Kronik Böbrek Hastalığı Nedir?

Kronik böbrek hastalığı devam eden böbrek hastalığıdır. Nadiren iyileşir, daha da kötüye gitmesini engellemenin yolları vardır.

Kronik böbrek hastalığına ne sebep olur?

Kronik böbrek hastalığı olan çoğu kişinin diyabet veya yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları vardır. Kronik böbrek hastalığına neden olan diğer hastalıklar arasında böbrek filtrelerinin iltihabı olan glomerülonefrit bulunur.

Kronik Böbrek Hastalığı
Kronik Böbrek Hastalığı

Kronik böbrek hastalığı olan insanlara katkıda bulunan diğer şeyler şunlardır:

  • sahip  kalp yetmezliği ya da vardı sahip kalp krizi veya inme
  • ailede böbrek hastalığı olan
  • fazla kilolu olmak
  • sigara içmek
  • Geçmişte böbrek hasarı

Bunlardan herhangi biri size benziyorsa, böbreklerinizi her yıl kontrol ettirmek en iyisidir.

Sağlıklı bir kiloyu koruyarak, sağlıklı beslenerek , sigara içmeyerek , kan basıncınızı kontrol ederek, diyabetiniz varsa  ve düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, glikoz hedeflerinizin içinde tutarak kronik böbrek hastalığının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

bkz: Böbrek hastalığının önlenmesi.

Böbrek Hastalığı Belirtileri ve Semptomları

Böbrek hastalığına bazen ‘sessiz hastalık’ denir çünkü uyarı işaretleri olmayabilir.

Belirtiler genellikle sadece böbrekler oldukça zayıf çalıştığında başlar ve yüksek tansiyon, idrarınızda ki değişiklikler, yorgunluk , mide bulantısı ve kaşıntı içerebilir  – böbrek hastalığı belirtilerine bakın. Böyle bir semptom fark ederseniz, doktorunuza görünün.

Kronik Böbrek Hastalığı Tanı ve Tedavisi

Doktorlar kan ve idrar testleri de dahil olmak üzere kronik böbrek hastalığınız olup olmadığını kontrol etmek için yapabilecekleri birkaç test vardır – böbrek hastalığı teşhisine bakınız.

Tanı konduktan sonra, tedaviler kronik böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir – böbrek hastalığı tedavisine bakınız.

Kronik böbrek hastalığı nedeniyle tedavi görüyorsanız, doktorların kullandığınız diğer ilaçları değiştirmeniz gerekebilir, çünkü birçok ilaç tansiyon ilaçları ve anti-enflamatuarlar gibi böbrekleri etkileyebilir. Vücudu böbreklerden bırakan bazı ilaçların dozlarını ayarlaması gerekebilir.

Bazı insanlar böbreklerinde çok kötü çalıştıkları Aşama 5 veya “son aşama böbrek hastalığı” olarak adlandırılan şeyi geliştirmeye devam ediyor. Böbrek yetmezliği geliştirirseniz, diyaliz veya böbrek nakli yapmanız gerekir.

Önceki İçerikBöbrek Hastalığı
Sonraki İçerikBöbrek Yetmezliği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz