Astımla yaşamak mümkün tabi ki, doğru astım tedavisi ile astım günlük yaşamınızı kısıtlamamalıdır.

Neler Okuyacaksınız? →

Astım Belirtileri

Astım belirtileri genellikle geceleri daha kötüdür. Bu, bazı geceleri öksürmek veya sıkı bir göğüs ile uyanmak anlamına gelir. Astımınızı etkili bir şekilde kontrol etmek semptomlarınızı azaltacaktır, bu nedenle daha iyi uyumalısınız.

Astımla Yaşamak

Egzersiz sırasında veya sonrasında astım semptomlarınız varsa, doktorunuzla konuşun. Astımınızın kontrol altında olduğundan emin olmak için genel semptomlarınızı ve kişisel astım planınızı gözden geçireceklerdir. Genel olarak, ılık, nemli koşullarda egzersiz yapmak ve burundan nefes almak gibi uygun ısınma ve kısa patlama aktiviteleri önerilir. Ne kadar hızlısın, o kadar iyi. Her zaman rahatladığınızdan emin olun ve alevlenmeye karşı bir plan yapın.

Astımı olan çoğu kişi normal ve sağlıklı bir diyeti yiyebilir. Son araştırmalar, antioksidanları yüksek bir diyetin akciğer sağlığını iyileştirebileceğini göstermiştir. Antioksidan bakımından zengin bir diyet, her gün beş porsiyon sebze ve iki porsiyon meyve içerir. Nadiren astımlı kişilerde gıda kaynaklı alerjik tetikleyiciler olabilir ve inek sütü, yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, maya ürünleri, fındık ve bazı gıda renklendiricileri ve koruyucuları gibi yiyeceklerden kaçınmaları gerekir. Sadece doktorunuzla konuştuktan sonra diyetinizi kısıtlayın.

Astım tedavisinin amacı, astımı olan kişi için semptomsuz, normal bir yaşam sağlamak ve kalıcı akciğer hasarı ve anormal akciğer fonksiyonunun gelişmesini önlemektir. Bunu yapmak için, doktorlar ve astımı olan insanlar ortaklaşa çalışmalıdır. İyi astım yönetimi, tedavi eden doktor ve diğer sağlık çalışanlarına olduğu kadar kişiye de bağlıdır.

Astım bakımında doktorlar ve diğerleri tarafından yapılan astım yönetimi eğitimi, astımı olan kişilerin durumlarını ve tedavilerini anlamalarını ve doktor ziyaretleri arasında başarılı bir şekilde kendilerini yönetmelerini sağlar.

 Aşağıdaki yazılı bir astım eylem planını izleyin:

  • daha iyi kontrollü astım
  • daha az astım krizi
  • işten veya okuldan daha az gün
  • azaltılmış rahatlatıcı ilaç kullanımı
  • daha az hastane ziyareti

Bunu yapmak için, bireysel bir yazılı astım eylem planı esastır. Bu detaylar:

  • Semptomlar dönerse veya artarsa ​​ne yapmalı
  • ilaç ne zaman ve ne kadar artacak
  • ne zaman tıbbi yardım alınmalı
Önceki İçerikAstım Komplikasyonları
Sonraki İçerikAstıma Ne Sebep Olur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz