Avustralya, dünyadaki en yüksek cilt kanseri oranlarından birine sahiptir. Herkes yaşlandıkça risk artarsa ​​da, cilt kanseri gelişme riski olabilir. Ülkemizde bu oran çok iyi ki az.

Avustralya’daki neredeyse tüm cilt kanserleri güneşten veya solaryumlar gibi diğer kaynaklardan gelen ultraviyole radyasyona maruz kalmaktan kaynaklanır.

Neler Okuyacaksınız? →

Güneş yanığı

 • Deri kanserinin en ciddi şekli olan melanomların 95’i güneş yanığı gibi UV ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanır.
 • Birçok insan su sporlarına katılırken ya da plajda ya da havuzda aktivitelere katılırken, bahçeyle uğraşırken ya da mangal yaparken güneş yanığı olur.
 • Güneş yanığı, birçok insanın yanlışlıkla ultraviyole radyasyonunun o kadar güçlü olmadığına inanması nedeniyle serin ve bulutlu günlerde yaygındır. Bu doğru değildir – sıcaklık soğuk olduğunda ya da bulutluyken hala güneş yanığı olabilirsiniz.
 • Yanmayla sonuçlanmayan güneşe maruz kalmak cilt hücrelerine zarar verebilir ve cilt kanseri riskini artırabilir. Kanıtlar, her yıl UV ışınlarına düzenli olarak maruz kalmanın aynı zamanda cilt kanserine de yol açabileceğini göstermektedir.

Bronzlaşma

 • Bronzluk, sağlıklı bir bronzlaşma belirtisi değildir, ancak Avustralyalıların ‘sağlıklı bronzlaşma’ anlamına gelmesine rağmen.
 • Bronzlaşma cildinize zarar verecek kadar güneş ışınlarından (güneş veya solaryumdan) yeterince UV ışınlarına maruz kaldığınızın bir işaretidir. Bu sonuçta elastikiyet kaybına (kırışıklıklar), sarkmaya, sarımsı renk solmasına ve hatta cildinizde kahverengi lekelere neden olur. Hepsinden kötüsü, cilt kanseri riskini arttırır.
 • Bronzlaşma, cilt tipinize bağlı olarak güneş yanığına karşı sınırlı koruma sağlayacaktır. Cilt kanserine yol açabilecek DNA hasarlarından korunmaz.

Sahte tans

 • Sahte tan (güneşten yanmış izlenimi veren losyon) losyonları ve spreyleri, cildi geçici olarak daha koyu bir renkle lekeleyen maddeler içerir. Ölü cilt hücreleri genellikle yaklaşık bir hafta içinde pul pul dökülür ve bronzlaşır.
 • Sahte bronz kullanan bazı insanlar yanlışlıkla bronzlaşmanın UV radyasyonuna karşı koruma sağlayacağına inanmaktadır. Sonuç olarak, güneşten korunma önlemleri alamayabilir ve cilt kanseri için daha fazla risk oluşturabilir.
 • Sahte teller zararlı olmasa da, herhangi bir koruma sağlamazlar. Ayrıca bronzlaşmanın arzu edilir olduğu algısını da sürdürürler.
 • Sahte tonlarla ilgili daha fazla bilgi, Kanser Konseyi’nin sahte tonlarla ilgili pozisyon beyanında bulunabilir.

Solaryum

Şezlong veya solaryum kullanımıyla ultraviyole radyasyona maruz kalma, melanom gelişme riskini önemli ölçüde artırır. Solaryumlar, gün ortasında yaz güneşten 6 kat yüksek UV radyasyon yayar.

Ticari solaryumlar tüm Avustralya eyaletlerinde ve ACT’de yasaklandı. (Kuzey Bölgesi’nde ticari bir solaryum yok).

Kanser Konseyi Avustralya, solaryumun hiçbir koşulda kozmetik bronzlaşma için kullanılmasını önermemektedir.

Önceki İçerikCilt Kanseri Hakkında Gerçekler
Sonraki İçerikCilt

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz