KOAH ya da COPD Nedir?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), amfizem, kronik bronşit ve kronik astım gibi uzun vadeli akciğer rahatsızlıklarını içeren bir şemsiye terimdir. KOAH’ın ana nedeni sigaradır.

KOAH akciğerdeki hava yollarının daralmasına ve nefes almanın zorlaşmasına neden olur. Zamanla daha da kötüleşiyor.

45 yaş ve üstü 20 Türkiye Vatandaşından 1 tanesinde KOAH vardır. Türkiye’de ki 5. lider ölüm nedenidir.

Yavaş yavaş nefes alıp vermediğinizi fark ederseniz, doktorunuzu görmek akıllıca olacaktır. Sigara içen 35 yaş üstü herkesin KOAH’ı kontrol etmeli, özellikle öksürürlerse, çoğu gün mukus çekiyorsa veya aynı yaşta diğerlerine kıyasla nefes darlığı var.

KOAH belirtileri
KOAH belirtileri

KOAH Belirtileri

KOAH’ın ilk aşamalarındaysanız, herhangi bir semptomunuz olmayabilir. Belirtiler ortaya çıktığında şunları içerebilir:

  • Nefessiz hissetmek
  • Yeni veya kalıcı bir öksürük
  • Yutulan veya öksüren bir sürü balgam (mukus) üretilmesi

Sıkışma ve göğüste sıkışma da sık görülen semptomlardır.

KOAH semptomları astım semptomlarına çok benzer. KOAH semptomları genellikle 50’den sonra ortaya çıkar, ilaca iyi yanıt vermez ve yavaş yavaş kötüleşir. KOAH’lı kişilerin çoğu sigara içiyordu. Astımda, insanlar genellikle saman nezlesi gibi alerjik durumlara da sahiptir. Belirtileri alevlenebilir ama ilaçla normale dönüyorlar.

KOAH Tanısı

Öncelikle doktorunuzun tıbbi bir öykü alması ve size sigara içip sigara içmeme, herhangi bir alerjiniz varsa ve ne tür bir ortamda çalıştığınız gibi bazı sorular sorması muhtemeldir.

Sizinle konuştuktan sonra doktorunuz sizi muayene edebilir ve göğsünüzü dinleyebilir.

Son olarak, spirometri adı verilen bir solunum testi kullanılır. Bu, KOAH olup olmadığınızı ve varsa ne kadar kötü olduğunu gösteren spirometre adı verilen küçük bir makineye nefes almayı içerir. Ayrıca KOAH ile astım gibi diğer bazı durumlar arasında ayrım yapılmasına yardımcı olabilir. Bazı insanlar da bir gerekebilir röntgeni göğüs veya diğer testlerin.

KOAH Tedavisi

KOAH’ın tedavisi yoktur, ancak tedavi edilebilir. KOAH’ı yönetmede yardımcı olabilecek birkaç farklı tedavi yöntemi vardır.

Sigara içiyorsanız en önemli şey sigarayı bırakmaktır (doktorunuzdan bu konuda yardım isteyin).

Nefes almanıza yardımcı olması için muhtemelen size reçeteli ilaçlar verilecektir. Bunlar genellikle solunur ve hava yollarını açmak ya da içlerindeki iltihabı azaltmak için çalışır. Ayrıca nefes almanıza ve daha kolay çalışmanıza yardımcı olacak bir egzersiz programı olan ‘pulmoner rehabilitasyon’ verilebilir.

Belirtileriniz alevlenirse hızlı hareket etmek önemlidir. Doktorunuz ne yapacağınızı açıklayacaktır. KOAH’ınız şiddetli ise, evde oksijen olabilir.

Düzenli egzersiz yaparak , sağlıklı beslenerek , yıllık grip aşısı ve olası bir defaya mahsus pnömokok aşısı yaparak da sağlıklı kalabilirsiniz.

Nefes nefese kalmanıza rağmen günlük işlerle nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak yollar vardır.

KOAH Komplikasyonları

KOAH, soğuk algınlığı, grip ve zatürree gibi solunum yolu enfeksiyonlarına duyarlılığı da içeren bir dizi komplikasyona neden olabilir . Ayrıca, kan damarlarında akciğerlerinize (pulmoner hipertansiyon olarak bilinir) yüksek basınca neden olabilir.

KOAH’lı insanlar kalp hastalığı , akciğer kanseri (sigara içenler için), depresyon , hastaneye sık sık gitme ve düşük yaşam kalitesi riski altındadır.

Önceki İçerikSolunum Sorunlarına Neden Olan Nedir?
Sonraki İçerikAstım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz