaklar veya TV gibi dikkat dağıtıcı yerlerden uzakta olduğundan ve zaman aşımı süresinde otururken çocuğunuza herhangi bir dikkat (konuşma, göz teması) sağlamadığınızdan emin olun.

Sinir Öfke Önlemek için Nasıl

En iyi davranış gösteren bebekler bile zaman zaman sinir krizi geçirebilirler . Öfke nöbetleri çocukluk döneminde yaygındır, çünkü çocuklar ifade edebildiklerinden daha fazlasını anlayabilirler ve bu genellikle hayal kırıklığına yol açar.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, bebek giydiremedikleri veya daha büyük kardeşleri takip edebildikleri gibi, başka şekillerde de hayal kırıklığına uğrarlar. Yürümeye başlayan çocuğunuz çok yakında daha fazla bağımsızlık ve özerklik istediğinde güç mücadeleleri gelebilir.

Öfke ile baş etmenin en iyi yolu, mümkün olduğunda, onlardan kaçınmaktır. İşte yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

  • Çocuğunuzun dikkat çekmek için hareket etmediğinden emin olun. Çocuğunuzu iyi olma (“zaman içinde”) yakalama alışkanlığı oluşturun; bu, küçük çocuğunuza olumlu davranışları özenle ödüllendirmek anlamına gelir.
  • Yürümeye başlayan çocuğa küçük şeyler üzerinde kontrol ver. Bu bağımsızlık ihtiyacını yerine getirebilir ve öfke nöbetini engelleyebilir. “Öğle yemeğinde bir elma veya muz ister misiniz?” Gibi yaşayabileceğiniz küçük seçenekler sunun.
  • Çocuklar oynarken veya yeni bir göreve gelmeye çalışırken, yaşa uygun oyuncaklar ve oyunlar sunun. Ayrıca, daha zorlu görevlere geçmeden önce kolay bir şeyle başlayın. Bu, sinir bozucu olabilecek şeyleri denemek için güvenlerini ve motivasyonlarını geliştirir.
  • Çocuğunuz bir şey istediğinde isteği dikkatli düşünün. Çirkin mi? Değilse, esnek olmaya çalışın.
  • Çocuğunuzun sınırlarını bilin. Çocuğunuzun yorulduğunu biliyorsanız, bakkal alışverişine çıkmanın veya bir işin içinde sıkmayı denemenin en iyi zamanı değil.

Tempers Flare Yaptığında

Çocuğunuza sinir krizi atarsa, soğukkanlı tutun. Sorunu kendi hayal kırıklığınızla karıştırmayın. Çocuklar anne-babaların sertleştiğini hissedebilirler ve bu sadece hayal kırıklıklarını kötüleştirebilir. Çocuğunuzun nereden geldiğini anlamaya çalışın. Örneğin, gençliğiniz yeni bir hayal kırıklığına uğradıysa, rahatlık sağlamanız gerekebilir.

Çocuklar ebeveynlerinden dikkat isterler ve büyük bir tepki almanın kolay bir yolu yaramazlık yapmaktır. Dikkat arama davranışını azaltmanın en iyi yollarından biri onu görmezden gelmektir. Çocuğunuza aldırış etmeden, görüş alanında kalarak faaliyetlerinize devam edin.

Bunu yaptığınızda, çocuğunuzun davranışlarının iyileşmeden önce daha kötüye gidebileceğini unutmayın. Bu sinir bozucu olabilir, ancak öfke nötrini göz ardı etmek işe yarıyor demektir. Çocuğunuz geçmişte çalıştığı için yanlış davranışlarla dikkatinizi çekmek için daha çok çalışacaktır. Çocuğunuz yanlış davranmanın dikkatinizi çekmeyeceğini öğrendiğinde, davranış iyileşmeye başlayacaktır.

Not: Öfke sırasında kendilerini ya da başkalarını incitme tehlikesi taşıyan çocuklar sakinleşmek için sessiz ve güvenli bir yere götürülmelidir. Görmezden gelmek, saldırgan veya tehlikeli davranışları ele almanın uygun bir yolu değildir.

Bazı çocuklar sinir krizi geçirmekte zorlanırlar. Bu gibi durumlarda, “Şimdi yerleşmenize yardım edeceğim” demeyi deneyin. Fakat ne yaparsanız yapın, çocuğunuza izin vererek ödüllendirmeyin. Bu sadece, öfke nöbetinin istediğini elde etmenin etkili bir yolu olduğunu kanıtlar. Bunun yerine, çocuğunuzun öz kontrolünü yeniden kazandığı için sözlü olarak övün. Unutmayın, çocuğunuza istediğini elde etmenin en iyi yolunun iyi davranışlarla olduğunu öğretmek istediğinizi unutmayın.

Dil becerileri geliştikçe ve olgunlaştıkça, çocuklar hayal kırıklığıyla başa çıkmada daha iyi hale gelir ve öfke nöbetleri daha az olasıdır. Öfke nöbetini yapmakta zorlanıyorsanız veya disiplin hakkında herhangi bir sorunuz varsa, çocuğunuzdan doktorunuza danışın.

Önceki İçerikKolik
Sonraki İçerikÇocuğunuza Liseden Sonra Ne Yapacağınıza Karar Vermede Yardım Edin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz