Gıda zehirlenmesine, yediğimiz gıdalardaki bakteri, virüs veya toksinler neden olur. Bu toksinlerin bir kısmı doğal olarak besinlerde bulunurken, bazıları çevrede birikmiştir.

Yiyecek zehirlenmeniz varsa, muhtemelen karın krampları, ishal veya kusma veya grip benzeri semptomlar gibi gastroenterit semptomlarınız olacaktır. Gıda zehirlenmesi de böbrek yetmezliği gibi uzun vadeli ciddi sorunlara neden olabilir. Bazen insanlar yiyecek zehirlenmesinden ölürler.

Ölüm kapağı da dahil olmak üzere bazı yabani mantarlar oldukça zehirlidir. Kesinlikle güvenli olarak tanımlanmadıkça, yabani hasat mantarlarını yememelisiniz. Derhal tıbbi tedavi isteyin Zehirli mantarları yediğinizi düşünüyorsanız.

Köpekbalığı, kılıçbalığı ve marlin gibi büyük balıklar göreceli olarak yüksek cıva seviyeleri biriktirebilir. Bu balık tüketiminizi, özellikle çocuksanız, hamileyseniz veya hamileliği planlıyorsanız, sınırlamanız gerekir.

Gıda zehirlenmesinin belirtileri ve nedenleri

Yiyecek zehirlenmesi ile hasta olabilirsiniz, ama hangi yiyeceğe neden olduğunu ve hatta sizde buna neden olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Farklı bakteri ve virüslerin farklı etkileri olabilir:

  • Salmonella: gastro ve grip benzeri semptomlar, enfekte olmuş yiyeceği yedikten sonra 8 ila 72 saat (genellikle 12-36 saat) arasında ortaya çıkabilir ve 2 ila 5 gün sürebilir.
  • Campylobacter: gastro semptomları 2 ila 5 gün içinde ortaya çıkar ve 2 ila 10 gün sürer.
  • Listeria: gastro veya grip benzeri semptomlar genellikle 3 hafta içinde ortaya çıkar ancak 70 güne kadar sürebilir.
  • Norovirüs veya rotavirüs: Şiddetli gastro veya grip benzeri semptomlar genellikle maruziyetten 24 ila 48 saat sonra başlar ve 1 veya 2 gün (norovirüs) veya 6 güne kadar (rotavirüs) başlar.
  • E. coli: gastro semptomları genellikle 3 ila 4 gün içinde ortaya çıkar ve yaklaşık 1 hafta sürer.

Gıda zehirlenmeleri için yüksek riskli gruplar

Hamileyseniz, yaşlıysanız veya çok gençseniz veya bağışıklık sisteminiz hastalık veya ilaçlar yüzünden zayıfsa, gıda zehirlenmesi ve muhtemelen ciddi komplikasyon riskiniz daha yüksektir.

Hamileyseniz, Listeria enfekte olduğunuzu bilmeseniz bile, düşük yapmanıza neden olabilir . Belirtileri fark ederseniz – genellikle hafif bir grip gibi, aynı zamanda ishal, kusma ve bulantı gibi – derhal doktorunuza danışın.

Hamilelik, Doğum ve Bebek konusunda listerilerin nasıl önlenebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye göz atabilirsiniz.

Gıda zehirlenmesi tedavisi

Çoğu insan gıda zehirlenmesi için tıbbi yardıma ihtiyaç duymaz, çünkü semptomları şiddetli değildir ve uzun sürmez. Ancak, yüksek risk grubundaki kişilerin (bebekler ve yaşlılar gibi) susuz kalmamalarını sağlamak için erken bir doktora görünmeleri gerekir.

Aşağıdaki durumlarda tıbbi yardım da almalısınız:

  • 3 gün sonra hala belirtileriniz var veya belirtileriniz çok şiddetli
  • Hala hastalanmadan 24 saat sonra sıvıyı azaltamazsın
  • kusmunuzda veya ishalinizde kan veya mukus var

Hafif bir gıda zehirlenmesi vakası için, buzları emmeyi, kaybolan sıvıları ve elektrolitleri değiştirmeyi (eczanenizden bir oral rehidrasyon çözeltisi satın alabilirsiniz) ve hazır hissettiğinizde normal diyetinize ve rutininize geri dönmeyi deneyebilirsiniz. Antibiyotikler bazı bakteriyel gıda zehirlenmesi türlerine yardımcı olabilir, ancak genellikle gerekli değildir.

Çocuğunuzda gıda zehirlenmesi varsa, doktorunuzu görün veya 112 numaralı Acil Servisi telefondan arayın.

Önceki İçerikGastroenterit
Sonraki İçerikKusma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz