Tedavi seçiminiz kanserin evresine, genel sağlığınıza ve solunum kapasitenize ve isteklerinize bağlıdır. Akciğer kanseri tedavisi nasıl olur? Seçeneklerinizi doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Ana tedaviler cerrahi, radyoterapi (X-ışını tedavisi) ve kemoterapidir (ilaç tedavisi).

Bazen bu tedavilerin iki hatta üçü aynı kanser için kullanılır.

  • Küçük hücreli dışı akciğer kanseri cerrahi, radyoterapi veya kemoterapi ile tedavi edilebilir. Diğer seçenekler arasında termal ablasyon (hücreleri ısıtmak suretiyle tahrip etmek için kansere iğneler sokulur), immünoterapi (kanseri yok etmek için vücudun kendi bağışıklık sistemini uyarmaya yönelik ilaçlar) veya hedefli tedavi (kanser hücrelerinde genetik mutasyonları hedef alan ilaçlar) olabilir. Küçük hücreli akciğer kanseri genellikle kemoterapi ile tedavi edilir. Bir akciğerde kanserli hastalara (sınırlı hastalık) göğüs ve beyinde radyoterapi (önleyici veya profilaktik radyoterapi denir) olacaktır. Genellikle erken yayıldığından, bu kanser türü için ameliyat sıklıkla kullanılmaz.
  • Mezotelyoma nadiren ameliyatla alınabilir. Bununla birlikte, insanlar genellikle hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak veya akciğer kanseri semptomları yönetmeye yardımcı olmak için kemoterapi veya torasentez (göğüsten sıvı veya havayı bir iğne veya tüp yoluyla alan bir prosedür) gibi başka tedavi türlerine sahiptir.
Akciğer Kanseri Tedavisi
Akciğer Kanseri Tedavisi

Cerrahlık

Bu, kanserin bulunduğu akciğer kısmını kesmeyi içerir. Bazen bütün bir akciğer çıkarılmalıdır. Bu genel bir anestezi altında yapılan büyük bir operasyondur, bu yüzden olurken bilinçsiz olursunuz ve iyileşmek için hastanede kalmanız gerekir. Akciğer kanserli her insan, amfizem gibi sigara içmeden kaynaklanan akciğer hasarı nedeniyle bu tür bir ameliyat geçiremez.

Radyoterapi

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili X ışınları kullanır. Bazı erken akciğer kanserlerini tedavi edebilir, uzaklara yayılmadan önce tümörleri küçültebilir ve kanser tedavi edilemediğinde ağrıyı ve diğer semptomları hafifletebilir. X ışınları ışınlara dikkatlice yöneliktir, böylece sağlıklı hücrelere zarar vermezler. Tedavi genellikle birkaç haftada birkaç seans uygulanır. X ışınlarının her seferinde tam olarak doğru yere yönlendirilmesini sağlamak için, onu yapan kişi (‘radyasyon terapisti’ olarak adlandırılır) cildinizi ışınların gitmesi gereken bir rehber olarak işaretler.

Radyoterapi zarar vermez. Sizi radyoaktif yapmaz, ama yorgun hissedebilirsiniz ve cildinizde güneş yanığı gibi izler alabilirsiniz.

Kemoterapi

Bu, kanser önleyici ilaçlarla yapılan tedavidir. İlaçlar genellikle enjekte edilir veya büyük bir ven içine konulan ince bir tüp olan bir kateter yoluyla verilir. İlaçlar vücudunuzdaki sağlıklı hücreleri ve ayrıca kanser hücrelerini etkileyebilir (kanser hücreleri üzerinde daha büyük etkiye sahip olmalarına rağmen). Bu yüzden sizi hasta hissettirmek gibi yan etkileri olabilir veya saçınız dökülebilir, çünkü ilaçlar hızla büyüyen hücrelerde en iyi şekilde çalışır. (Çünkü kanser hücreleri hızlı büyüyor ve büyümeyi bırakmıyor, sorun oluyor ama saçlar da sürekli büyüyor.) Saçlarınız tekrar uzar ve diğer yan etkiler genellikle tedavi durduktan sonra kaybolur. Bu arada, doktorunuzun yan etkileri konusunda size yardımcı olmak için yapabilecekleri şeyler var.

Önceki İçerikAkciğer Kanseri Belirtileri
Sonraki İçerikAkciğer Kanserine Ne Sebep Olur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz