Bu dönemde, gençler günün büyük bölümünü ev dışında geçirirler – okulda veya okul sonrası etkinliklerde veya işlerde ve arkadaşlarıyla. Ancak fikirlerini, fikirlerini ve bilgilerini paylaşmak için her gün gençlerle konuşmaya çalışmak önemlidir.

Gençliğinizle iletişim kurmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

  • Gençlerinizin aktivitelerini öğrenmek için gündüz veya akşam saatlerinde zaman ayırın; Aktif olarak ilgilendiğinizi ve dikkatle dinlediğinizi bildiğinden emin olun.
  • Konuşmak unutmayın ile değil, çocuğunuzla de kendisine.
  • Daha gelişmiş konuşmayı istemek için “evet” veya “hayır” yanıtlarının ötesine geçen sorular sorun.
  • Çocuğunuzla konuşmak için araba gezileri sırasında zaman kazanın.
  • Spor ve okul etkinlikleri, oyun oynamak ve güncel olaylar hakkında konuşmak için zaman ayırın.

Kelime ve İletişim

Gençler, esas olarak lise boyunca olgunluğun artmasıyla yetişkinler olarak iletişim kurarlar. Deyimler, figüratif dil ve metaforlar gibi soyut dili kavrarlar. Açıklamalar daha mecazi ve daha az değişebilir olabilir.

Gençler metinleri ve soyut anlamları işleyebilmeli, kelime anlamlarını ve bağlamlarını ilişkilendirebilmeli, noktalama işaretlerini anlayabilmeli ve karmaşık sözdizimsel yapılar oluşturabilmelidir. Ancak, iletişim kelimelerin kullanımı ve anlaşılmasından daha fazlasıdır; Aynı zamanda gençlerin kendilerini, akranlarını ve otorite figürlerini nasıl düşündüğünü de içerir.

Gençler aileden bağımsızlık arayıp kendi kimliklerini oluştururken soyut düşünmeye başlar ve ahlaki meselelerle ilgilenir. Bütün bunlar düşündükleri ve iletişim kurduklarını şekillendiriyor.

Bir Sorundan şüpheleniyorsanız

Genel dil becerileri ve ilerlemesi hakkında, gencin öğretmenleriyle sürekli iletişim kurmalısınız. Öğretmenler dil tabanlı bir öğrenme yetersizliğinden şüpheleniyorsa, kapsamlı testler gerekecektir. Bu, bir işitme testi, psikoeğitim değerlendirmesi (öğrenme stilini ve bilişsel süreçleri değerlendirmek için standartlaştırılmış test) ve konuşma dili değerlendirmesini içerebilir.

Kekemelik gibi belirli bir iletişim zorluğu olan bir genç , okul konuşma dili patoloğuna (konuşma ve dil bozukluklarını değerlendiren ve tedavi eden bir uzmana) yönlendirilmelidir.

Ses kısıklığı, nefes nefesi veya raspalık gibi vokal kalitede sorunlar bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından (kulak, burun ve boğaz uzmanı) tıbbi bir değerlendirme gerektirebilir.

Ancak çoğu durumda, bu yaştan önce dil zorlukları tespit edilmiş olacaktır. Ancak, artan akademik sıkıntılar ince problemleri gösterebilir.

Ebeveynler, gençlerin ebeveynleri zorlamaları ve otoriteye karşı koymaları normal olduğunda , gençlik yıllarının zor bir iletişim zamanı olduğunu düşünürler. Bununla birlikte, hanede ciddi bozulmalara neden olan davranış normal genç isyanı olmayabilir. İlişkinizin özellikle zor olduğunu düşünüyorsanız, bunu doktorunuzla görüşün.

Önceki İçerikİletişim ve 1-3 Aylık
Sonraki İçerikİletişim ve 2-3 Yaşınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz