Skuamöz hücreli karsinom, cilt kanserinin en yaygın biçimlerinden biridir. Baş, boyun, yüz, eller ve kollar gibi çok fazla güneş alan vücut bölgelerinde gelişebilir. Skuamöz hücreli karsinom, melanom kadar tehlikeli değildir, ancak tedavi edilmezse vücudun diğer kısımlarına yayılabilir.

Skuamöz hücreli karsinom tipleri

Skuamöz hücreli karsinom (SCC), cildin üst katmanındaki yassı hücreler (skuamöz hücreler olarak adlandırılır) büyüyüp kontrolsüz bir şekilde bölündüğünde gelişir.

Vücudunuzun birçok farklı yerinde bulunan skuamöz hücrelerin olduğu her yerde bir SCC alabilirsiniz. Bununla birlikte, tipik olarak, güneşten veya bronzlaşma yataklarından çok fazla miktarda ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmış cildin kısımlarında görülürler.

Bowen hastalığı adı verilen ve kırmızı, pullu bir yama gibi görünen erken cilt kanseri türü tedavi edilmezse SCC’ye dönüşebilir.

Bir SCC, tedavi edilmediği takdirde oldukça agresif bir kanser olabilir. Eğer 2 ay içerisinde iyileşmeyen, bir yara, kabarma veya pullu cilt yaması fark ederseniz, bir doktora görünün.

Skuamöz Hücreli Karsinom Semptomları

SCC’nin ilk işareti genellikle iyileşmeyen kalınlaşmış, kırmızı, pullu bir noktadır. Ellerin, kolların, bacakların, kafa derisinin, kulakların veya dudakların arkasında bir SCC bulmanız çok muhtemeldir. Dudaklarındaysa, küçük bir ülser ya da gitmeyen pullu bir deri yaması gibi görünebilir.

SCC’nin diğer belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • hızla büyüyen bir şişlik
 • ağrıyan bir cilt yaması
 • sağlam, kırmızı bir topak
 • ağzınızda bir boğaz veya kaba yama
 • anüsünüzün veya cinsel organınızın çevresinde kırmızı, kabarık bir yara

Skuamöz Hücreli Karsinom Tanısı

Bir SCC’niz olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza görünün. Sizi dermatoloğa (deri konusunda uzmanlaşmış bir doktor) görmeye gönderebilirler.

Dermatoloğa giderseniz, sizi muayene edecekler ve laboratuarda test etmek için boğazdan küçük bir numune alabilirler. Bu biyopsi olarak bilinir .

Skuamöz hücreli karsinom tedavisi

Bir SCC’yi tamamen kaldırmak genellikle mümkündür. Sizin için en iyi tedavi şekli SCC’nin boyutuna ve nerede olduğuna bağlıdır.

Genellikle, doktor basit cilt ameliyatı kullanarak bir SCC kaldırır. Daha sonra tüm kanserin alındığını kontrol etmek için mikroskop altındaki bölgeye bakacaklar. Yayılmışsa, daha sonra radyoterapiye ihtiyacınız olabilir .

SCC’yi çıkarmanın diğer yolları: kazınması ve yaranın tabanının bir elektrikli iğne veya sıvı azot ile kapatılması; SCC’yi yakmak için bir lazer kullanmak; veya dondurmak.

Doğrudan SCC’ye koyduğunuz kremler, sıvılar ve losyonlar da vardır. Bazen doktor ilacın çalışması için bölgeye ışık tutabilir.

Tedaviden sonra doktorunuzla takip randevularına ihtiyacınız olacaktır. Başka bir cilt kanseri geliştirme riski daha yüksek olacak, bu nedenle cildinizi güneşten korumak her zamankinden daha önemli.

Skuamöz hücreli karsinomun önlenmesi

SCC’yi önlemenin en iyi yolu güneş yanığını önlemektir. Günün ortasında olduğu gibi UV İndeksi 3’ten yüksek olduğunda güneşten kaçının. Gölge arayın, bir şapka, güneş gözlüğü ve sizi güneşten koruyan giysiler giyin ve her zaman bir SPF30 + (veya daha yüksek) güneş kremi kullanın. Bronzlaşma salonlarına gitmeyin.

Başka bir cilt kanseri geliştirme riski çok yüksekse, doktorunuz size belirli vitaminleri reçete edebilir.

Ne zaman yardım alınmalı

Derideki tüm yaralar cilt kanseri değildir. Ancak bir cilt kanseri geliştirirseniz, tedavi ne kadar erken tedavi edilirse, sonuç sizin için o kadar iyi olur.

Çoğu insan SCC’leri kendi derilerini kontrol ederek bulur. Cildinizi düzenli olarak kontrol edin, böylece herhangi bir değişiklik olduğunu fark edin. Eğer bir doktora görün:

 • 2 ayda iyileşmeyen bir ağrınız var
 • yeni ve sıradışı görünümlü bir yer farkettiniz
 • mevcut bir spotun rengi, boyutu veya şekli değişir
 • asimetrik (düzensiz ve yuvarlak veya oval olmayan) bir noktaya sahipsiniz
 • sınırsız bir yeriniz var
 • sıradışı veya düzensiz renklere sahip bir yeriniz var
 • 7 mm’den büyük bir noktaya sahipsiniz
Önceki İçerikCilt
Sonraki İçerikBowen Hastalığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz