Otoimmün hastalıklara aşırı aktif bir bağışıklık sistemi neden olur. Çölyak hastalığı, lupus ve Graves hastalığı gibi birçok çeşit vardır. Tedavi edilememelerine rağmen, semptomları yönetmek ve vücudunuza daha fazla zarar vermek için çeşitli tedavi seçenekleri vardır.

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi vücudun farklı bölümlerini içerir – belirli kan hücreleri, cilt, kemik iliği ve daha fazlası dahil – sizi sağlıklı tutmak için çalışır. Bağışıklık sistemi sizi hastalıkları tespit edip mücadele ederek enfeksiyonlardan korur.

Bakteriler veya virüsler gibi enfeksiyöz ajanlar vücudunuza girerse, bağışıklık hücreleri genellikle onları yok eder veya enfekte eder. Bu bağışıklık tepkisi olarak bilinir.

Otoimmün hastalığın nedenleri

Otoimmün hastalık, bakteri, virüs veya diğer enfeksiyon kaynaklarına saldırmak yerine, bağışıklık sistemi sağlıklı organlara ve dokulara saldırdığında ortaya çıkar.

Otoimmün koşullar en sık genetik yatkınlığı olan insanları etkilese de, bunun neden olduğu bilinmemektedir . Enfeksiyon, stres, ilaç, diyet ve hatta ultraviyole radyasyon gibi çevresel bir faktör otoimmün hastalığın semptomlarını tetikler.  

Bağırsakta yaşayan mikroorganizmalar aynı zamanda otoimmün tepkileri de etkileyebilir.

Bu, otoimmün hastalığın neden genellikle ortaya çıktığını açıklasa da, doktorların neden bir bireyde ortaya çıktığını tespit etmeleri genellikle mümkün değildir.

Otoimmün hastalık tipleri ve semptomları

80’den fazla farklı otoimmün hastalık vardır. Birçoğu uzun süreli hastalıklardır ve semptomların ciddiyeti zamanla değişmektedir.

Daha yaygın otoimmün hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Çölyak hastalığı – bağışıklık sistemi glütene tepki verir (buğdayda ve diğer tahıllarda bulunur) ve ince bağırsaklara zarar verir. Çölyak hastalığı şişkinlik, ishal ve karın ağrısına neden olur.
 • Lupus – cilt, kaslar, eklemler, akciğerler, kalp ve böbrekler gibi vücudun birçok parçası etkilenebilir.
 • Romatoid artrit – kemik ve kıkırdak hasar görerek hassas, şişmiş ve sert eklemlere neden olur.
 • Graves hastalığı – tiroid bezi aşırı aktif, kaygıya, kalp çarpıntısına, kilo kaybına ve tahriş olmuş veya şişkin gözlere neden oluyor.
 • Multipl skleroz – sinir sistemi etkilenir, kas zayıflığına ve zayıf koordinasyona, görme problemlerine ve bazı durumlarda bilişsel zorluklara neden olur.
 • Tip 1 diyabet – pankreas kan şekeri seviyelerini yönetmek için yeterli insülin üretmez, susuzluk, açlık ve sık idrara çıkma ile sonuçlanır.

Çoğu insan yardım istemeden önce uzun süre otoimmün hastalık belirtileri ve semptomları gösterir. Ayrıca otoimmün bir hastalığın teşhisi uzun zaman alabilir çünkü yorgunluk ve ‘sadece doğru hissetmemek’ gibi bazı semptomlar semptomlar gelip giderken çoğu yetişkin tarafından hissedilir. Çoğu durumda, tanıyı doğrulayan tek bir test yoktur.

Otoimmün bir hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza görün. Belirtilerinizi daha yakından araştıracaklar, sizi muayene edecekler ve size genel sağlık durumunuzu soracaklar. Kan testi, röntgen, MRI veya biyopsi yapabilirler.

Durumunuza bağlı olarak, doktorunuz sizi tedavi seçenekleri hakkında daha fazla araştırma veya tavsiye için bir uzmana havale edebilir.

Otoimmün hastalığın tedavisi

Otoimmün hastalıkların tedavisi yoktur, yardım mevcuttur. Otoimmün hastalıkları teşhisi konan kişiler genellikle aşağıdakilerden yararlanır:

 • sağlıklı bir diyet
 • sağlıklı bir kiloyu korumak
 • Çokça uyku
 • Dinlenme ve egzersizin doğru kombinasyonunu sağlama
 • mümkünse stresi azaltmak ve kaçınılmaz stresle baş etmenin yollarını bulmak

Özel ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir. Örneğin, tip 1 diyabet hastaları insülin enjekte ederken, cildi etkileyen otoimmün hastalıkları olanlar güneş, banyo, krem ​​ve losyonlar hakkında tavsiye alırlar. Çölyak hastalığı olan insanlar glutensiz bir diyet takip etmelidir .

Bazı insanlarda, otoimmün hastalıklar ılımlı olabilirken, diğerleri durumlarını yönetmek için çok zaman harcamak ve özen göstermek zorunda kalacaktır. Bununla birlikte, otoimmün koşulları olan çoğu kişi dolu ve eğlenceli bir yaşam sürdürebilir.

Önceki İçerikHodgkin Lenfoma
Sonraki İçerikAkciğer Kanseri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz