Liseden sonra çocuğunuzu hayata hazırlamak için yardım etmek, ebeveyn olarak sahip olabileceğiniz en önemli görevlerden biridir. Bebeğinizi yetişkin olarak hayal etmek zor olabilir. Ancak doğru yaklaşımla, çocuğunuzun yetişkinliğe taşınmasına yardımcı olmak faydalı olabilir.

Üniversiteye gitmek, iş bulmak ya da zaman ayırmak, gençlerin karşılaştıkları ortak seçimlerdir. İşte yetişkin adayınızın en iyi kararı vermesine nasıl yardımcı olabileceğiniz.

Kolej veya Teknik Okul

Kendi kolej araştırmanıza son sınıfınızın sonbaharında başladığınızı hatırlayabilseniz de, kapsamlı araştırmalar ve rekabetçi programlara erken kabul programlarının son başvuru tarihleri ​​nedeniyle bu günlerde birçok gencin daha erken başlaması gerekir. Aslında, birçok öğrenci, küçük yaşlarının başlaması gibi erken başlar.

Çocuğunuz için iyi bir hazırlık oturmak ve yazmaya başlamaktır – başvuru süreci için bu harika bir uygulamadır. Gençler, bir çalışma alanına henüz karar vermemiş olsalar bile hedeflerini ve başarılarını listelemelidir. Çocuğunuzdan bir listesini yazmasını isteyin:

 • akademik ve kişisel güçlü ve zayıf yönleri
 • müfredat dışı etkinlikler
 • ödülleri
 • not ortalaması (not ortalaması)
 • sınıf sırası
 • SAT, ACT veya AP puanları

Daha sonra, gençler bir üniversitede aradıkları nitelikleri düşünmeli ve listelemelidir: örneğin okula gitmek, eve yakın kalmak veya çevrimiçi kurslar almak isterler mi?

Bu ön bilgi ile donanmış, araştırmaya başlama zamanı. Rehberler, İnternet ve okuldaki danışmanlar özellikle yardımcı kaynaklardır. Çocuğunuz potansiyel okulları seçtiğinde, kampüsleri ziyaret etmeye ve oraya giden öğrencilerle konuşmaya başlayın.

Uzmanlar, seçimlerin, kabul edilmek için oranların düşük ila yüksek arasında değiştiği altı ila 10 okuldan oluşan çeşitli bir karışıma daraltılmasını önermektedir. Başvurular, çocuğunuzun en iyi eseri olduğuna emin olana kadar gözden geçirmesi gereken yazı da dahil olmak üzere tamamen ve düzenli bir şekilde doldurulmalıdır. Birçok okul bu alanlarda yardım sunmaktadır.

Ve kolejleri listeden çıkarmayın çünkü okulun fazla dik olmasından korkuyorsunuz. Birçok çocuk maddi yardım alabilir. Burslar ve yardımcı olabilecek diğer programlar hakkında bilgi için:

 • okul danışmanı
 • kolejlerin mali yardım ofisleri
 • burs programları sunabilecek işvereniniz

Federal yardım programları da mevcuttur ve çevrimiçi olarak araştırılabilir.

İş Seçenekleri

Eğer kolej bir seçenek değilse ya da çocuğunuzun öğrenim için para kazanmak için fazladan zamana ihtiyacı varsa, doğrudan iş gücüne gitmek sağlık sigortası ve öğrenim geri ödeme programları gibi birçok seçenek ve fayda sunar.

Askere girmek, gelecekle ilgili emin olmayan bir genç için mükemmel bir seçim olabilir. Disiplin, para kazanmak, kolej için tasarruf, bir ticaret öğrenmek – silahlı kuvvetlerde çoğu zaman bu mümkün. Gaziler ayrıca hem hizmet sırasında hem de sonrasında birçok faydadan yararlanma hakkına sahiptir.

Ancak, çocuğunuz askeri bir kariyerin tüm artılarını ve eksilerini dikkatlice araştırmalıdır. Ne de olsa, gençler hizmetten hoşlanmazsa veya savaşa gitme düşüncesi çok korkutucu görünüyorsa, kolayca bırakılamazlar. Çocuğunuz orduyla özel bir eğitim istiyorsa, imzaladığı sözleşmeyi de içerdiğinden emin olun.

Liseden hemen sonra iş bulmak iyi bir seçimdir. Bu rotaya giden gençlerin iş aramayı, özgeçmişlerini yazmayı ve görüşme becerilerini geliştirmeyi öğrenmesi gerekir.

Birçok şirket, çalışanlarına istihdam alanlarıyla ilgili sürekli eğitim için tazminat öder. Çocuğunuz bu yararı potansiyel işverenlerin insan kaynakları departmanları aracılığıyla sormalıdır.

Diğer bir seçenek stajdır. Bir yıl boyunca, çocuğunuz potansiyel olarak kariyer seçimlerini keşfetmek için iki veya üç stajyerliğe katılabilir. Ancak çoğu staj ücretsizdir, bu nedenle ileride planlama yapmak, çocuğunuzun yaşam masrafları için para biriktirmesi gerektiğinde çok önemlidir.

Stajlar, katılımcılara belirli bir kariyerin birçok yönünü öğrenme fırsatı sunar. Ayrıca, temas kurmanın ve mentorluk ilişkileri geliştirmenin harika bir yoludur.

Zaman ayırmak

Bazı gençler için, lise ile “gerçek dünya” arasında bir yıl izin almak yararlı olabilir. Bu, seyahat etme, topluma hizmet verme veya hatta hayatın sorumluluklarını zorlaştırmadan yabancı bir ülkede yaşama zamanı olabilir.

Toplum hizmeti kuruluşları, gençlerin yetenekleri ve ilgi alanlarıyla eşleştirebilecekleri çok çeşitli seçenekler sunar. Örneğin, Americorps, Amerika Birleşik Devletleri’nde küçük bir maaşla birlikte yüzlerce program ve ayrıca kolej veya mesleki eğitim için para kazanma şansı sunuyor. Birçok dini kuruluş da toplum hizmeti programları sunmaktadır.

Ancak gençler, bir broşürün, gelişmekte olan ülkelerdeki çalışma ve servis kamplarında olduğu gibi gerçeklikten farklı görünebileceğini unutmamalıdır. Zorluklar beklemeliler fakat toplum hizmetinin getirdiği ödüllerin sıkıntılardan ağır bastığını bilmeleri gerekir – ve aslında bir insanın hayatının yönünü değiştirebilir. Önceki katılımcılarla konuşmak, tanıtım malzemesinden daha gerçekçi bir görünüm vermelidir.

Ve zaman ayırmak, mutlaka üniversiteye giriş için bir dezavantaja sahip bir genç bırakmaz. Pek çok genç için – özellikle staj ya da uluslararası hizmet seçenler – bu aslında bir avantaj olabilir.

Kolejleri araştırırken, kabul programlarını geciktirip gecikmediklerini öğrenin. Olmazsa, kolejlere zaman ayıran öğrenciler üzerindeki pozisyonlarının ne olduğunu ve eğer bir öğrenci tekrar gelirse girme şansını sor.

Bu senin Gençliğin Hayatı

Konu geleceği ilgilendirdiğinde, bazı gençler onu silkip almaya çalışabilir. İşte topun yuvarlanmasını ve iletişimin akmasını sağlamanın yolu:

 • Çocuğunuzu gerçekten dinleyin ve istenmeyen önerilerde bulunmak için cazibeye karşı koyun. Çocuğunuz bir karar vermekte zorlanıyorsa, zorlu bir seçim hakkında bir ya da iki hikaye vermek çok güven verici olabilir.
 • Bazı kontrollerden vazgeçerken saygı ve destek sağlayın. Gençlerinizin geleceğini yönlendirmeye çalışmak muhtemelen uzun vadede bir yararı olmayacak. Gençlerin karar verme ve problem çözme becerilerini geliştirme zamanı.
 • Çocuğunuzu evden uzakta kendi kendine yeterli olmaya hazırlayın. Bu, randevu, uyuşturucu, alkol ve seks ile ilgili önemli kararlar vermenin yanı sıra günlük yaşam becerilerini (yemek pişirme, temizlik, çamaşır yıkama, market alışverişi yapma, faturaları ödemeyi ve bir bütçeyi yönetmeyi) içerir.
 • Zaman ayırmaya karar veren bir çocuğa maddi olarak ne kadar destek vereceğiniz konusunda sınır koymaktan korkmayın. Gençlerin bağımsızlıklarını öğrenmeleri önemlidir.

Nereden Yardım Alabilirim?

İnternet, gençlerin ilgi alanlarıyla ilgili bilgileri araştırmak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Ayrıca, çocukları doğru yöne yönlendirmelerine ya da diğer iyi bilgi kaynaklarına yönlendirme yapmalarına yardımcı olabilecek okul danışmanlarının yardımlarını da alın.

Ve yerel kütüphanenizi gözden kaçırmayın. İlgi alanları ile ilgili kitap ve dergi makalelerine ek olarak, kütüphaneci bilgi hazinesi olabilir.

Binlerce meslek için yerel ve ulusal birçok dernek var. Nerede bulunduklarını öğrenin ve belirli kariyer yollarını nasıl takip edeceklerini öğrenin.

Çocuğunuz ayrıca, ne yaptıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için toplantı yerlerine katılabilir veya işyerlerinde insanlarla röportaj yapmak için düzenleme yapabilir. Arkadaşlarınız, akrabalarınız veya farklı sektörlerde tanıdığınız diğerlerinden yararlanın. Sonuçta, çoğu zaman birinin ne yaptığınız hakkında sormasını istemekten daha gurur verici bir şey yoktur.

Sonunda, çocuğunuz fikrini değiştirmeye devam etse bile, ders vermeye ve destekleyici ve hevesli olmaya çalışmaya özendirin. Çocuğunuzun bu geçiş süresi boyunca olumlu etkinize ihtiyacı var.

Önceki İçerikÇocuğunuzun Disiplinini Yapmak
Sonraki İçerikTatilleri Daha Az Materyalist Hale Getirmek

1 Yorum

 1. Ergen bireylerle uğraşmak ne zormuş. Çocuğunuza Liseden Sonra Ne Yapacağınıza Karar Vermede Yardım Edin makaleniz bu kadar açıklayıcı olamazdı. Teşekkürler hocam.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz