Tedavi ve bakımınıza dahil olan birkaç farklı sağlık uzmanı olabilir.

Sahip olduğunuz tedavi türü, kanserin yayılıp yayılmadığına ya da yayılma riski olup olmadığına bağlı olacaktır. Neredeyse tüm tedavilerin yan etkileri olsa da, çoğu etkili şekilde yönetilebilir. Doktorunuzdan hangi yan etkileri bekleyeceğini ve bunları en iyi nasıl yönetebileceğini açıklamasını isteyin.

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bağırsak kanseri için genel tedavi cerrahidir . Kanserin hiçbir parçasının geride bırakılmadığından emin olmak için kanser ve çevresindeki doku uzaklaştırılır. Normal işlevini eski haline getirmek için genellikle bağırsak tekrar birleştirilebilir. Herhangi bir nedenle yeniden birleştirilemezse, karın duvarında vücut atığı (kaka) için yapay bir açıklık (kolostomi) yapılır. Geçici bir kolostomi birkaç hafta içinde tersine çevrilebilir. İnsanların% 5’inden daha azının kalıcı bir kolostomiye ihtiyacı vardır.

Bağırsak cerrahisi ortalama 5 ila 10 günlük hastanede kalmanın ardından 4 ila 6 haftalık bir iyileşme süresi olan büyük bir operasyondur. Erken bağırsak kanserleri için genellikle ek radyasyon terapisine veya kemoterapiye gerek yoktur. Daha büyük kanseri olan veya kanseri lenf bezlerine yayılmış olanlar için , en iyi sonuçlar genellikle cerrahi, radyasyon tedavisi ve kemoterapinin birleştirilmesiyle elde edilir.

Kemoterapi

Kemoterapi, vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmış olan ancak tespit edilemeyen kanser hücrelerinin yok edilmesine yardımcı olmak için anti-kanser ilaçlarını kullanır. Ameliyat sonrası kemoterapi, kanserin geri dönme şansını azaltmak için etkili bir tedavi olabilir. Genellikle koldaki bir ven içine enjekte edilir, ancak başka yöntemler de mevcuttur.

Radyasyon Terapisi

Radyasyon terapisi, kanser hücrelerini yok etmek için X ışınlarını kullanır. Ameliyattan önce, ameliyatı kolaylaştırmak amacıyla kanser boyutunu azaltmak amacıyla rektumdaki kanser için kullanılır. Ayrıca bölgedeki kanserin geri dönme şansını azaltmak için de kullanılır. Tedavinin zamanlaması her birey için farklıdır.

Radyasyon tedavisine ek olarak kemoterapi de kullanılabilir.

Önceki İçerikBağırsak Kanseri Belirtileri
Sonraki İçerikSadece Bağırsak Kanseri Teşhisi Kondu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz