Bir tıp uzmanları, hemşireler ve diğer sağlık uzmanlarından oluşan bir ekibin karaciğer kanseri tedavisini koordine etmesi muhtemeldir.

Size verilen tedavi türü, kanserinizin evresine ve genel sağlığınıza, tıbbi geçmişinize, yaşınıza ve kişisel tercihlerinize bağlı olacaktır.

Genellikle terapilerin bir kombinasyonu kullanılır. Tedavi seçenekleri, ısıtma veya dondurma (ablasyon) veya kanseri çıkarmak için ameliyat yoluyla kanserin büyümesini yok etmek veya yavaşlatmaktır.

Kemoterapi veya radyasyon tedavisi ile kanserin büyümesi de yavaşlatılabilir veya durdurulabilir.

Karaciğer Kanseri Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Karaciğer kanseri tedavisinde kullanılan yöntemler;

  • Tümör ablasyonu
  • Radyasyon tedavisi
  • Kemoterapi ve TACE
  • Cerrahlık Ameliyat
  • Palyatif bakım
  • Ve son olarak Kendinize Bakmak!
Karaciğer Kanseri Tedavisi
Karaciğer Kanseri Tedavisi

Tümör ablasyonu

Radyofrekans ablasyon esas olarak küçük primer tümörler için kullanılır. Doktorunuz yüksek frekanslı radyo dalgaları ve mikrodalga fırın kullanır. Karaciğer kanseri tedavisinde tümöre ince iğneler sokulur ve akım tarafından ısı üretilir. Isı kanser hücrelerini yok eder.

Daha az yaygın olarak, doktorunuz tümöre özel bir prob (kriyoterapi) yerleştirebilir ve dondurmak için sıvı azot salabilir. Saf alkol, kanser hücrelerini öldürmek için de enjekte edilebilir.

Radyasyon Tedavisi

Ameliyat mümkün değilse doktorlarınız seçici iç radyasyon tedavisi (SIRT veya radyoembolizasyon) önerebilir. Bir artere yerleştirilen ince bir tüp kullanarak doktorunuz karaciğere küçük radyoaktif boncuklar (mikroküreler) serbest bırakır. Bu boncuklar tümöre kan akışını engeller ve yüksek doz radyasyon sağlar.

Kemoterapi ve TACE

Kemoterapi kanseri durdurmak, küçültmek veya yavaşlatmak için ilaçlar kullanır. Karaciğer kanseriniz yayılmışsa veya ikincil kanseriniz varsa, tüm vücudunuzu tedavi etmek için bir damar yoluyla kemoterapi verilebilir. Bu aynı zamanda sağlıklı hücreleri de etkiler.

Birincil kanseriniz varsa, daha hedefli bir kemoterapi biçimi olan ‘transarterial kemoembolizasyon’ (TACE) önerilebilir.

Doktorunuz, konsantre bir anti-tümör ilaç dozu vermek için karaciğeri besleyen bir artere bir tüp yerleştirir. Kandaki kanser hücrelerini aç bırakarak arteri kısmen bloke etmek için de bir madde kullanılır.

Cerrahlık

Ameliyat sadece kan damarlarına dönüşmeyen tek bir tümör için uygundur. Ameliyat türü karaciğer kanserinizin büyüklüğüne ve yerine bağlı olacaktır. Ameliyat esas olarak küçük primer tümörleri çıkarmak için kullanılır.

% 80’e kadar cerrahi olarak çıkarılmış olsa bile karaciğer hala iyi çalışabilir. Dikkat çekici bir iyileşme yeteneğine sahiptir ve ameliyattan sonra tekrar büyüyebilir.

Tüm karaciğerinizin çıkarılması gerekiyorsa, size bir karaciğer nakli önerilebilir. Uygun bir donör karaciğeri almanız aylar veya yıllar alabileceğinden kanser tedavinize devam etmeniz gerekecektir.

Palyatif Bakım

İleri evre veya geç evre karaciğer kanseriniz varsa, hastalığı tedavi etmeye çalışmak yerine palyatif bakım almayı tercih edebilirsiniz. Bu, semptomlarınızı azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve yaşam kalitenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kendinize Bakmak

Karaciğer kanseriniz varsa, sağlıklı yiyecekler yemeye ve tedavi sırasında aktif kalmaya çalışın. İyileştirici masaj gibi tamamlayıcı tedaviler yardımcı olabilir. Gevşeme teknikleri kaygıyı azaltabilir ve ruh halinizi iyileştirebilir.

Herhangi bir tedaviyi kabul etmeden önce faydaları ve riskleri tartışın. Başka bir uzman veya doktordan ikinci bir görüş istemeye hazır olun.

Daha fazla bilgi için Türk Karaciğer Vakfı web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. http://www.tkcv.org/

Önceki İçerikKaraciğer Kanseri
Sonraki İçerikManyetik Rezonans Görüntüleme – MRI Taraması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz