Bazen çocuklarınızın sizi evden ve evden yiyebileceklerini hissediyor musunuz? Özellikle gençlik dönemlerinde, bazen böyle hissedebilirsiniz. Burada bir avuç kurabiye, bir torba cips alıp, geçen gecenin artıklarını bir anda bitirdiler. Tabii ki yabani ot gibi büyüyorlar, yani yemek yemenin uygun olduğunu düşünüyorsun. Ve çoğu zaman, öyle.

Ama bazen, ağır atıştırma göründüğü gibi değildir. Alışılmadık derecede büyük miktarda yiyecek yiyen ve bununla ilgili suçlu veya gizli hisseden bir çocuk, tıkıncalı yeme bozukluğu adı verilen yaygın bir yeme bozukluğu ile mücadele ediyor olabilir .

Binge Yeme Bozukluğu Hakkında

Birçok insan yiyeceklerde rahatlık bulur. Sonuçta, çoğu zaman en mutlu kutlamalarımızın kalbidir. Doğum günleri arkadaşlarla pasta anlamına gelebilir; Şükran günü genellikle hindi ve aile ile doldurma anlamına gelir. Çoğu insan bazen özel günlerde normalde olduğundan (veya hatta istediğinden) daha fazlasını yiyecektir.

Ancak tıkınırcasına yeme bozukluğu olan insanların yiyeceklerle farklı bir ilişkisi vardır – ne kadar yedikleri konusunda kontrollerini tamamen kaybettikleri gibi, kendilerini durduramazlar gibi hissederler. Ayrıca, daha sık kanarlar – birkaç ay boyunca haftada en az iki kez.

Kanatlı yeme bozukluğu olan kişiler için, ilk başta yiyecekler, sakin olma veya rahatlık hissi sağlayabilir veya kendilerini üzülmelerini engelleyebilir. Ancak kanama devam ederse, endişe, suçluluk ve sıkıntıya neden olabilir. Bir tıkanıklık genellikle alışılmadık derecede büyük miktarlarda yiyeceği hızlıca yemeyi içerir. Kanama yaparken, kişi tamamen kontrolden çıktığını hissediyor. Bu davranışlar genellikle diyetle değiştirilen bir alışkanlık haline gelebilir.

Aşırı derecede yeme bozukluğu, fazla kilolu veya obez kişilerde daha yaygındır , ancak sağlıklı kilolu insanları da etkiler. Ancak, kaç çocuk ve gence sahip olduğu hakkında çok az bilgi var çünkü bu durum henüz yeni tanındı. Bazı insanlar bunun için yardım aramaya çok utanmış olabilir.

Ayrıca, çoğu kanama yeme tek başına yapıldığından, çocukları kilo alsa bile, ebeveynler kanamaya bağlı olduğunun farkında olmayabilir.

Diğer yeme bozuklukları (anoreksiya ve bulimia gibi) kadınlarda çok daha yaygın olsa da, balina yeme bozukluğu olanların yaklaşık üçte biri erkektir. Tedavi altındaki yetişkinler (yetişkin Amerikalıların% 2’si dahil – kabaca 1 milyon ila 2 milyon kişi) sık sık çocuklukta veya ergenlikte yaşadıklarını söylüyor.

Belirti ve bulgular

Bazen çok fazla yiyen çocuklar ve gençler mutlaka kanama bozukluğu yaşamazlar. Çocuklar, özellikle büyüme ruhlarında, büyüyen vücutlarını beslemek için daha fazla besine ihtiyaç duydukları zaman büyük bir iştah açabilirler. Bu nedenle, bir çocuğun kanama yeme bozukluğu olup olmadığını belirlemek zor olabilir. Ancak bazı işaretler, sızlanan birini “sağlıklı bir iştahla” yiyenlerden ayırıyor.

Ebeveynler ve diğer aile üyeleri, kilerden veya buzdolabından büyük miktarda yiyecek kaybolduğunu fark ettikleri zaman, ilk önce bir problemden şüphelenebilirler, ancak bir çocuğun çok fazla yemek yediğini hayal etmek zor.

Diğer işaretler şunlardır:

 • Çabuk yemek yiyen bir çocuk
 • aile çatışması, akran reddi veya kötü akademik performans gibi duygusal strese cevap olarak yeme şekli
 • Yediği miktarda utanmış veya iğrenmiş bir çocuk
 • çocuk odasında saklanmış yiyecek kapları veya ambalajları bulma
 • öğün atlamak, çok fazla abur cubur yemek ve alışılmadık zamanlarda yemek yemek gibi (gece geç saatlerde olduğu gibi) giderek düzensiz bir beslenme şekli

Kanatlayan insanlar, depresyon , anksiyete , suçluluk veya utanç gibi birçok yeme bozukluğu için ortak olan duyguları yaşayabilir . Kanatlı yeme problemlerinden ya da vücut şekilleri ve ağırlıklarındaki değişikliklerden utandıkları için okuldan, işten veya arkadaşlarla sosyalleşmekten kaçınabilirler.

Nedenler

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), tüm insanların yarısına kadarının da depresyon öyküsü olduğunu bildirmesine rağmen, tıkıncalı yeme bozukluğunun nedenleri açık değildir. Bununla birlikte, eğer balina yemenin depresyona yol açıp açmadığı ya da depresyonu olan kişilerin hastalığa yatkın olduğu bilinmemektedir.

Yemek yiyen birçok insan, bölümlerin stres, öfke, üzüntü, sıkıntı veya endişe duygularıyla tetiklenebileceğini söylüyor. Ancak, biri yemek yerken geçici olarak daha iyi hissetse bile, bu genellikle sıkıntı duygularıyla ilişkilidir. En sık olarak, bir tıkanmadan sonra, kişi kontrolü kaybetme konusunda endişeli, suçlu ve üzgün hissedecektir.

Diğer Yeme Bozukluklarından Farkı Ne?

Aşırı yeme bozukluğu diğer yeme bozukluklarından biraz farklıdır.

Olan kişiler bulimiya nervoza (bazen yeme-boşaltma’nın sendromu olarak da adlandırılır) gıda üzerine alem ve sonra (kusma veya laksatif kullanarak) kilo önlemek için tasfiye. Aynı zamanda oruç tutabilir (bir süreliğine yemeyi durdurabilir) veya zorunlu olarak bir yeme yemeğinden sonra egzersiz yapabilir . Kanatlı yeme bozukluğu çeken insanlar gibi, bulimia nervoza olanlar tekrar tekrar çok fazla miktarda yemek yiyip suçlu veya utanmış hissederler. Bulimia aksine, tıkınırcasına yeme bozukluğu olanlarda yapmak değil , bu nedenle, sıklıkla aşırı kilolu veya tasfiye edemiyoruz ve vardır.

Anoreksiya nervoza ayrıca yemek yeme konusunda suçluluk duygularını da içerir. Kanatlı yeme bozukluğu olan insanlar sürekli olarak aşırı yemek yerken, anoreksi olan insanlar açlıktan ölmekte ve vücutlarına zarar verebilir. Ayrıca, anoreksiya athleticaolarak bilinen bir durum olan kilo vermek için zorunlu olarak egzersiz yapabilirler .

Teşhis

Doktor çocuğunuzun yeme bozukluğu yaşayabileceğini düşünüyorsa, tıbbi bir öykü alacak. Doktor ayrıca aile öyküsünü, ailede yeme alışkanlıklarını ve duygusal sorunları tartışacaktır. Ayrıca, eksiksiz bir fiziksel işlem yapılacak ve laboratuvar testleri istenebilir. Kan testleri sağlıksız kilo almayla ilgili olabilecek tıbbi sorunları (yüksek kolesterol veya tiroid sorunları gibi) arayabilir.

Doktorlar ve ruh sağlığı uzmanları, balina yeme bozukluğu belirlediklerinde Teşhis ve İstatistik El Kitabı IV’teki (DSM-IV) kriterleri kullanır. Bunlar şunları içerir:

 • çoğu insanın kısa sürede tüketebileceğinden daha fazla yiyecek tüketmek
 • yeme konusunda kontrol eksikliği hissi
 • yeme davranışları konusunda sıkıntı duyguları
 • Bu, ortalama 3 hafta süreyle haftada en az 1 gün gerçekleşen tıkınırcasına yeme
 • Kanatlar, müshillerle düzenli olarak temizleme ya da kusma veya aşırı egzersiz ile ilişkili değildir
 • ile ilişkili binge bölüm:
  • normalden daha hızlı yemek
  • rahatsız olana kadar yemek yeme
  • aç değilken yemek
  • yalnız ya da gizli yemek
  • iğrenme, depresyon veya suçluluk duygusu

tedavi

Herhangi bir yeme bozukluğunda olduğu gibi, çocuğun da destek için psikolojik terapiye sahip olması ve sağlıksız davranışlarını değiştirmesine yardımcı olması önemlidir.

Farklı terapi türleri kanama yeme bozukluğunun tedavisinde yardımcı olabilir. Örneğin, aile terapisi ve bilişsel-davranışçı terapi, insanlara yeme alışkanlıklarını ve strese cevap verme biçimlerini izlemek ve değiştirmek için teknikler öğretiyor . Aile terapisi, bireye yardım sürecinde tüm aileyi içerir.

Bilişsel-davranışçı terapi, insanların davranışlarını değiştirmenin yanı sıra kendini yitiren düşünceleri değiştirmelerine yardımcı olma yaklaşımını birleştirir. Danışma aynı zamanda hastaların başkaları ile olan ilişkilerine bakmalarına ve kaygı yaratan alanlarda çalışmalarına yardımcı olur. Bazı durumlarda, doktorlar terapide kullanılacak ilaçları önerebilir.

Ancak herhangi bir yeme bozukluğu için hızlı bir düzeltme yoktur. Kişi gıdaya nasıl daha sağlıklı bir şekilde yaklaşabileceğini öğrenirken tedavi birkaç ay veya daha uzun sürebilir. Kilo kontrol programları gereken bozukluk, çocuklar ve gençler tıkınırcasına yeme etkilenen bazı insanlar için yararlı olmakla birlikte değil , doktor tavsiyesi ve gözetimi olmadan bir diyet ya da kilo kontrol programı başlar.

Bazı ebeveynler ve aile üyeleri için iyileşmeye giden uzun yol sinir bozucu ve pahalı olabilir. Çocuğunuza ve ailenize bu konuda yardımcı olabilmeniz için ebeveyn grupları aracılığıyla veya bozukluğu okuyarak kendiniz için destek alın.

Riskler ve Komplikasyonlar

Çok fazla sayıda çocuk ve tıkırtı yeme bozukluğu olan çocuklar, aşırı yemeğin ardından aşırı kilolu olurlar. En yaygın sağlık riskleri, diyabet , yüksek tansiyon , yüksek kolesteroldüzeyleri, safra kesesi hastalığı, kalp hastalığı, bazı kanser türleri ve depresyon ve anksiyete gibi obeziteye eşlik eden risklerdir .

Çocuğunuza Yardım Etmek

Çocuğunuzun yeme alışkanlığıyla ilgili bir sorunu olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza danışın ve çocuklarda yeme bozukluğunu tedavi etme deneyimi olan kalifiye ruh sağlığı uzmanlarına yönlendirmeleri için başvurun.

Çocuğunuza yardım etmek ya da sadece dinlemek için orada olduğunuzdan emin olun. Yeme bozukluğu olduğunu kabul etmek zor olabilir ve çocuğunuz bir sorun olduğunu kabul etmeye hazır olmayabilir. Ayrıca, yiyecek ve egzersizle kendi pozitif ilişkinizi modelleyerek ve yiyecekleri ödül olarak kullanmayarak sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik edebilirsiniz .

Aileniz, arkadaşlarınız ve destek profesyonellerinin yardımı ile çocuğunuz sağlıklı yiyecekler yemeye başlayabilir ve stresi daha sağlıklı bir şekilde yönetmeyi öğrenebilir.

Önceki İçerikGüçlü Kemikler Yapmanın 3 Yolu
Sonraki İçerikEmzirme SSS: Başlarken

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz