Bir toz fırtınası soluduğumuz hava kalitesini düşürebilir. Hepimiz bir toz fırtınasında önlem almamız gerekirken, bazı kişilerin – solunum koşullarından muzdarip olanlar gibi – daha dikkatli olmaları gerekir.

Toz fırtınası nedir?

Toz fırtınaları kuvvetli, sıcak ve kuru rüzgarlar, tozu ve toprağı havaya uçurduğunda ve ülke genelinde sık sık kilometrelerce hareket ettirdiğinde meydana gelir. Bu fırtınaların yaz aylarında ve kuraklığın ardından, toprak daha sıcak ve toprak daha fazla açığa çıktıklarında ortaya çıkması daha olasıdır.

Toz fırtınaları bir kişinin sağlığını nasıl etkiler?

Birisi bir toz fırtınasından toza nefes alırsa sağlık sorunları gelişebilir. Etkileri toz parçacıklarının büyüklüğüne bağlı olacaktır.

Daha büyük parçacıklar gözleri ve üst solunum yollarını tahriş edebilir   (burnunuz, burnun arkasındaki sinüsler ve trakeanız veya soluk borusu). Çoğu insanda, bu parçacıklar sağlık sorunlarına neden olmaz, çünkü alt hava yollarına daha fazla aşağı inemeyecek kadar kabadırlar.

Bununla birlikte, daha küçük toz parçacıkları ciğerlere derinlemesine girebilir ve tahrişe ve yanmaya neden olabilir. Bu, özellikle akciğerlerinizle ilgili sağlık sorunlarınız varsa, nefes almada sorunlara neden olabilir.

Kimler risk altında?

Toz fırtınası nedeniyle sağlık riski en fazla olanlar:

 • bebekler ve çocuklar
 • yaşlı insanlar
 • astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi solunum bozuklukları olan insanlar (kronik bronşit ve amfizem dahil)
 • Bir insanların kardiyovasküler (kalp-ilgili) koşulu
 • diyabetli insanlar

İlgili sağlık durumuna bağlı olarak, bir toz fırtınasından toz soluması astım krizini, alerjik reaksiyonu tetikleyebilir, nefes almayı zorlaştırabilir ve hatta kalp ile ilgili bir soruna neden olabilir.

Toza ne kadar uzun süre maruz kalırsanız, bunun sizi etkileme şansı o kadar artar.

Nefes alma zorluğunun uyarı işaretleri nelerdir?

Astım veya başka bir kronik solunum rahatsızlığınız varsa ve göğüste sıkışma, hırıltı, öksürme veya nefes darlığı yaşarsanız, öngörülen eyleminizi veya tedavi planınızı izlemelisiniz. Belirtiler iyileşmezse, doktorunuzu görmelisiniz. 

Önceden var olan bir kalpten veya başka bir kronik rahatsızlıktan herhangi bir kaygınız varsa veya solunum problemleri veya diğer kötüleşen semptomlar yaşarsanız doktorunuzu da görmelisiniz.

Toz fırtınası sırasında alınacak önlemler

 • Özellikle sağlık problemleri riski altındaysanız, içeride mümkün olduğunca çok kalın. 
 • Camları, kapıları ve delikleri kapatın.
 • Mümkünse, klimalı bir odada kalın. 
 • Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, tozdan nefes almamak için ağzınıza ve burnunuza bir maske takın. Bir hırdavatçıdan alınabilecek bir P2 veya P3 maskesi etkili olmalıdır. 
 • Özellikle dış mekanda ise egzersiz yapmaktan kaçının.
 • Eğer bir tane varsa, astımınıza ya da diğer aksiyon planınıza ya da tedavi planınıza bağlı kalın.
 • Bunu yapmak güvenliyse, yaşlı komşuları veya diğer hassas insanları kontrol edin.

Araba sürerken bir toz fırtınasına yakalanırsanız, aracınıza giren toz miktarını en aza indirmek için ‘devridaim’ hava girişini açın. Önünüze net bir şekilde göremiyorsanız, yavaşlayın. Görünürlük çok düşükse kenara çekip durdurmaya hazır olun. 

Önceki İçerikSolunum Sorunu Tedavileri
Sonraki İçerikSolunum Sorunlarına Neden Olan Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz