“Konuşma” Erken başlayın

Bugün, çocuklar seks ve TV’deki ve İnternet’teki ilişkiler hakkında çok fazla bilgiye maruz kalıyorlar, ergenliğeyaklaşırken bazı ileri düzey fikirlere aşina olabilirler. Yine de ergenlik meseleleri hakkında konuşmak ebeveynler için önemli bir iş olmaya devam ediyor çünkü bir çocuğun tüm bilgileri güvenilir kaynaklardan gelmiyor.

Çocuğunuzun değişen bedeniyle ilgili soruları için size gelmesini beklemeyin – o gün asla gelmeyebilir, özellikle de çocuğunuzun bu hassas konu hakkında sizinle konuşmasının doğru olduğunu bilmiyorsanız.

İdeal olarak, bir ebeveyn olarak, çocuklarınızla büyüdükçe vücudumuzun yaşadığı değişiklikler hakkında konuşmaya başladınız. Yürümeye başlayan çocuklardan bu yana, çocukların soruları var ve tartışmalarınızın çoğu muhtemelen çocuğunuzun sorgularının bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Ergenlikle ilgili bu soruları dürüst ve açık bir şekilde cevaplamak önemlidir – ancak çocuğunuzun bir tartışma başlatmasını beklemeyin. Çocuklar 8 yaşına geldiğinde , ergenlikle ilgili fiziksel ve duygusal değişikliklerin ne olduğunu bilmeleri gerekir . Bu genç görünebilir, ancak şunu düşünün: bazı kızlar o zamana kadar eğitim sütyenleri giyiyor ve bazı erkeklerin sesleri birkaç yıl sonra değişmeye başlıyor.

Kız ve Erkeklerle Zamanlama

Kızlarla, ebeveynlerin kızları gerçekten dönemlerini almadan önce adet görme hakkında konuşmaları çok önemlidir . Neler olup bittiğinin farkında değillerse, kızlar kanın görüş ve yerinden korkabilirler.

Çoğu kız ilk periyodunu 12 veya 13 yaşlarında alır; ergenliğe başladıktan 2 veya 2 yıl sonra. Ancak bazıları 9 yaşına kadar erken yaşta, diğerleri ise 16 yaşına kadar geç kalıyor.

Ortalama olarak, erkekler genellikle 10 veya 11 yaşlarında kızlardan biraz sonra ergenlik döneminden geçmeye başlarlar. Ancak, daha yaşlı görünmeden cinsel gelişmeye başlayabilir veya ilk boşalmalarını başlatabilirler.

Yetişkinlerin yeni bir eve taşınmak ya da yeni bir şirkette çalışmak gibi değişikliklerle ne olacağını bilmelerine yardımcı olması gibi, çocuklar da vaktinden önce ergenlik hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Pek çok çocuk okulda cinsel eğitim görüyor. Yine de, dersler birbirinden ayrılır ve erkekler ereksiyonlar ve sesleri değiştirirken, kızlar öncelikle adet kanaması ve eğitim sütyenlerini duyar. Kızların erkeklerin yaşadığı değişiklikleri öğrenmesi ve erkekleri kızları etkileyenleri öğrenmesi önemlidir, bu nedenle öğretmenlerle ders planlarını kontrol edin, böylece hangi boşlukların doldurulması gerektiğini bilirsiniz. Çocuğunuzla ilgili dersleri gözden geçirmek iyi bir fikirdir, çünkü çocuklar genellikle bazı konular hakkında sorularınız vardır.

Ne demeli

Ergenlik hakkında çocuklarla konuşurken, güven verici olmak önemlidir. Ergenlik, çocukların kendilerini güvensiz ve yalnız hissetmelerinin kolay olduğu o kadar çok değişiklik getiriyor.

Çoğunlukla ergenliğe giren çocuklar, görünüşleri konusunda güvensiz hissederler, ancak herkesin bu değişikliklerden geçtiğini, birçoğunun garip olduğunu bilmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca bu değişikliklerin zamanlamasının büyük ölçüde değişebileceğini de bilmeleri gerekir. Sivilce, ruh hali değişiklikleri, büyüme hızları ve hormonal değişiklikler – hepsi büyümenin bir parçası ve herkes bunun içinden geçiyor, ama her zaman aynı hızda değil.

Kızlar ergenliğe ikinci ya da üçüncü sınıf kadar erken başlayabilir ve kızınızın örneğin ilk önce bir eğitim sutyenini alan ilk kişi olması üzücü olabilir. Kendini yalnız ve garip hissedebilir veya okul soyunma odasında bütün gözler onun üzerinde olduğu gibi olabilir.

Erkeklerle, değişiklikler arasında çatlama ve sonra sesin derinleşmesi ve yüzdeki kılların büyümesi sayılabilir. Ve tıpkı kızlarda olduğu gibi, oğlunuz erken bir çiçek açmışsa, kendini garip hissedebilir veya sınıf arkadaşlarının bakış açısına maruz kalmış gibi hissedebilir.

Çocuklar ergenlik hakkında aşağıdakileri bilmelidir:

 • Kızlar, özellikle kalçalarda ve bacaklarda daha yuvarlak hale gelir.
 • Kızların göğüsleri şişmeye başlar ve bazen biri diğerinden daha hızlı büyümeye başlar.
 • Kızlar ve erkekler kasık kılı ve koltuk altı kılı alırlar ve bacak kılları kalınlaşır ve koyulaşır.
 • Hem kızlar hem de erkekler genellikle sivilce yaşar ve daha fazla terlemeye başlar.
 • Hem kız hem de erkek çocuklarında büyüme patlaması var.
 • Erkek çocuklarının penisleri ve testisleri büyüyor.
 • Erkeklerin sesleri değişiyor ve derinleşiyor.
 • Erkekler yüz kılları çıkarır ve kasları büyür.
 • Erkekler bazen ıslak rüyalar görür, bu da uykularında boşaldıklarını gösterir.
 • Bir kız adet görmeye başladığında, ayda bir kez, rahim astarı döllenmiş bir yumurta hazırlığı için kanla doldurulur. Yumurta döllenmemişse, belli bir dönemi olacaktır. Döllenirse hamile kalır.
 • Bir kızın süresi haftada 3 gün sürebilir ve kanı emmek için hijyenik pedler (tamponlar) veya tamponlar kullanabilir.

Yaygın sorular

Beklendiği gibi, çocuklar genellikle ergenlik hakkında öğrendikleri gibi birçok soruya sahiptir. Çocuğunuza soru sormak için zaman ve fırsat verdiğinizden emin olun – ve mümkün olduğunca dürüst ve doğru bir şekilde cevaplayın.

En sık sorulan sorulardan bazıları: 

Sorular

Cevaplar
Göğsümdeki bu sert şişlik nedir?Kızlar küçük, memeleri altındaki hassas dudakların göğüsleri gelişmeye başlarken farkedebilir. Bu tamamen normal. Göğüsler genişlemeye devam ettikçe, sıkılık ve hassasiyet zamanla kaybolur.
Göğüslerim neden bu kadar küçük (ya da çok büyük)?Meme büyüklüğü kızdan kıza farklıdır. Kızınıza, büyük veya küçük, tüm göğüslerin güzel olduğunu temin edin. Kızların farklı zaman ve oranlarda geliştiği için bunu takdir etmesi zor olabilir. Bir kızın göğüslerinin büyüklüğü ve şekli gelişmeye devam ettikçe değişecektir. Ama sonuçta, büyüklüğü bir gün anne olursa, çekiciliğini veya emzirme yeteneğini etkilemeyecektir.
Penisim neden bu kadar küçük (ya da çok büyük)?Erkekler ile odak, penis üzerinde olabilir. Tüm erkekler aynı anda veya oranda gelişmediğinden, oğlunuz çok büyük veya çok küçük gibi hissedebilir. Gelişmeye devam ettikçe büyüklüğü değişecektir. Penisler farklı boyutlarda ve şekillerde gelir, ancak penisler dik olmadıkları zaman boyutlarında çok daha az fark vardır.
Neden henüz kasık saçım yok?Bazı gençler diğerlerinden daha sonra alsalar da herkes kasık kılları geliştirir. Tıpkı meme büyüklüğünde veya yüksekliğinde olduğu gibi, kasık kıllarının miktarı veya kalınlığı kişisel bir özelliktir.
Ben bir erkeğim, neden göğüs alıyorum?Bazı çocuklar ergenlik döneminde geçici meme büyümesi yaşar. Jinekomasti adı verilen duruma ergenlik döneminde hormon seviyelerinin değişmesi neden olur. Genellikle birkaç ay ila birkaç yıl arasında kaybolur.
Neden henüz zamanımı almadım?Ergenlikteki tüm değişikliklerde olduğu gibi, farklı kızlar için dönemler farklı zamanlarda gelir.Kızlar genellikle ergenliğe başladıktan 2 ya da 2½ yıl sonrasına kadar dönemlerini alamazlar, bu nedenle kızınız ergenliğe diğer kızlardan daha geç başlasa, muhtemelen diğer kızlardan daha erken yaşta başlayacak. Bazı kızlar 16 yaşına kadar dönemlerini alamayabilirler. Bu genellikle normaldir, ancak tüm arkadaşları zaten dönemlerini öğrendiğinde onlar için zor olabilir.

Konuşmak için Diğer İpuçları

Çocuğunuzun konuşmaya her zaman müsait olduğunuzu bilmesini sağlayın. Ancak konuşmaları başlatmak da önemlidir. Bir ebeveyn olarak, ergenliği – ve bu değişikliklerle ilgili duyguları – mümkün olduğunca açık bir şekilde tartışmaya çalışmak sizin görevinizdir. Bu hassas konuları tartışırken utanmış veya beceriksiz hissediyor olsanız da, çocuğunuz muhtemelen bir süre sonra önderlik etmenize yardımcı olacaktır.

Konuyu bildiğinizden eminseniz bu daha kolay olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun sorularını cevaplamadan önce, kendi sorularınızın cevaplandırıldığından emin olun. Ergenlik hakkında konuşmakta tamamen rahat değilseniz, önce ne söylemek istediğinizi uygulayın. Çocuğunuzun tartışmanın biraz rahatsız olabileceğini bilmesini sağlayın, ancak yapılması gereken önemli bir konuşma.

Ergenlik ve gelişme ile ilgili cevaplayamadığınız sorularınız veya endişeleriniz varsa, çocuğunuzdan doktorunuza danışın.

Önceki İçerikÇocuğunuzla Dönemler Hakkında Konuşmak
Sonraki İçerikDiş çıkarma Tots

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz