Prekanseröz Anormalliklerin Tedavisi

Rahim ağzı kanseri tedavisi için tüm prekanseröz anomalilerin tedavi edilmesi gerekmez ve bunu yapanlar oldukça kolay ve çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Anormal servikal tarama testinden sonra aldığınız tedavi türü, anormalliğin türüne bağlıdır.

Servikal tarama testiniz HPV enfeksiyonunuz olduğunu gösteriyorsa, 12 ay içinde tekrar testi yapmanız istenecektir. HPV enfeksiyonu 12 ay sonra hala mevcutsa, daha fazla test yapmanız gerekebilir.

Servikal tarama testinizde küçük bir anormallik varsa, kolposkopi veya başka bir tanı testi için gönderilirsiniz.

Anormal hücreleriniz kolposkopide bulunursa, biyopsi veya tedaviye ihtiyacınız olabilir. Tedavi tel ilmek kaldırma, koni biyopsisi, lazer veya diyatermi içerebilir. Bunların hepsi anormal hücreleri çıkarmanın yöntemleridir.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Çoğu durumda, dönüştürme bölgesi (LLETZ) büyük bir ilmek çıkarma veya elektrocerrahi ilmek çıkarma prosedürü (LEEP), bir koni biyopsisi veya bir lazer operasyonu (dokuda kansız kesimler yapmak veya bir yüzey lezyonunu çıkarmak için bir lazer ışını kullanan) B ile tedavi edilir. tümör) prekanseröz bir lezyonu giderir ve başka bir tedaviye gerek yoktur.

Bazen, patolojik örnekte çok küçük bir kanser tespit edilebilir ve kanser dokusunun boyutuna ve tipine bağlı olarak, daha fazla tedavi gerekebilir.

Erken veya lokalize serviks kanserinin tedavisi

İnvaziv serviks kanseri teşhisi konulursa, doktorunuz size kanseriniz için en iyi tedaviyi önerecektir. Kanserin vücudunuzda nerede olduğunu gösteren testlerinizin sonuçlarına bağlıdır. Bu aynı zamanda yaşınıza, genel sağlığınıza ve tercihlerinize bağlıdır. Genellikle çok disiplinli bir ekipte birlikte çalışan uzmanlarınız sizinle en iyi tedaviyi tartışacaktır.

Bu bilgiler, erken evre serviks kanseri veya pelvis ve lokal lenf nodlarının ötesine yayılmamış lokalize serviks kanseri olan kadınlar için önerilen tedavileri kapsar.

Erken evre serviks kanseri olan bazı hastalarda cerrahi önerilebilir. Radyasyon tedavisi ve düşük doz kemoterapi (“radyokemoterapi”) kombinasyonu hastaların çoğunda önerilmektedir.

Bazen, her üç tedavi de gerekebilir. Ameliyat yapılıyorsa, doktorunuz ameliyat sırasında çıkarılan doku üzerindeki testlere dayanarak kemoradyasyon önerebilir. Bu çok yaygın değil.

İlk tedaviden sonra, bazı kadınlar iyileşme şansını artırmak için ek tedavi (adjuvan tedavi olarak adlandırılır) alabilir.

Ana tedaviden önce tedaviye neoadjuvan tedavi denir. Şu anda serviks kanseri için neoadjuvan tedavi rutin olarak kullanılmamaktadır. Neoadjuvan veya adjuvan kemoterapinin potansiyel faydaları araştırılmaktadır.

Menopozdan geçmediyseniz, yumurtalıklarınız artık radyasyon terapisi ve kemoterapi ile çalışmaz. Tedavi ekibiniz sizinle tedaviden önce başlarsa daha etkili olabilecek hormon replasman tedavisi hakkında konuşacaktır.

Çocuk doğurma potansiyeline sahipseniz ve yine de çocuk sahibi olmak isteyebileceğinizi düşünüyorsanız, tedavi ekibiniz tüm doğurganlık tasarrufu seçeneklerini tartışacaktır. Hamileyseniz, tedaviniz kanserin evresine ve hamilelik evresine bağlı olacaktır. Çok erken evrede olan servikal kanser veya gebeliğin son üç ayında meydana gelen kanser için, tedavi bebek doğana kadar ertelenebilir.

Nasıl hissettiğinizi tartışmak için her zaman bir psikoloğa veya danışmana danışabilirsiniz. Bir sosyal hizmet uzmanı size ve ailenize pratik ve finansal konularda yardımcı olabilir.

Semptomları ve yan etkileri tedavi etmek için tamamlayıcı tedaviyi denemek istiyorsanız, bunu doktorunuzla ve sağlık uzmanınızla tartışmanız önemlidir.

Önceki İçerikRahim Ağzı Kanseri
Sonraki İçerikRahim Ağzı Kanseri Komplikasyonları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz