İnsanlar ciddi problemlerle farklı şekillerde ilgileniyorlar. Kanserle yaşamanın sizi nasıl etkileyeceğini tahmin etmek zor. Örneğin, akciğer kanserinizin etkileri veya akciğer kanseri tedavisi nedeniyle nefes almada sorunlar yaşayabilirsiniz.

Ameliyat geçirdiyseniz, fizyoterapist size daha kolay nefes almanıza ve komplikasyonları önlemenize yardımcı olacak nefes egzersizleri gösterecektir. Nefes darlığı diğer nedenlerin bir belirtisi olsa da, kanserin yayıldığının da bir işareti olabilir.

Akciğer kanseri olan hastaların göğüs enfeksiyonu olma olasılığı daha yüksektir. Anksiyete ayrıca nefessizliğe neden olabilir ve gevşeme egzersizleri buna yardımcı olabilir.

Kanser tedavisi gören kişilerin yaklaşık üçte biri acı çekiyor, bazıları ise hiç acı çekmiyor. Ağrı, kanserin ciddiyeti ile ilişkili değildir ancak kişiden kişiye değişir. Kanser ağrısına neden olan şey tam olarak anlaşılmamıştır, ancak ağrıyı kontrol altına almak için onu tedavi etmenin yolları vardır.

Kansere sahip olmak aynı zamanda çeşitli duygulara yol açabilir. Bunlar arasında şok, kaygı, rahatlama, üzüntü ve depresyon olabilir.

Nasıl hissettiğiniz ve ailenizin ve arkadaşlarınızın size yardımcı olmak için neler yapabileceği konusunda açık ve dürüst olmak, diğerlerini rahatlatabilir. İhtiyacınız olan şeyse, insanlara kendinize biraz zaman ayırmanız gerektiğini söylemekten çekinmeyin.

Önceki İçerikAkciğer Kanseri Teşhisi Kondu
Sonraki İçerikAkciğer Kanseri Teşhisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz