idrarını Tutamamak (Üriner inkontinans)

Mesaneden beklenmedik bir şekilde idrar sızıntısı yapmanız normal değildir – ancak oldukça yaygındır. idrarını tutamamak konusunda mesanenizi kontrol etmekte sorun yaşıyorsanız, tedavi etmek veya geliştirmek ya da başa çıkmanıza yardımcı olmak için basit bir yaşam tarzı değişikliği veya tedavisi gerekli olabilir.

Üriner inkontinans çeşitleri

İdrar kaçırma veya zayıf mesane kontrolü, Türkiye’de çok yaygındır. Çocukları, erkekleri ve kadınları etkiler, ancak yaşlılarda en yaygın olanıdır.

idrarını Tutamamak (Üriner inkontinans)
idrarını Tutamamak (Üriner inkontinans)

Her biri farklı neden ve tedavileri olan farklı idrar kaçırma türleri vardır:

Stres inkontinansı: Birisi öksürdüğü, hapşırdığı, gülerken veya spor yaparken az miktarda idrar kaçağı yapar. Bunun nedeni, karnın içindeki artan basıncın mesaneye bastırmasıdır.

Kadınlarda doğum sırasında veya menopozdan sonra daha sık görülür. Aynı zamanda diyabet, kronik bir öksürük (astım, sigara veya bronşit nedeniyle), kabızlık veya obezite olan kişilerde olabilir.

Kaçırma idrarını kaybetme: Aniden ve acilen çişe ihtiyacı olan kişi. Bu duruma bazen dengesiz veya aşırı aktif mesane denir. Dürtü inkontinansı olan insanlar, mesanelerinin gerçekte olduğundan daha dolgun olduğunu düşünüyorlar. Gece de dahil olmak üzere, çok sık çişe ihtiyaçları olabilir.

Diyet inkontinansı genellikle yaşlandıkça daha da kötüleşir ve stres, çay, kahve ve gazlı içecekler veya alkolde kafein içerek tetiklenebilir. Aynı zamanda felç, Parkinson hastalığı, multipl skleroz ve mesane ile beyin arasında gönderilen mesajlara müdahale eden diğer sağlık koşulları ile bağlantılıdır.

Kronik retansiyona bağlı inkontinans: Mesane tam olarak boşalmaz, böylece az miktarda idrar sızdırmaz. Bu, üretrada bir tıkanma (mesaneden çıkan tüp), genişlemiş bir prostat, bir prolapsus veya mesane veya pelvik taban kasları çevresindeki sinirlerin hasar görmesi nedeniyle olabilir .

Bu duruma bazı ilaçlar neden olabilir ve ayrıca diyabet, multipl skleroz, felç ve Parkinson hastalığı ile de bağlantılıdır.

İşlevsel inkontinans: Fiziksel, entelektüel veya diğer problemler nedeniyle kişi tuvalete düzgün bir şekilde gidemez – örneğin, tuvalete yürüyemez veya gitmeleri gerektiğini bildiremez.

Bu, en çok artrit veya serebral palsi gibi durumların neden olduğu yürüme problemlerinde veya demans veya zihinsel yetersizlik gibi beyin rahatsızlığı olan kişilerde yaygındır .

idrar Tutamama Belirtileri

Belirtiler, zaman zaman bir miktar idrar sızdırmaktan, mesanenin kontrolünü tamamen kaybetmeye kadar (kendinizi ısladığınızda) değişir.

Diğer belirtiler şunlardır:

  • sık sık tuvaleti acilen veya sık sık ziyaret etmek zorunda
  • ‘kaza yapmak’
  • gülünce, hapşırdığınızda, öksürürken veya egzersiz yaparken idrar kaçırıyor
  • idrar yapmak için zorlanmanız gerektiğini hissediyorum
  • zayıf veya yavaş idrar akışı
  • tuvalete gittikten hemen sonra mesaneniz boş değil gibi hissediyorum
  • İdrar almanız gerektiğinde çok az veya hiç uyarı almamak
  • uykuda idrar geçirme
  • çok fazla idrar yolu enfeksiyonu geçiren
  • tuvaleti ziyaret ettikten sonra daha fazla idrarın toplanması

İdrar Kaçırma Nasıl Teşhis Edilir

İlk adım doktorunuzu ziyaret etmektir. Seni muayene edecekler ve tıbbi geçmişin hakkında konuşacaklar. Ne tür idrar kaçırma olduğunuzu görmek için mesane alışkanlıklarınızın bir günlüğünü tutmanız gerekebilir. Örneğin, ne kadar içtiğinizi, tuvalete kaç kez gittiğinizi ve ne zaman sızıntı yaptığınızı yazmanız gerekebilir.

Su ile dolduğunda mesanenize ne olduğunu izlemek için özel testler de yapabilirsiniz. Buna ürodinamik test denir.

Doktorunuz mesanenizi etkileyebilecek diğer sağlık koşullarını ekarte edecektir.

İdrar Tutamama Tedavisi

Üriner inkontinans için en uygun tedavi neyin sebep olduğuna bağlı olacaktır.

Tedavi, kabızlığı yönetmek veya idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek kadar basit olabilir. Yaşam tarzınızı değiştirmeniz önerilebilir – örneğin kafeini veya alkolü keserek, kilo vererek veya evinizde değişiklikler yaparak banyoya daha kolay erişebilirsiniz.

Sorun pelvik taban kaslarınızda ise fizyoterapi büyük bir fark yaratabilir. Tıp idrar kaçırma konusunda yardımcı olabilecek mesane kaslarını gevşetmeye yardımcı olabilir.

Herhangi bir ilaç veya fizyoterapi işe yaramazsa, mesanenizi ve idrar yolunuzu desteklemek için yapılan ameliyat bazı idrar kaçırma türleri için bir seçenektir.

Üriner inkontinansın etkisini azaltmak için yapabileceğiniz şeyler de vardır. Kontrolü geliştirmek ve tutabileceğiniz idrar miktarını artırmak için mesanenizi eğitebilirsiniz. Mesane eğitimi programı hakkında doktorunuzla veya idrar kaçırma sağlık uzmanınızla konuşun.

İnkontinansı olan birini önemsiyorsanız, tuvalete kolayca erişebildiklerinden ve açıkça belirtildiklerinden emin olun. Giysilerinin rutinlerini kolayca temizleyebildiğinden ve takip edebildiğinden emin olun, böylece düzenli olarak tuvalete gitmelerini hatırlatabilirsiniz.

Üriner inkontinans ile yaşamak için ipuçları

Küçük bir planlama ile idrar tutamama durumunuzu yönetebilirsiniz, böylece yaşamınızı çok fazla etkilemez. Pedler, kateterler veya yatak koruması gibi inkontinansla yaşamanıza yardımcı olacak birçok ürün vardır. Bunlardan bazıları hükümet tarafından sübvanse edilmektedir.

Bir rutine girmeye yardımcı olabilir. Gezileri planlayın, kaza durumunda yeterli ürüne ve yedek giysiye sahip olduğunuzdan emin olun ve en yakın tuvaleti nasıl bulacağınızı öğrenin. Diyetiniz ve sıvılarınızın belirtilerinizi nasıl etkilediğinin belirlenmesi de iyi bir fikirdir.

Ayrıca, yerel servisleri arayabilir veya ülkenizde ki sağlık kuruluşlarının merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerikİnkontinans Tedavileri – Sızıntıları Durdurmanın 10 Yolu
Sonraki İçerikKabuslar ve Çocuklarda Gece Terörleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz