Endometriozis ağrıya, yaralanmaya ve gebe kalmaya zorlanabilecek bir durumdur. 10 kadından 1’inde görülür. Tedavi yardımcı olabilir.

Endometriozis nedir?

Endometriozis‘te, rahim (endometrial hücreler) ile aynı çizgide olan aynı tür hücreler, genellikle pelviste, vücudun diğer bölümlerinde büyür.

Bu endometrial hücreler daha sonra küçülür, büyür ve küçülür, menstrüel siklusunuzla aynı anda küçülür. Bazen ölürler ve skar dokusu oluştururlar.

Bazı kadınlar endometriozis olabilir ve bunu bilemez. Ancak diğerleri için bu ekstra hücreler aşağıdakilere neden olabilir:

  • karın veya pelvik ağrı
  • acı verici, ağır veya düzensiz dönemler
  • geçen rüzgar, idrar veya dışkı ile ağrı
  • seks sırasında ağrı
  • kabızlık
  • ishal
  • idrarı tutamama

Endometriozis doğurganlığı nasıl etkiler?

Endometriozisli birçok kadın doğal olarak hamile kalır. Ancak endometriozisli kadınların yaklaşık üçte biri hamile kalmakta zorlanıyor.

Şiddetli endometriozisli kadınlarda, bunun nedeni muhtemelen anormal hücreler veya anormal hücrelerin neden olduğu skar dokusu olabilir:

  • yumurtalık salgılayan yumurtaları engelle
  • tüpleri engelle
  • tüplerin düzgün çalışmasını durdurma

Ancak hafif endometriozisli kadınlar için çok net değil. Ana teori endometrial hücrelerin iltihaplanmaya neden olduğu ve bu iltihabın kadınların hamile kalması gereken hassas hormon dengesine müdahale ettiğidir.

Kadın üreme sistemi hakkında daha fazla bilgi edinin .

Endometriozis hamileliği ve bebeğimi nasıl etkiler?

Endometriozis geçirdiyseniz ve hamile kaldıysanız, hamile olan diğer kadınlarla aynı düzenli kontrollere ihtiyacınız olacak .

Ebe veya doktorunuz yüksek tansiyon için dikkat edecektir. Hamileliğinizin sonlarına doğru bir miktar kanama alacağınız ortalama riskten biraz daha yüksek.

Bebeğinizin normalden daha erken veya normalden daha küçük olarak doğması ihtimali de vardır.

Hamileyken sağlıklı kalmak hakkında daha fazla bilgi edinin .

Hamilelik sırasında, endometriozis iyileşebilir ancak çoğu zaman geri gelir ve sorunların tekrar hamile kalmasına neden olabilir.

Endometriozise ne sebep olur?

Gerçekten kimse bilmiyor.

Süreleri olan her kadının aynı adet döngüsü vardır. Uterusun astarı parçalanır ve vajinadan dışarı akar.

Ancak adet sıvısının bir kısmı fallop tüplerini yukarı doğru ve karın içine akabilir. Bu çoğu kadında olabilir.

Birçok kadında, karın bölgesinde bulunan bu adet sıvısı, endişe duymadan yeniden emilir. Ancak, bazı kadınların adet sıvısını yeniden emişmediği görülüyor. Orada oturur ve endometriozise dönüşür.

Bunun neden bazı kadınlar için olduğu, diğerleri için olmadığı açık değildir. Ancak ailelerde koşabilir.

Endometriozis önleyebilir miyim?

Endometriozis önlenemez, ancak semptomlara yardımcı olabileceğiniz kadar sağlıklı kalmak. Örneğin, egzersiz, rahatlama ve yeterince uyumanızın sağlanması ağrıyı yönetmenize yardımcı olabilir.

Endometriozis genellikle ilaçlar veya cerrahi ile tedavi edilebilir. Daha fazla bilgi için Endometriozis adlı makalemize bakın.

Endometriozis, menopozda dönemleri bıraktığınızda iyileşme eğilimindedir.

Nereden yardım alınmalı?

Olağan faaliyetlerinizi etkileyen dönem ağrıları çekiyorsanız veya sizi endişelendiren başka belirtileriniz varsa doktorunuzu ziyaret edin. Endometriozis hakkında daha fazla bilgi için Endometriozis adlı makalemizi okuyabilirsiniz.


Önceki İçerikKısırlık
Sonraki İçerikEndometriozis

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz