Deri kanseri daha çok güneşten gelen ultraviyole ışınlarından zarar görmüş cilt hücrelerinde gelişir. Güneşten korunma kullanarak cilt kanseri riskinizi azaltabilirsiniz  . Deri kanserinin erken teşhisi başarılı tedavi şansını artırabilir.

Cilt kanseri nedir?

Kanserin geliştiği cilt hücrelerinin adını taşıyan 3 ana cilt kanseri türü vardır:

 • Melanom en ciddi cilt kanseri türüdür. Derinin melanosit hücrelerinde başlar ve vücuttaki diğer organlara yayılabilir.
 • Bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom, melanom dışı cilt kanserleri olarak adlandırılır. Bu cilt kanserleri daha yaygındır, ancak yayılma olasılığı daha düşüktür.

Deri kanserleri genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz. Bununla birlikte, cildinizin bir bölgesinin görünümündeki değişiklikleri fark edebilirsiniz.

Cilt kanseri riski altında mıyım?

Herkes cilt kanseri geliştirme riski altındadır. Yaşlandıkça riskiniz artar. Çoğu cilt kanseri, güneşin ultraviyole radyasyonuna aşırı maruz kalmadan kaynaklanır.

Aşağıdaki durumlarda cilt kanseri riskiniz artar:

 • ailende cilt kanseri olan biri var
 • daha önce kötü güneş yanığı olmuş
 • açık tenli
 • cildinizde birçok mol var
 • güneşten korunma olmadan açık havada çok zaman harcamak
 • solaryum veya güneş lambası kullanmış

Kim cilt kanseri testi yaptırmalı?

Cilt kanseri riskinin yüksek olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Herhangi bir değişiklik yapabileceğiniz cildinize aşina olmanız da önemlidir. Melanomların çoğu, bireylerin kendileri veya eşleri veya diğer aile üyeleri tarafından bulunur.

Dikkat etmek:

 • iyileşmeyen huysuz yaralar
 • haftalar veya aylar boyunca mollerin ve çillerin rengi, büyüklüğü, şekli veya kalınlığında değişiklikler
 • yeni noktalar
 • kırmızı, soluk renkli veya inci gibi küçük topaklar

Yukarıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuzu görmek önemlidir.

Bir cilt kanseri testi sırasında ne olur?

Doktorunuz muhtemelen cilt kanseri riskinizi değerlendirmek için bazı sorular soracaktır. Cilt muayenesi için genellikle soyunmanız (iç çamaşırınızı açık bırakmanız) gerekir. Doktorunuz, cildinizdeki şüpheli bölgelere bakmak için büyüteçli özel bir cihaz kullanabilir.

Doktorunuz bir cilt kanserinden şüpheleniyorsa, onu çıkarabilir veya biyopsi yapabilir (laboratuarda ayrıntılı inceleme için küçük bir doku örneğinin alınması). Alternatif olarak, sizi bir uzmana havale edebilirler.

Bir cilt kanseri testinin maliyeti nedir?

Bir sağlık sigortanız varsa, doktor danışma ücretlerinin bir kısmı veya tamamı karşılanacaktır. Aile hekiminiz sizi bir uzmana yönlendirirse, uzman kliniğe ücretler ve ne kadar harçlıkta olabileceğinizi öğrenin.

Nasıl test edilebilirim?

Doktorunuzla cilt kanseri olup olmadığını kontrol edin ve cildinizin sizi endişelendiren alanları tartışın.

Hangi takip söz konusudur?

Doktorunuz muhtemelen cilt muayenesinin sonuçlarını sizinle görüşecektir. Cilt kanseri olduğunuzu söylerseniz, doktorunuz muhtemelen sizinle tedavi seçeneklerinden bahsedecektir. Bir cilt biyopsisine ihtiyacınız varsa, sonuçlar için geri gelmeniz istenebilir. Şüpheli bir şey bulunmuyorsa, bir sonraki cilt kontrolünüz için ne zaman dönmeniz gerektiğini doktorunuza sorun.

Önceki İçerikSadece Cilt Kanseri Teşhisi Kondu
Sonraki İçerikCilt Kanseri Teşhisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz