Kızınız ilk sütyenini almak istiyor ve oğlunuz bütün gün bir yol ekibinde kazıyormuş gibi kokarak futbol antrenmanından eve geliyor. Neler oluyor?

Ergenliğe hoş geldiniz, çocukların filizlendiği, doldurduğu ve hatta ağzını kapalı olduğu zamanlar.

Sen onun içinden geçerken sen ergenlik yeterince garipti . Öyleyse çocuğunuza tüm bu değişikliklerde nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Ergenliğin Aşamaları

Elbette, çoğumuz ergenliğin belirsiz belirtilerini biliyoruz – yeni yerlerde saç büyümesi, adet, vücut kokusu, erkeklerde düşük ses, kızlarda meme büyümesi, vb. Ancak, tüm bu değişikliklerin arkasındaki bilimi tam olarak kavrayamayabiliriz. İşte nasıl çalıştığını hızlı bir bakış.

Genellikle bir kızın 8. doğum gününden sonra veya bir oğlan 9 ya da 10 yaşını doldurursa, ergenlik beyninin hipotalamus denilen bir bölgesi gonadotropin salgılayan hormonu (GnRH) serbest bırakmaya başladığında başlar. GnRH hipofiz bezine gittiğinde (beynin altındaki vücuttaki diğer bezleri kontrol eden hormonları üreten küçük bir bez) küçük bir ergenlik hormonu salgılar – luteinize edici hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH).

Bundan sonra ne olacak cinsiyete bağlıdır:

  • Çocuklar: Hormonlar kan dolaşımından testislere (testislere) geçer ve sperm ve testosteron hormonu üretimine başlamak için sinyal verir.
  • Kızlar: Hormonlar yumurtalıklara gider (uterusun sağında ve solunda yatan iki oval şekilli organ) ve yumurtaların olgunlaşmasını ve salınmasını ve bir dişinin vücudunu olgunlaştıran ve onu hazırlayan hormon östrojen üretimini tetikler. gebelik.

Aynı zamanda, hem erkek hem de kız çocuklarının adrenal bezleri, adrenal androjenler adı verilen bir grup hormon üretmeye başlar. Bu hormonlar her iki cinsiyette de kasık ve koltuk altı kıllarının büyümesini teşvik eder.

Bir çocuk için

Bir erkek çocuk için ergenliğin fiziksel değişiklikleri genellikle testislerin büyümesi ve kasık kıllarının filizlenmesi ile başlar, ardından 10 ila 16 yaşları arasında bir büyüme serpilir – ortalama olarak kızların başlamasından 1 ila 2 yıl sonra. Kolları, bacakları, elleri ve ayakları da vücudunun geri kalanından daha hızlı büyür. Omuzları genişledikçe ve kilo aldıkça vücut şekli değişmeye başlar.

Bir erkek, memelerinin altında hassasiyet veya şişme fark ederse endişelenebilir. Bu geçici meme dokusu gelişimine jinekomasti denir ve ergenlik döneminde erkeklerin yaklaşık% 50’sine gelir. Ancak genellikle 6 ay içinde kaybolur.

Ve sesteki ilk çatlak sesinin değiştiğinin ve daha da derinleşeceğine dair bir işaret.

Koyu, kaba, kıvırcık saçlar ayrıca penisinin hemen üstünde ve skrotumunda ve daha sonra kollarının altında ve sakal bölgesinde filizlenir. Penisi ve testisleri büyüyecek ve bir çocuğun bebeklik yaşamaya başladığı ereksiyonlar daha sık hale gelecektir. Boşalma – sperm içeren spermlerin salınması – da gerçekleşecektir.

Birçok erkek penis büyüklüğü hakkında endişeli hale gelir. Bir erkek çocuk, özellikle daha sonraki bir geliştirici olma eğilimindeyse ve kendini ergenlik çağında devam eden erkeklerle karşılaştırırsa, güvenceye ihtiyacı olabilir. Eğer bir çocuk sünnet olmuşsa, sünnetsiz bir penisin ucunu örten ciltle ilgili sorular sorabilir.

Bir Kız İçin

Ergenlik genellikle kızlar için daha erken başlar, bir süre 8-13 yaşları arasındadır. Çoğu kız için, ergenliğin ilk kanıtı meme gelişimidir, ancak kasık kıllarının büyümesi olabilir. Göğüsleri büyümeye başladığında, bir kız başlangıçta bir veya iki meme altında küçük, sert, hassas topaklar (tomurcuklar denir) olur; Meme dokusu büyüyecek ve gelecek bir veya iki yıl içinde dokuda daha az sertleşecektir. Labialarında koyu, kaba, kıvırcık saçlar (vajinayı saran cildin kıvrımları) belirecek ve daha sonra benzer saçlar kollarının altında büyümeye başlayacak.

İlk ergenlik belirtileri, gözle görülür bir büyüme hamlesi ile 1 veya 2 yıl sonra takip edilir. Vücudu, bir kadının kıvrımlarını çekerken, özellikle göğüslerde ve kalça ve uyluk bölgelerinde yağ birikmeye başlayacaktır. Kolları, bacakları, elleri ve ayakları da büyüyecek.

Sonuçlanan olay, ilk dönemine (adet) menarşinin gelişi olacak . Ergenlik gelişimine başladıkları yaşlarına bağlı olarak, kızlar ilk periyodlarını 9 ile 16 yaş arasında alabilirler.

Yaygın Ergenlik Endişeleri

Çocukların erişkinliğe doğru ilerlerken yaşadıkları fiziksel değişiklikler genellikle duygusal sonuçlara eşlik eder .

Bazı kızlar tomurcuklanan göğüsleri ve yeni eğitim sütyenleri için heyecanlanır; diğerleri ise tüm gözlerin göğüslerine odaklanmasından endişe duyabilir. Bazı erkekler, tıraş kremi ile kaplanmış kendilerini görmeyi çok sever; diğerleri birkaç yeni saç sürgününe duydukları dikkatten rahatsız olabilir.

Sivilce çoğu genç için ortaktır. Akne ciltte sebum denilen doğal bir yağ üreten bezlerden kaynaklanır. Ergenlik hormonları bezlerin fazladan sebum üretmesine neden olarak gözenekleri tıkayabilir. Suyla ve yumuşak sabunla hafifçe yıkamak, fazla sebumdan kurtulabilir ve kırılmaları azaltabilir.

Daha ciddi akne vakaları için reçetesiz satılan ilaçlar ve reçeteli ilaçlar mevcuttur. Aileniz doktorunuz, temel cilt bakımı ve OTC ilaçları sivilceyi kontrol altında tutmazsa dermatolog (cildi tedavi konusunda uzmanlaşmış bir doktor) önerebilir.

Banyo zamanını oyunla ilişkilendiren çocukların düzenli olarak yıkanmayı ve deodorant veya terlemeyi önleyici uygulama yapmayı öğrenmeleri gerekir. Tıraş etmeyi öğrenen bir gencin usturayı nasıl temiz tutacağını, donuk ve etkisiz hale gelmeden önce atılabilir bir tane atmayı ve başkalarıyla paylaşmamayı öğrenmesi gerekecektir.

Bebeklikten beri ereksiyon geçirebilen çocuklar şimdi boşalma yaşayabilirler. Genellikle, bu ilk 11 ila 15 yaş arasında, ya cinsel fantazilerle bağlantılı olarak, mastürbasyon sırasında ya da bir gece emisyonu (ıslak rüya olarak da adlandırılır) olarak kendiliğinden ortaya çıkar. Bir çocuğu olan ıslak rüyalar hakkında bir şey bilmiyorsa, bir çocuk yanlışlıkla idrar yaptığını veya vücudunda bir şeylerin yanlış gittiğini düşünebilir.

Çocuklar fiziksel ve duygusal olarak olgunlaştıkça cinselliklerini ve vücutlarını giderek daha fazla merak ediyorlar. Her ne kadar bebekler ve küçük çocuklar zaman zaman kendi cinsel organlarına dokunsalar da, duygularını sevdikleri için, mastürbasyon, daha önceki çocuklarda, genç çocuklardan ve genç yaşlardan daha yaygındır.

Mastürbasyonla ilgili mit ve inançlara gelince: Hayır, çocukların ellerinde saç büyümesine, kısır hale gelmesine, körleşmesine veya yeni duygusal problemler geliştirmesine neden olmaz. Hali hazırda duygusal problemleri olan az sayıda çocuk ve genç mastürbasyonla meşgul olabilir – tıpkı diğer davranış veya düşüncelerle aşırı meşgul olmaları gibi. Sürekli veya obsesif mastürbasyon, endişe belirtisi veya başka bir duygusal sorun olabilir.

Ancak, bunun dışında, mastürbasyon genellikle doktorlar tarafından normal cinsel kendini araştırmanın ortak bir biçimi olarak kabul edilir. Bazı preteens ve gençler mastürbasyon yapmayı seçebilse de, bazıları olmayabilir.

Mastürbasyon çoğu zaman özel bir konu olarak kabul edildiğinden, birçok çocuk, ebeveynlerinin onlara kızacakları veya hayal kırıklığına uğrayacaklarından endişe duydukları için bu konuda konuşmakta çok utanıyor olabilirler. Bazı çocuklar büyük kardeşleri, arkadaşları veya ebeveynleri yerine doktorlarıyla konuşmayı tercih edebilir. Mastürbasyon konusunda endişeleriniz veya sorularınız varsa, doktorunuza danışın.

Ergenlikten Çocuklarla Konuşmak

Erkekler ve kızlar, bu değişimlerin birbirine bağlı olduğunu görebilir – bazı durumlarda onları koklayabilirler. Çocuğunuzla vücudun nasıl değiştiği hakkında konuşmak önemlidir – en erken değil, daha erken.

Menstrüasyon da dahil olmak üzere ergenliğin beklenen olayları hakkında, meme gelişiminin ilk belirtilerini gördüğünüzde veya daha önce hazır görünüyorsa veya sorularınız varsa, bir kızla konuşmaya hazır olun. Bir çocuk normal bir penis gelişimi, ereksiyonlar ve 12 yaşından önceki gece emisyonlarını bilmeli – erken bir geliştirici ise daha erken. Çocuğunuzla karşı cins üyelerine neler olduğu hakkında konuşmak da önemlidir.

“Konuşma” yı büyük bir zirve olarak değil, bir dizi konuşma gibi yapmak en iyisidir, ideal olarak çocuğunuz gençken başlar ve vücut parçaları hakkında sorular sormaya başlar. Her konuştuğunuzda, çocuğunuzun olgunluk seviyesine ve konuya olan ilgisine bağlı olarak daha fazla ayrıntı sunar.

Ve çocuğunuzun bir sorusu varsa, dürüstçe cevaplayın. Eğer kendinizi rahat hissetmiyorsanız, soruların cevaplarına ihtiyacınız var ya da çocuğunuzla bu konuşmaları nasıl yapacağınız konusunda emin değilseniz doktorunuza danışın.

Önceki İçerikDiş çıkarma Tots
Sonraki İçerikBebeğinizin Erken Doğduğumu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz