Böbrek enfeksiyonu (piyelonefrit olarak da bilinir) sizi çok rahatsız edebilir, ancak genellikle tedaviden sonra iyileşir. Böbrek enfeksiyonu olabileceğini düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz. Acil tedavi alarak böbreklerinize zarar verme riskini azaltabilirsiniz.

Böbrek Enfeksiyonu Türleri

Böbrek enfeksiyonları akut veya kronik olabilir. Eğer bir tane varsa, ancak tedaviden sonra kaybolursa, bu durum akuttur.

Kronik enfeksiyon gelir ve gider ya da asla düzgün bir şekilde kaybolmaz. Bu enfeksiyon türü böbreklere zarar verebilir. Genellikle idrarın mesaneden geriye ve böbreklere akmasına neden olan bir sorun varsa ortaya çıkar.

Böbrek Enfeksiyonu

Böbrek Enfeksiyonuna Ne Sebep Olur?

Böbrek enfeksiyonlarına genellikle bakteri neden olur. Bakteriler mesane enfeksiyonundan böbreklere yayılabilir. Diyabetli veya idrar yollarında tıkanıklığı olan bazı kişilerin böbrek enfeksiyonu geçirme olasılığı daha yüksektir.

Böbrek enfeksiyonu belirtileri

Böbreğiniz de enfeksiyon varsa, böbrek enfeksiyonu belirtileri için şunlara sahip olabilirsiniz:

  • Sırtınızda veya yanınızda hissettiğiniz böbrek ağrısı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Ateş ve titreme
  • Kötü kokulu, bulutlu veya kanlı idrar
  • İdrarı geçtiğinizde yanma ağrısı
  • İdrarı normalden daha sık geçirme ihtiyacı

Böbrek enfeksiyonunuz olabileceğini düşünüyorsanız, bir doktora görünebilirsiniz.

Böbrek Enfeksiyonu Tanısı

Doktorunuz sizinle konuşacak ve sizi muayene edecektir. Böbrek enfeksiyonunuz olduğundan şüpheleniyorlarsa, bazı testler yapmanızı isteyebilirler. İdrar testi, idrar yolunuzda bir enfeksiyon olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

İdrar yolunuzda tıkanıklık olmadığından emin olmak için bir ultrasona ihtiyacınız olabilir. Kan dolaşımındaki enfeksiyonu kontrol etmek için kan testleriniz de olabilir.

Böbrek Enfeksiyonu Tedavisi

Böbrek enfeksiyonu varsa, tedavinizi hastanede başlatmanız gerekebilir. İlk başta, antibiyotikler bir damla ile verilir. Yeterince iyileştiğinizde, antibiyotiklerinizi ağızdan (oral) alabilirsiniz. Bunu evde yapabilirsiniz.

Acı çekiyorsanız, parasetamol biraz rahatlama sağlayabilir. Doktorunuza başka neyin yardımcı olabileceğini de sorabilirsiniz.

Bununla birlikte, idrar yolunuzdaki bir tıkanıklık böbrek enfeksiyonuna neden olduysa, acilen ameliyat gerekebilir.

Böbrek Enfeksiyonu Önleme

Bol su içerek ve idrar yolu enfeksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzu görerek böbrek enfeksiyonu riskini azaltabilirsiniz. Cinsel birliktelik yaşadıktan sonra idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma eğilimindeyseniz, cinsel birliktelikten sonra mümkün olan en kısa sürede idrarı geçtiğinizden emin olun.

Önceki İçerikBöbrek Kanseri
Sonraki İçerikBöbrek Taşı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz