Çocuklarımızla iletişim kurmak, ebeveynliğin en zevkli ve ödüllendirici kısımlarından biridir. Çocuklar, yalnızca bizimle değil, diğer yetişkinlerle, aile üyeleriyle, diğer çocuklarla ve dünyayla olan günlük etkileşimler ve deneyimler yoluyla bilgileri emerek öğrenirler.

Çocuğunuzla İletişim Kurmak

Ne kadar etkileşimli konuşmalar ve çocuklar oynarlarsa , o kadar çok şey öğrenirler. Kitap okumak , şarkı söylemek, kelime oyunları oynamak ve sadece küçük çocuklarla konuşmak, kelime hazinelerini geliştirecek ve dinleme becerilerini öğretecektir.

Çocuğunuzun iletişim becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak birkaç öneri:

  • Yürümeye başlayan çocuğunuzla gün boyunca ne yaptığını veya yarın ne yapmayı planladığını konuşun. “Sanırım bu öğleden sonra yağmur yağacak. Ne yapalım?” Ya da yatmadan günün olaylarını konuşun.
  • Çal oyunlar yapmak inanma .
  • Sevdiğiniz kitapları tekrar tekrar okuyun ve çocuğunuzu bildiği kelimelerle katılmaya teşvik edin. “Yapma” okumasını teşvik edin (çocuğunuzun size bir kitap okumasını sağlayın).

Kelime ve İletişim Kalıpları

2 ile 3 yaş arası, çocuklar dil becerilerinde muazzam bir büyüme hamlesi yaşarlar. Bu dönemin başında, çoğu çocuk talimatları izleyebilir ve 50 ya da daha fazla kelime söyleyebilir. Birçoğu kelimeleri kısa ifadelerle ve cümlelerle birleştirir. Bu yaştaki çocuklar genellikle “topu al ve babana getir” gibi iki adımlı talimatları izleyebilirler.

3 yaşındayken, küçük çocukların kelime hazinesi genellikle 200 veya daha fazla kelimedir ve birçok çocuk üç veya dört kelimelik cümleleri bir araya getirebilir. Dil gelişiminin bu aşamasında çocuklar daha fazla anlayabilir ve daha net konuşabilir Şimdiye kadar, yürümeye başlayan çocuğunuzun söylediklerinin% 75’ini anlayabilmelisiniz.

Çocuklar dili özgürce kullanmalı, problem çözmeye ve kavramları öğrenmeye başlamalıdır. Genellikle basit bir soru-cevap oturumuna katılabilirler. Ayrıca üç nesneyi doğru sayabilir, öyküler anlatmaya başlayabilir ve adlarını ve soyadlarını öğrenebilirler.

Bir Sorundan şüpheleniyorsanız

Çocuğunuzun işitme , dil gelişimi veya konuşma netliği ile ilgili sorun yaşadığını düşünüyorsanız , doktorunuzla konuşun. Bir işitme testi, çocuğunuzun işitme sorunu olup olmadığını belirlemede ilk adımlardan biri olabilir. 2 yaşından küçük, bir konuşma / dil değerlendirmesi için yapılan bir başvuru için çok küçük değil, özellikle bir çocuk yönergeleri izlemiyorsa, basit soruları yanıtlıyorsa veya yeterli kelimeler söylesiyorsa.

Tipik İletişim Problemleri

2 ila 3 yaş arasındaki çocuklar için iletişim sorunları:

  • işitme güçlüğü
  • yönergeleri izleyen sorunlar
  • kelime hazinesi kazancı
  • net olmayan konuşma
  • kekemelik

Kekemelik ve eklemlenme problemleri belli yaşlarda sık görülür ve çoğu çocuk bunları aşar. Diğer sorunların daha fazla değerlendirmeye ihtiyacı olabilir. Doktorunuz çocuğunuzun konuşma ve dil değerlendirme ve tedavisinden fayda görüp görmeyeceğini tartışacaktır. Diğer gelişim alanlarında da gecikmiş gibi görünen bir çocuk gelişimsel bir çocuk doktoruna veya psikoloğa yönlendirilebilir.

Bazı ebeveynler konuşamayan bir yürümeye başlayan çocuk otizm olabilir endişeli  . Otizmi ve ilgili koşulları olan çocuklar konuşmayı veya iletişim ile ilgili diğer sorunları geciktirmiş olabilir, ancak zayıf sosyal etkileşimler ve sınırlı veya sınırlı ilgi alanları veya davranış kalıpları da bu hastalığın belirtileridir.

Çocuğunuzun gelişimi hakkında herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Önceki İçerikİletişim ve 13-18 Yaşınız
Sonraki İçerikİletişim ve 4-5 Yaşınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz