Bağırsak kanseri erken uyarı işaretleri olmadan gelişebilir. Kanser, kansere dönüşme ve vücudun diğer bölgelerine yayılmadan önce birkaç yıl boyunca bir polip olarak bağırsak iç duvarında büyüyebilir. Genellikle bu büyümelerden çok az miktarda kan sızıntısı olur ve herhangi bir semptom fark edilmeden bağırsak hareketine geçer.

Bağırsak Kanseri Tanısı

Tarama, hastalığın herhangi bir belirgin semptomu olmayan insanlarda bağırsak kanseri için test yapılmasını içerir. Amaç, herhangi bir polip bulmak veya tedavi edilmesi ve tedavisi kolay olduğunda erken kanser bulmaktır.

Bir dışkı gizli kan testi (FOBT) adı verilen bir bağırsak kanseri tarama testi, bağırsak hareketinde az miktarda kanın saptanması için kullanılır, ancak bağırsak kanseri için değildir.

Bir FOBT kullanarak bağırsak kanseri taraması, kendi evinizin mahremiyetinde yapılabilecek basit, invazif olmayan bir işlemdir. Hiçbir tarama testi% 100 kesin olmasa da, FOBT şu anda bağırsak kanseri için en iyi araştırılmış tarama testidir.

Bir FOBT’yi her iki yılda bir tamamlamak, bağırsak kanserinden ölme riskini% 15 ila 25 oranında azaltabilir. Bağırsak kanseri belirtileri olan veya ailesinde bağırsak kanseri öyküsü olan kişiler en kısa zamanda doktora başvurmalıdır.

Doktorunuz bağırsak kanseri olduğundan şüpheleniyorsa veya FOBT testiniz pozitifse, rektum ve bağırsaklarınıza incelemek için hafif ve tüp benzeri bir aletle ince bir tüp benzeri aletle yakından bakmanız için kolonoskopiye gönderileceksiniz. . Kolonoskopi sırasında, doktor ayrıca kanser belirtileri için mikroskop altında kontrol edilen polipleri veya doku örneklerini de çıkarabilir.

Bağırsak Kanseri Teşhisi İçin Hangi Testler Gerekli

Başka testler de gerekli olabilir:

  • Fiziksel muayene ve tarihçe – Topaklar veya olağandışı görünen herhangi bir şey gibi hastalık belirtilerini kontrol etmek de dahil olmak üzere genel sağlık belirtilerini kontrol etmek için vücudun muayenesi. Hastanın sağlık alışkanlıklarının ve geçmiş hastalıkların ve tedavilerin öyküsü de alınacaktır.
  • Dijital rektal muayene – rektum muayenesi . Doktor veya hemşire, topaklar veya olağandışı görünen herhangi bir şey hissetmek için rektuma yağlanmış, eldivenli bir parmak sokar.
  • Baryum lavmanı – herhangi bir şişliği veya topağı gösteren alt gastrointestinal sistemin X-ışınları dizisi. Baryum içeren (gümüş-beyaz metalik bir bileşik) sıvı rektuma konur. Baryum alt gastrointestinal sistemi kaplar ve röntgen çekilir. Bu prosedür aynı zamanda ‘düşük GI serisi’ olarak adlandırılır.
  • BT veya MRI taraması – BT taramaları, aynı anda birkaç organın üç boyutlu resimlerini oluşturur ve bağırsakları incelemek için kullanılabilir. Bir MRI taraması, vücudun ayrıntılı kesitsel resimlerini oluşturur ve herhangi bir tümörün boyutunu gösterebilir.
  • PET taraması – vücuda az miktarda radyoaktif glikoz enjekte edilir. Tarandığında, kanser hücreleri daha parlak görünecektir.
  • Ultrason – tümör gibi yoğun bir şey bulunduğunda yankılanan ses dalgalarını kullanan bir test. Bu test kanserin yayılıp yayılmadığını görebilir.
  • Biyopsi – Hücrelerin veya dokuların çıkarılması, kanser belirtilerini kontrol etmek için bir patolog tarafından mikroskop altında görüntülenebilir.
Önceki İçerikBağırsak Kanseri – Ameliyat Sonrası Diyet
Sonraki İçerikBağırsak Kanseri Önleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz