Hafta sonları için üzülüyorsanız, kendinizi enerji ya da motivasyon konusunda düşük buluyorsanız ya da sizi ilgilendiren şeyleri yapmaktan zevk almıyorsanız, depresyon yaşıyor olabilirsiniz. Mutlaka üzülmekle ilgili değil.

Depresyon genellikle üzüntüden çok uyuşuk bir hisdir. Genelde kontrol edebileceğiniz veya ‘blues’ gibi üstesinden gelebileceğiniz bir şey değildir. Depresyon ciddi bir sorun olabilir, ancak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek tedavi vardır.

Depresyonun nedenleri, kişilik, aile öyküsü, uyuşturucu ve alkol bağımlılığının yanı sıra yaşam olayları veya travmatik deneyimler gibi faktörleri içerebilir .

Belirgin semptom ve nedenleri olan bir dizi farklı depresyon vardır. Bu, farklı depresyon türleri için farklı tedaviler olduğu anlamına gelir.

Depresyon Türleri

Farklı semptomlara sahip olan ve hafif ila ağır arasında değişen çeşitli depresyon türleri vardır:

 • Major depresyon – aynı zamanda klinik depresyon veya tek kutuplu depresyon olarak da bilinir, günlük işleyişini olumsuz yönde etkileyen 2 hafta veya daha uzun süren farklı depresyon dönemleri anlamına gelir.
 • Melankoli – yavaş hareketlere ve her şeyde tam bir zevk kaybına neden olan daha az yaygın ve daha ciddi bir depresyon şeklidir.
 • Psikotik depresyon – sanrısal düşünce (olumsuz ve doğru olmayan inançlar) ve halüsinasyonlar (örneğin işitme sesleri) gibi gerçeğin çarpık bir görüşüyle ​​birlikte ender görülen bir depresyon şeklidir.
 • Doğum öncesi ve doğum sonrası depresyon – hamilelik veya doğum ile tetiklenir. Gebelerin% 10’una kadar ve doğumdan sonraki 3 aydaki% 16’sı depresyondan muzdarip olacaktır.
 • Bipolar bozukluk – farklı depresyon dönemleri ve mani olarak bilinen mutlu ruh halleri içerir. Daha önce manik depresyon olarak biliniyordu.
 • Siklotimi – majör depresyon veya maniden daha az şiddetli, en az 2 yıl değişen düşük ve yüksek ruh hallerine sahip kronik bir hastalık. Hafif bir bipolar bozukluk formu olarak tanımlanabilir.
 • Mevsimsel afektif bozukluk (SAD) – belirli mevsimlerde, özellikle kışın meydana gelen ve düşük güneş ışığına bağlı depresyon dönemleri. Bu durum, en çok kuzey kutbuna yakın bölgeler gibi kışın uzun geceler geçiren yerlerde yaygındır.

En etkili tedavinin belirlenmesinde depresyon tipinin belirlenmesi önemlidir. Depresyon tedavi edilebilir ve erken tedavi daha iyi başlar.

Depresyon Nedenleri

Depresyonun nedenleri tam olarak anlaşılmamıştır, ancak psikolojik, sosyal, genetik ve biyolojik faktörlerin bir kombinasyonunun gelişimine katkıda bulunabileceğini biliyoruz.

Bazı insanlar genlerinden, biyolojisinden veya kişilik tiplerinden dolayı depresyon gelişme riskini artırır.

Bu, bu kişilerin otomatik olarak depresyon geliştireceği anlamına gelmez, ancak bu durumlarda yaşam olaylarıyla uğraşmanın bir depresyon olayını tetikleme olasılığı daha yüksektir.

 • Genetik – yakın aile üyelerinde depresyon öyküsü olan kişiler, genetik faktörler nedeniyle, depresyon gelişme riskini arttırır.Tek bir gen sorumlu değildir, ancak genlerin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır.
 • Son olaylar – depresyon, kötü haberler veya iş kaybı gibi olumsuz olaylar tarafından tetiklenebilir, ancak genellikle diğer faktörlerin de bulunması gerekir.
 • Uzun vadeli stres : devam eden sorunlar, küfürlü ilişkiler, sürekli iş stresi ve uzun süreli izolasyon gibi zamanla depresyona neden olabilir. Bunların izole olaylardan daha fazla depresyona neden olma olasılığı daha yüksektir.
 • Kişilik – belirli kişilik tipleri depresyon gelişimine daha yatkındır. Benlik saygısı düşük, mükemmeliyetçi eğilimler, özeleştirel veya eleştiriye aşırı duyarlı olanlar daha duyarlı olabilir. ‘İnsanların onayını almalıyım’ veya ‘Her şeyi mükemmel yapmalı veya hiç yapmamalıyım’ gibi inançlar, insanları depresyona karşı savunmasız hale getirebilir.
 • Ciddi hastalık – uzun vadeli bir hastalığa bağlı olarak devam eden endişe ve stres, zahmete girebilir ve depresyona neden olabilir. Bazı hastalıklar veya ilaçlar da doğrudan depresyonu tetikleyebilir.
 • Uyuşturucu ve alkol kullanımı – depresyonu kötüleştirebilir ve bazen madde kötüye kullanımı başa çıkma mekanizması olarak kullanıldığında bir kısır döngüye neden olabilir . Depresyon ve madde kötüye kullanımı sıklıkla birlikte görülür ve uyuşturucu ve alkolden kaçınılması durumunda tedavinin başarılı olması daha olasıdır.
 • Beyindeki değişiklikler – depresyonu olan bazı kişilerin, serotonin, noradrenalin ve dopamin gibi anormal düzeyde nörotransmiterlere (beyin kimyasalları) sahip oldukları gösterilmiştir. Bu seviyeleri değiştiren antidepresanlar, depresyonlu bazı kişilerde tedavide etkili olabilir.

Depresyon Belirtileri

Depresyon, yaşlarına, cinsiyetlerine, kişilik özelliklerine ve kültürel geçmişlerine bağlı olarak insanları farklı şekillerde etkileyebilir. Bazı insanlar depresyonda hissetmekten bahsetmekte zorlanabilir ve bunun yerine fiziksel belirtilere odaklanabilirler.

2 haftadan fazla bir süredir kendini üzen ve üzülen ve aşağıdaki belirtilerden birkaçını yaşamış olan kimsenin bir doktora ya da akıl sağlığı uzmanına gitmesi tavsiye edilir.

Duygusal depresyon belirtileri şunlardır:

 • hemen hemen her gün, çoğu gün için üzgün, aşağı veya boş hissetmek
 • normal faaliyetlerde ilgi veya zevk kaybı
 • arkadaşlardan veya aileden çekilmek
 • değersizlik veya suçluluk duygusu
 • İntihar düşünceleri
 • sebepsizce ağlamak.

Depresyonun fiziksel belirtileri şunlardır:

 • Düşük enerji, yorgunluk ve düşük aktivite
 • uykusuzluk veya uyumakta zorluk
 • iştah veya kilo kaybı
 • artmış uyku veya iştah (atipik depresyon)
 • konsantre olmak, karar vermek ve bir şeyleri hatırlamak
 • yavaşlayan vücut hareketleri, düşünce veya konuşma
 • hareketsiz oturma, pacing veya el sıkma
 • azalan seks sürüşü
 • sırt ağrısı veya baş ağrısı
 • hasta hissediyorum ve tükendi
 • Sindirim problemleri.

Belirtileri anksiyete 2 koşullar genellikle birlikte ortaya çıktıkça, ayrıca depresyon kişilerde sık görülür.

Genç insanlarda depresyon belirtileri

Küçük çocuklarda veya gençlerde depresyon belirtileri erişkinlere benzer, ancak bazı farklılıklar vardır. Küçük çocuklar kendilerini depresyonda hissettiklerini ifade etmekte zorlanabilirler, ancak sinirlenebilirler, açıklanamayan ağrıları ve ağrıları olabilir , arkadaşlarla oynamaya ilgi duymazlar veya okula konsantre olmakta zorlanırlar .

Gençlerde depresyon belirtileri arasında sosyal etkileşimin önlenmesi, okulda performansın düşmesi ve azalmış veya aşırı uyku vardır. Depresyonu olan gençlerde ayrıca öfke ve oyunculuk, risk alma (araba sürme veya cinsel ilişkiler gibi) ve uyuşturucu ve alkol bağımlılığı gibi davranış değişiklikleri olabilir .

Yaşlılarda depresyon belirtileri

Depresyon yaşlı kişilerde sıklıkla teşhis edilmez , çünkü semptomları fiziksel hastalık veya yaşlılıkta yaşanan kayıplar nedeniyle yanlış yorumlanabilir. Yaşlı erkeklerde intihar düşünceleri ciddiye alınmalıdır, çünkü yaşlı erkekler yüksek oranda intihar oranı depresyonla bağlantılıdır.

Depresyon Tanısı

Depresyonun etkili bir şekilde tedavi edilmesine yönelik ilk adım, doktora veya ruh sağlığı uzmanına bakmaktır. Doktor zihinsel bir sağlık değerlendirmesi yapacak ve bir yönetim planı geliştirecektir.

Akıl sağlığı değerlendirmesi, semptomlar hakkındaki sorular ve bunların iş ve ilişkiler üzerindeki etkileri, önceki bölümler, uyuşturucu ve alkol kullanımı, tıbbi durumlar ve aile öyküsü hakkındaki ayrıntılı ve kapsamlı bir görüşmedir. İntihar veya kendine zarar verme riskini değerlendirmek önemlidir .

Aile üyelerinden veya yakın arkadaşlarından izin alarak, kişinin belirtileri hakkında geri bildirimde bulunmaları istenebilir. Bireyden psikolojik bir kişisel değerlendirme veya anket doldurması istenebilir. Ayrıca doktorlarından günlük bir ruh hali, uyku düzeni veya bir teşhise yardımcı olabilecek diğer aktiviteler kaydını tutmaları istenebilir.

Doktor, belirtilere neden olabilecek diğer faktörleri de tarayacaktır. Bazı tıbbi durumlar, ilaç ve alkol kullanımı ve kronik hastalıklar, depresyonu taklit edebilir. Doktor ayrıca fizik muayene yapacak ve fiziksel nedenleri dışlamak için kan testleri gibi araştırmalar yapabilir.

Tüm bilgiler derlendikten sonra, bir teşhis konulabilir. Teşhis, DSM 5 gibi tanınmış kriterlere göre yapılır. Depresyon tipinin teşhisi, hangi tedavinin en etkili olduğunu etkileyebileceği için önemlidir.

Depresyon Tedavisi

Depresyon sadece üzüntü değil. Ciddi bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir hastalık. ‘Neşelenmesi’ veya ‘üstesinden gelmesi’ söylenmesi, depresyondan muzdarip birine yardım etmeyecek, ancak yapabilecek birçok tedavi var.

Tıpkı farklı depresyon türleri olduğu gibi, farklı tedavi türleri de vardır. Fiziksel, psikolojik, tamamlayıcı ve kendi kendine yardım çözümlerinin tümü, genellikle bir arada etkili olabilir.

Depresyonun tek bir tedavisi yoktur, ancak bir sağlık hizmeti sağlayıcısına danışarak sizin için doğru tedavi yaklaşımını bulabilir ve depresyondan arınmış bir geleceğe doğru ilerlemeye başlayabilirsiniz.


Önceki İçerikFibroid
Sonraki İçerikBaş Ağrısı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz