Fekal inkontinans, zayıf bağırsak kontrolüne bağlı olarak bağırsaktan sızıntı yaşamanızdır. Aşırı rüzgar veya iç çamaşırlarının lekelenmesin de de sorun yaşayabilirsiniz. 20 kişiden 1’inde bağırsak kontrolü zayıf, ancak tedaviler var.

Bağırsak kontrol problemlerinin çeşitleri

Dışkı inkontinansı, birinin yanlış zamanda veya yanlış yerde kaka geçirmesiyle ilgilidir. Ayrıca rüzgarı da geçebilirler.

İnsanlar yaşlandıkça daha yaygındır, ancak gençler fekal inkontinansı da yaşarlar. Bu rahatsızlığı olan kişilerde mesane kontrolü ile ilgili problemler de olabilir.

Dışkı inkontinansı, tuvaleti düzenli olarak süzmek gibi kötü tuvalet alışkanlıklarından kaynaklanabilir. Bazı ilaçlardan da kaynaklanabilir; zayıf pelvik taban kasları (örneğin, ağır kaldırma, bebek sahibi olma veya ameliyat geçirme nedeniyle); kabızlık veya kötü ishal ; veya diyabet, barsak hastalığı veya multipl skleroz veya Parkinson gibi sinir rahatsızlıkları dahil olmak üzere bazı sağlık durumlarındadır.

Fekal inkontinans nedir?
Fekal inkontinans nedir?

Fekal inkontinansın belirtileri

Fekal inkontinansın semptomları şunları içerir:

 • kakayı çok iyi tutamamak
 • bir kaka yapmak için tuvalete acele gerek
 • ishal
 • kabızlık nedeniyle bağırsak tıkanması, bir miktar sıvı sızması anlamına gelir

Bağırsak alışkanlıklarınızda herhangi bir değişiklik varsa doktorunuzu görmek de önemlidir.

Fekal inkontinans nasıl teşhis edilir?

İlk adım doktorunuzu görmek. Bağırsak alışkanlıklarınızda bir değişiklik olup olmadığını , sırt geçitinizde ağrı ya da kanamayı , koyu ya da siyah kakaları, bağırsakınızın boş olmadığını veya denemeden kilo verdiğinizi hissettiğinizden emin olun.

Doktorunuz muhtemelen sizinle konuşacak ve sizi muayene edecektir. Bağırsak alışkanlıklarınızın bir günlüğünü tutmayı, ne yediğinizi, ne içtiğinizi ve ne sıklıkta kaka yaptığınızı sorabilirler. Ayrıca sizi bazı testler veya röntgen için de gönderebilirler .

Sorunun nedenine bağlı olarak, sizi bir uzman veya kontinental sağlık uzmanına yönlendirebilirler.

Fekal inkontinans tedavisi

En iyi tedavi, dışkı inkontinansınızın nedenine bağlı olacaktır. Doktorunuz sağlık, diyet, egzersiz seviyesi ve hareketliliğinize göre sizin için bir plan geliştirecektir. Plan, bağırsak fonksiyonunuzu etkileyebilecek her şeye bakacaktır.

İshali veya kabızlığı tedavi etmek veya ilacınızı değiştirmek, fekal inkontinansı tedavi edebilir. Bağırsaklarınızı yerleşmek ve daha sıkı kakalar yapmak için ilaç mevcuttur.

Ayrıca iyi bir barsak rutininin olması ve yeterince lif tüketilmesi ve yeterince sıvı içilmesi de önemlidir.

Sorun zayıf pelvik taban kaslarından kaynaklanıyorsa, fizyoterapi büyük bir fark yaratabilir.

Fekal inkontinans ile yaşamak için ipuçları

Fekal inkontinans varsa, tuvaleti doğru kullanmak önemlidir. Dizleriniz kalçalarınızdan daha yükseğe oturun, öne yaslanın ve dirseklerinizi dizlerinize koyun. Karnınızı dışarı doğru itin, sırtınızı düzeltin ve germeyin.

Sorunun daha da kötüye gitmesini önlemek için:

 • Gerilme.
 • Tuvalete gitmeyin ‘sadece durumda’ – sadece güçlü bir dürtü olduğunda gidin.
 • Tuvalete çok sık gitme.
 • Pelvik kaslarınızı egzersiz yapın.
 • Diyetinizi ve yaşam tarzınızı kontrol edin ve gerekirse değişiklik yapın.

Yardım ve Destek

 • Eğer bir sağlık durumunun idrar tutamamaya neden olabileceğinden endişe ediyorsanız, bir sağlık kuruluşunda tedavi için kontrol yaptırınız.
 • Doktorunuzla konuşmaktan utanıyorsanız, sağlık bakanlığı iletişim hattını kullanabilirsiniz.
 • Türkçe ana diliniz değilse, burada kendi dilinizde bilgi bulabilirsiniz .
Önceki İçerikinkontinans
Sonraki İçerikBiyopsi

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz