Meme kanseri, bir kadının meme dokusundaki hücreler anormal şekilde büyümeye başladığında ve meme dışına yayılma potansiyeline sahip olduğunda ortaya çıkar.

Meme kanseri tipleri şunlardır:

  • İn situ duktal karsinom (DCIS) ve in situ lobüler karsinom (LCIS), memenin kanalları veya lobülleri ile sınırlı invaziv olmayan meme kanserleridir.
  • İnvaziv duktal veya lobüler karsinom, memenin kanallarında veya loblarında başlayan ve göğüs dokusuna yayılabilen invaziv bir meme kanseridir.
  • İnvaziv meme kanseri, koltuk altındaki meme ve lenf düğümleriyle sınırlı olabilir (erken meme kanseri) veya meme dışında vücudun diğer bölgelerine yayılmış olabilir (ikincil meme kanseri veya metastatik hastalık).
  • Meme ucunun Paget hastalığı, meme ucunu ve meme ucunun etrafındaki alanı (areola) etkileyen nadir bir meme kanseri şeklidir ve genellikle memenin herhangi bir yerinde bir istilacı kanser ile ilişkilidir.
  • Enflamatuar meme kanseri, memenin cildindeki lenf damarlarını etkileyen ve memenin kızarmasına ve iltihaplanmasına neden olan nadir bir istilacı meme kanseri türüdür.

Meme kanseri birçok belirtiye sahip olabilir, ancak çoğu kez meme topakları kanserli olmasa da, meme dokusunda bir topaklanma veya kalınlaşma olarak görülür. Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünün.

Meme kanseri genellikle farklı cerrahi kombinasyonlar, kemoterapi  ve radyoterapi ile tedavi edilir . Bazen meme kanseri biyolojik veya hormon tedavileri kullanılarak da tedavi edilebilir.

Meme kanseri erken evrelerinde tespit edilirse iyileşme olasılığı yüksektir , bu nedenle göğüslerinizdeki değişiklikleri düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. Bir süre sonra bunu yapmak için iyi bir zaman olabilir.

Meme kanseri olan kadınların sonuçları zamanla iyileşmektedir. Bu muhtemelen tarama yoluyla erken teşhis ve daha etkili tedavilerden kaynaklanmaktadır .

T.C. Sağlık Bakanlığının, ulusal meme kanseri tarama programı bulunmaktadır. Her iki yılda 40 yaş ve üzerindeki tüm kadınlara ücretsiz tarama sağlar ve özellikle 50-74 yaş arasındaki kadınları hedef alır çünkü yararı bu yaş grubunda en güçlüdür.

Önceki İçerikKanser
Sonraki İçerikMeme Kanseri Belirtileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz