Gastroenterit, aynı zamanda ‘gastro’ olarak da bilinir, kusma ve ishale neden olabilen yaygın bir hastalıktır. Birçok gastro türü kolayca yayılır. Gastro genellikle ciddi değildir, ancak sizi çok dehidre eder. Daha yumuşak formlar evde sıvılar içerek yönetilebilir.

Gastroenterit nedir?

Gastroenterit, bağırsaklarınızı (mide ve bağırsaklar) etkileyen bir hastalıktır.

Gastro neden olabilir:

 • virüsler (rotavirüs veya norovirüs enfeksiyonları gibi)
 • bakteri (salmonella dahil)
 • bakteri tarafından üretilen toksinler
 • parazitler (giardia gibi)
 • kimyasal maddeler (zehirli mantarlardaki toksinler gibi)

Gastro sadece birkaç gün sürmelidir. Genellikle ilaç gerektirmez.

Bol miktarda sıvı içmek çok önemlidir. Yaşlı insanlar, küçük çocuklar ve zayıf bağışıklık sistemi olanlar daha ciddi hastalıklar geliştirme riski altındalar.

Çocuğunuz bir sıvı yudumunu tutamıyorsa veya susuz kalıyorsa (kuru ağız, 6 saat veya daha fazla idrar yok veya uyuşukluk) hemen bir doktora başvurun.

Gastroenterit belirtileri

Gastroenteritli biri olabilir:

 • kusma
 • ishal
 • mide bulantısı (midede hasta hissediyorum)
 • mide ağrıları
 • ateş
 • baş ağrısı
 • iştahsızlık

Gastroenterit teşhisi

Eğer ishal veya kusma ile kendinizi iyi hissetmezseniz, gastriniz olabilir. Bir doktor sizinle konuştuktan ve muayene ettikten sonra gastrozu teşhis edebilir. İyileşmiyorsanız, doktor sizi neyin hasta ettiğini bulmak için dışkı (kaka) testleri yapmak isteyebilir.

Gastroenterit tedavisi

Gastroenterit için en önemli tedavi sıvıları içmektir. Küçük çocuklar için sık sık yongalar aynı anda çok fazla miktarda olduğundan daha kolaydır. Kusmaya devam etseniz bile düzenli olarak içmeye devam edin.

Bir bebeğiniz veya gastrofezi olan küçük bir çocuğunuz varsa, onların dehidratasyon için doktor tarafından kontrol edilmeleri iyi bir fikirdir . Bir eczaneden rehidrasyon sıvıları alabilirsiniz. Bunlar, özellikle çocuklar için, gastro durumlarda kullanılabilecek en iyi sıvılardır.

Eğer alamıyorsanız ya da çocuğunuz içmeyi reddediyorsa, sulandırılmış meyve suyu (bir parçaya dört parça su) vermek mantıklıdır. Çocuğunuzun içmemesi durumunda bir küp buz veya bir buz bloğu deneyebilirsiniz. Süt ve diğer süt ürünlerinden uzak durun ve şeker diyare daha da kötüleşebileceği için meyve suyu, gazlı içecekler, spor içecekleri veya diğer alkolsüz içecekler vermeyin. Bir kez hissettiğinizde yemek iyidir.

Bir kez hissettiğinizde yemek iyidir.

Bebekler, beslenmeler arasında rehidrasyon sıvısı ile hastalık boyunca süt beslemelerine devam edebilir. Mide bulantısı veya ishal için ilaçlar yetişkinler için faydalı olabilir, ancak çocuklar için güvenli olmayabilir. Antibiyotikler nadiren yardımcı olur.

Gastro hastasıysanız, bir damlalığa maruz kalabileceğiniz hastaneye gitmeniz gerekebilir.

Gastroenterit nasıl yayılır?

Enfeksiyöz gastro çok kolay yayılabilir. Enfekte bir kişiyle (veya kustuklarını veya kakalarını) temas ettirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kirli yiyecek veya su yoluyla da yayılabilir.

Mide iltihabı önleme

Gastro yakalama veya yayılma riskini azaltmak için , banyoyu kullandıktan veya bebek bezlerini değiştirdikten sonra ve yiyecek hazırlamadan veya yemeden önce ellerinizi iyice yıkayın.

Gastroiz varsa, semptomlar en az 24 saat geçene kadar evde (işten, okuldan veya çocuk bakımından uzak) kalmak önemlidir. Çalışmanız yemekle ilgilenmeyi veya çocuklar, yaşlılar veya hastalar ile ilgilenmeyi içeriyorsa, belirtiler durduktan 48 saat sonrasına kadar işe geri dönmeyin.

Rotavirüs için çocuk ve aşı

Rotavirüs, bebeklerde ve küçük çocuklarda ciddi gastroenterite neden olan bir virüstür. Tüm küçük çocuklar, rotavirüs aşısını yaklaşık 2 ay ve 4 aylıkken almalıdır. Kullanılan aşı markasına bağlı olarak 6 ayda üçüncü bir doz gerekebilir.

Bu aşı, aşılanan her 10 çocuktan 7’sinde rotavirüs enfeksiyonunun önlenmesinde etkilidir. Ayrıca aşılanmış her 10 bebekten 9’unda ciddi gastroenteritin önlenmesinde etkilidir. Aşı 5 yıla kadar koruma sağlar.

Önceki İçerikKabızlık
Sonraki İçerikGıda Zehirlenmesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz