İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsüne (HIV) maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, en kısa sürede doktora başvurun.

Neler Okuyacaksınız? →

HIV Nedir?

HIV, Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu’na (AIDS) neden olan virüstür. HIV bağışıklık sistemine zarar verir ve tedavi olmazsa zamanla ciddi enfeksiyonlara ve kanserlere neden olabilir. HIV enfeksiyonunun geç aşamasına AIDS denir. HIV enfeksiyonu geçirme ile AIDS tanısı konması arasındaki fark, normalde sağlıklı insanları etkilemeyecek organizmaların neden olduğu belirli enfeksiyon tipleri ve kanserleri geliştirmenizdir. HIV’li kişilerin hepsinde AIDS yoktur.

Etkili tedavi gören HIV’li kişilerin AIDS gelişmesi ve normal yaşam süresine yakın olması olası değildir.

Ya HIV’e maruz kalırsam?

HIV’nin maruz kalmış bir kişiye bulaşmasını bazen engelleyebilecek ilaçlar vardır. Bu Maruziyet Sonrası Profilaksi (PEP) olarak bilinir. En kısa sürede ve 72 saat (üç gün) maruz kaldıktan sonra PEP’i başlatmak en iyisidir.

Bir doktorla konuşarak veya bölgenizdeki bir HIV PEP yardım hattını arayarak KEP hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

HIV Testi

HIV için test edilmesi de önemlidir. Doktorunuz veya cinsel sağlık kliniğiniz HIV için kan testi isteyebilir. Ayrıca ofiste 30 dakika içinde sonuç verebilecek hızlı bir test kullanabilirler, ancak bunun her zaman laboratuvar testleriyle doğrulanması gerekir. Erken tanı, en iyi tedaviyi almanıza, AIDS’in ilerlemesini önlemenize ve enfeksiyonu başkalarına yayma olasılığını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ne tür bir teste sahip olursanız olun, kanın HIV ile enfekte olması için pozitif olduğu kanıtlandıktan sonra 24 gün (ve bazen daha uzun) sürebilir. Bu ‘pencere dönemi’ olarak bilinir. Bu nedenle HIV enfeksiyonu geçirip geçirmediğinizden emin olmak için zaman içinde birden fazla teste ihtiyacınız olabilir. Test sonuçlarını beklerken güvenli seks ve güvenli enjeksiyon uygulamalarını kullanmak önemlidir ve negatif bir sonuç alsanız bile testten sonra bu uygulamaları sürdürmek gelecekteki maruz kalma ve enfeksiyon riskinizi azaltacaktır.

Önceki İçerikAbacavir/Lamivudine (Mylan)
Sonraki İçerikHIV Enfeksiyonu ve AIDS Nedenleri Ve Teşhisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz