Akciğer kanseri, akciğerlerdeki hücrelere DNA hasarı olduğunda meydana gelir. Bunun ana nedeni sigara tütün kullanımıdır. Akciğer kanserine ne sebep olur bilmek ister misiniz?

Akciğer Kanserine Ne Sebep Olur?

Akciğer kanserinin nedenleri tam olarak anlaşılmamasına rağmen, hastalığın gelişme riski ile ilgili bir dizi başka faktör vardır. Bu faktörler şunları içerir:

  • pasif sigara içme, rastgele maruz kalma ve asbest ve dizel egzoz gibi mesleki maruziyetler gibi çevresel faktörler
  • ailede akciğer kanseri öyküsü
  • akciğer fibrozu, kronik bronşit, amfizem ve akciğer tüberkülozu (TB) gibi önceki akciğer hastalıkları.
Akciğer Kanserine Ne Sebep Olur?
Akciğer Kanserine Ne Sebep Olur?

Sigara içmek

Tütün dumanı, 69’u kanser gelişimine yol açabilecek 7000’den fazla kimyasal madde içerir. Sigara içiyorsanız, akciğer kanserine yakalanma veya akciğer kanserinden ölme olasılığınızın sigara içmeyen bir kişiden 15 ila 30 kat daha fazladır.

Sigara içmek en büyük risk faktörü olmakla birlikte, diğer tütün türlerini kullanmak, akciğer kanseri ve özofagus kanseri ve ağız kanseri gibi diğer kanser türlerini geliştirme riskinizi artırabilir. Bu ürünler:

  • purolar
  • pipo tütünü
  • enfiye (toz halinde bir tütün şekli)
  • çiğnemelik tütün.

Sigara içen kenevir de akciğer kanseri riskindeki artışla bağlantılı olmuştur. Esrar içenlerin çoğu esrarlarını tütünle karıştırır. Sigara içenlerden daha az sigara içme eğiliminde olsalar da, genellikle daha derin nefes alırlar ve dumanları ciğerlerinde daha uzun süre tutarlar.

Tütünle karıştırmadan esrar içilmesi bile tehlikelidir. Bunun nedeni, esrarın kansere neden olabilecek maddeler içermesidir.

Pasif içicilik

Sigara içmeseniz bile, diğer kişilerin tütün dumanına (pasif sigara içilmesi) sık maruz kalmak, akciğer kanseri gelişme riskinizi artırabilir. Sigara içenlerle yaşamanın sigara içmeyenlerin akciğer kanseri gelişme şansını yüzde 20 ila 30 oranında arttıracağı tahmin ediliyor.

Önceki İçerikAkciğer Kanseri Tedavisi
Sonraki İçerikSolunum Problemleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz