Adetler gibi kişisel konular hakkında konuşmak (adet) ebeveynleri ve çocukları biraz rahatsız hissetmelerine neden olabilir. Ancak çocuklar güvenilir bilgiye ihtiyaç duyarlar! Çocuklarınızın vücutlarını anlamalarına yardımcı olmak, sağlıkları hakkında iyi kararlar almalarına yardımcı olacaktır.

Çocuklarımla Ne Zaman Konuşmalıyım?

Dönemler hakkında konuşmak, belirli bir yaşta büyük bir konuşma olmamalıdır. Bunun yerine, sohbete erken başlayın ve çocuğunuzun anlayışına yavaşça başlayın. Kız veerkek çocuklar dönemler hakkında güvenilir bilgilere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden oğullarınla ​​da konuştuğundan emin ol!

  • Örneğin, 4 yaşındaki çocuğunuz bir tampon görürse ve bunun ne olduğunu sorarsa, “Kadınlar her ay vajinalarından biraz kanarlar. Buna bir periyot denir. Vücudun bir bebek için nasıl hazırlandığı. Tampon kanı yakalar, böylece iç çamaşırını giymez. “

Yıllar boyunca, çocuğunuza hazır olduğu için daha fazla bilgi verebilirsiniz.

Çocuğunuz dönemler hakkında sorular sormazsa, onu gündeme getirebilirsiniz. 6 veya 7 yaşlarındayken, çoğu çocuk dönemlerin temellerini anlayabilir. Bunun hakkında konuşmak için doğal bir an arayın, örneğin:

  • çocuklar ergenlik hakkında sorular sorduğunda veya beden değiştirirken
  • Çocuğunuz bebeklerin nereden geldiğini sorarsa
  • mağazadaysanız ped veya tampon satın alıyorsanız

Çocuğunuzun dönemleri bilip bilmediğini sorun. Sonra, aşağıdaki gibi temel bilgileri paylaşabilirsiniz: Bir kız bir kadın olarak geliştikçe, vücudu değişir, böylece büyüyünce bebek sahibi olur. Bunun bir kısmı bebeğin annenin içinde büyümesi için bir yer hazırlıyor. Bir bebeğin büyüdüğü yere uterus denir. Her ay rahim duvarı bir bebek için hazırlanıyor. Eğer bebek yoksa rahim duvarı çıkar ve biraz kanar. Kan bir kadının vajinasından çıkıyor. Vücut her ay yeni bir duvar yapar, sadece bir bebek olması durumunda.

Sorularınıza basit ve doğrudan cevap verin.

Ne hakkında konuşmalıyım?

Konuştuğunuz şey çocuğunuzun yaşına ve gelişim düzeyine bağlıdır. İşte çoğu çocuğun sahip olduğu bazı sorular:

Kızların çoğu ne zaman dönüyor?

Çoğu kız ilk periyodunu 10-15 yaşlarında alır. Yaş ortalaması 12’dir, ancak her kızın vücudunun kendi programı vardır.

Bir kızın periyodunu alabilmesi için tek bir doğru yaş olmamasına rağmen, yakında başlayacağına dair bazı ipuçları var. Tipik olarak, bir kız göğüsleri gelişmeye başladıktan yaklaşık 2 yıl sonra periyodunu alır. Bir diğer işaret, bir kızın iç çamaşırında görebileceği veya hissedebileceği vajinal akıntı sıvısıdır (sümük benzeri). Bu akıntı, bir kız ilk periyodunu almadan önce genellikle yaklaşık 6 ay ila bir yıl başlar.

Bir döneme neden olan nedir?

Hormonlardaki değişiklikler nedeniyle bir süre olur vücutta. Hormonlar kimyasal habercilerdir. Yumurtalıklar hormonları östrojen salgılar ve progesteron . Bu hormonlar uterusun (veya rahim) astarının birikmesine neden olur. Yerleşik astar, döllenmiş bir yumurtanın yapışması ve gelişmeye başlaması için hazırdır. Döllenmiş yumurta yoksa, astar kırılır ve kanar. Sonra aynı işlem tekrar tekrar olur. Astarın birikmesi ve ardından parçalanması genellikle bir ay kadar sürer. Bu yüzden çoğu kız ve kadın ayda bir kez kendi dönemlerini geçiriyor.

Adet başladığında dönemler düzenli mi oluyor?

Bir kız dönemine başladıktan sonra ilk birkaç yıl, düzenli gelmeyebilir. Bu ilk başta normaldir. İlk periyodundan yaklaşık 2-3 yıl sonra bir kızın periyotları ayda bir kez gelmelidir.

Bir kız, süresi başlar başlamaz hamile kalabilir mi?

Evet, bir kız çocuğu dönemi başlar başlamaz hamile kalabilir. Bir kız ilk döneminden hemen önce hamile kalabilir. Bunun nedeni bir kızın hormonlarının zaten aktif olması olabilir. Hormonlar yumurtlamaya neden olmuş olabilir (yumurtalığın yumurtalıktan serbest bırakılması) ve uterus duvarı inşası. Bir kız seks yapıyorsa, hiç bir zaman geçirmemiş olmasına rağmen hamile kalabilir.

Süreler ne kadar sürer?

Periyotlar genellikle yaklaşık 5 gün sürer. Ancak bir süre daha kısa veya daha uzun sürebilir.

Bir dönem ne sıklıkla gerçekleşir?

Dönemler genellikle ayda bir kez gerçekleşir. Fakat bazı kızlar her 3 haftada bir dönemlerini alıyorlar. Ve diğerleri sadece her 6 haftada bir kez bir süre alırlar.

PMS Nedir?

PMS (premenstrüel sendrom), bir kızın periyodundan önce veya sırasında meydana gelen duygusal ve fiziksel semptomları göstermesidir. Bu semptomlar karamsarlık, üzüntü, endişe, şişkinlik ve akne olabilir. Bir dönemin ilk birkaç gününden sonra gider.

Çocuğumla dönemler hakkında konuşma konusunda sorun yaşarsam ne olur?

Çocuklarınızla dönemler hakkında konuşmaktan çekinmiyorsanız, bu bilgileri almak için başka bir yollarının olduğundan emin olun. Belki bir video izlemek ya da birlikte kitap okumak daha kolay olurdu. Ayrıca doktorunuzdan, hemşirenizden, okul danışmanınızdan veya güvenilir bir aile üyesinden çocuğunuzla konuşmasını isteyebilirsiniz.

Doktoru Ne Zaman Aramalıyım?

Kızların çoğu dönemleriyle ilgili herhangi bir problem yaşamaz. Ama kızınız varsa doktorunuzu arayın:

  • 15 ve onun süresi yok
  • 3 yıldan daha uzun bir süre önce göğüs geliştirmeye başladı ve süresi belli değil
  • ilk periyodundan itibaren 2 yıldan fazladır ve periyotları hala 3-6 haftada bir gelmez (özellikle arka arkaya üç veya daha fazla periyodu kaçırırsa)
  • ibuprofen (Advil, Motrin veya mağaza markası) veya naproksen (Aleve, Midol veya mağaza markası) tarafından hafifletilmeyen ciddi krampları vardır
  • çok ağır kanama vardır (her 2 saatten daha hızlı bir ped ya da tampondan geçen kanama)
  • günlük aktivitelerinin önüne geçen ciddi PMS’ye sahip

İleriye bakmak

Çocuklar bedenleri hakkında ne kadar çok anlarsa, iyi ve sağlıklı seçimler o kadar iyi olur. Çocuklarınızın sizden veya güvenilir bir kaynaktan güvenilir bilgi aldığından emin olun.

Önceki İçerikSpora Çocukları İmzalamak
Sonraki İçerikÇocuğunuzla ergenlik hakkında konuşmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz