Bu dönemde dil gelişimi gerçekten başlıyor, özellikle küçük çocuğunuz ikinci doğum gününe yaklaştığında.

Bu çağdaki çocuklar kendilerine ne söylendiğini kavrayabilir ve kelimelerle ve jestlerle ne istediklerini ifade edebilirler. Yol tariflerini anlama yeteneklerinden sevinç alırlar – ve kendi yol tariflerini vermekte tereddüt etmezler.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar nasıl iletişim kurar

Çoğu çocuk ilk sözlerini ilk doğum günlerinde söyler. Yürümeyi öğrenmekle meşgul bir yürümeye başlayan çocuk arka brülörle konuşmaya zorlayabilir; sıradışı değil ve endişe edilecek bir şey değil.

Bu yaştaki çocuklar tanınmayan düzinelerce kelime parçasını öğrenmiş olabilir. Duyduklarını tekrarlar veya birkaç kelimeyi jargonla karıştırırlar (cümle benzeri tonlamalar ile gevezelik eder). Bununla birlikte, konuşmaya başladıklarında, muhtemelen hızlı bir şekilde ilerlerler ve yakında tanıdık bir şeyi işaret eder ve adını söyler ve tanıdık insanların, nesnelerin ve vücut parçalarının adlarını tanırlar.

2 yaşına kadar, çoğu küçük çocuk 50 veya daha fazla kelime söyleyecek, ifadeler kullanacak ve iki ila üç kelimelik cümleler oluşturabileceklerdir.

İlk sözlerini söylediklerinde, bundan önce kendilerine söylenenleri çoktan anladıkları kesin bir bahis. Çocuğunuz basit emirlere cevap verebilmelidir (“Topu Anneye Yuvarlayın”) ve tanıdık nesnelerin ve aile üyelerinin isimlerinin bilincinde olmalıdır.

Dil Gelişimini Teşvik Etme

Küçük çocuğunuz söylediğiniz her şeyi dinliyor ve inanılmaz bir hızla saklıyor. “Bebek” kelimeleri kullanmak yerine, insanlar, yerler ve şeyler için doğru isimleri kullanın. Yavaş ve net konuşun ve basit tutun.

1 yaşındaki çocuğunuz hala resimlere veya istediği bir şeye işaret etme gibi hareketlerle iletişim kuruyor olabilir. Çocuklar, eylemleri taklit etmek, kendilerini ifade etmek ve oynamak için kullandıklarından hareketler bu yıl boyunca daha da detaylandırılacak.

Hareketler, dil gelişiminin önemli bir parçasıdır. “İçecek ister misin?” Gibi çalışan bir yorum kullanarak jestlerle dil arasındaki bağlantıyı kurun. (Çocuğunuz buzdolabına işaret ettiğinde), cevap bekleyin. Sonra “Ne istiyorsun? Süt? Tamam, hadi süt alalım” de. Bu tür davranışlar, çocukları yanıtlamaya ve konuşmalara katılmaya teşvik eder.

Çocuğunuz muhtemelen, “pat-a-cake” ve “büyük” gibi jest oyunlarından ve vücut parçaları, resimler veya nesneler ve tanıdık insanlar gibi şeyleri tanımlamanın tadını çıkaracak: “Kulağı nerede?”, “Bana topu göster” ve “Annen nerede?”

Çocuğunuzun kelime hazinesi hızlı bir şekilde büyür, ancak telaffuzun hızlanmaya devam etmesi muhtemel değildir. 2 yaşına gelince, çoğu çocuk sadece yarı sürede anlaşılabilir. Ancak cevaplarınızdaki doğru telaffuzları vurgulayın.

Endişelenmeli miyim?

Çocukların çoğu, bu dönemde bu dil kilometre taşlarını karşılamaktadır:

  • 15-18 aylıkken birkaç kelime söyleyerek
  • tanıdık insanlara, nesnelere ve bazı vücut bölgelerine 18 aya kadar işaret
  • 2 yaşına kadar 50 veya daha fazla kelime söyleyerek
  • 2 kelimeyle bir cümle oluşturmak için iki kelimeyi bir araya getirmek
  • yaşına göre iki adımlı komutları izleyerek

Özellikle çocuğunuzun konuşmadığını veya işitme konusunda endişeleriniz varsa, endişelerinizi doktorunuza bildirmekten çekinmeyin.

Bazı ebeveynler konuşamayan bir yürümeye başlayan çocuk otizm olabilir endişeli . Otizmi ve ilgili koşulları olan çocuklar konuşmayı veya iletişim ile ilgili diğer sorunları geciktirmiş olabilir, ancak zayıf sosyal etkileşimler ve sınırlı veya sınırlı ilgi alanları veya davranış kalıpları da bozukluğun belirleyici özellikleridir.

Çocuğunuzun gelişimi hakkında herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Önceki İçerikİki Dilli Aileler
Sonraki İçerikİletişim ve 1-3 Aylık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz