Bağırsak kanseri için tedavi sırasında pratik desteği tartışırken doktorunuza veya tedavi ekibinize sormakta yardımcı olabilecek bazı sorular aşağıda listelenmiştir :

 • Tavsiye ettiğiniz tedavinin maliyeti nedir?
 • İşten izin almam gerekecek mi?
 • İşten izin alırsam geçici gelir desteği için nasıl başvurabilirim?
 • Tedavi için seyahat etmem gerekecek mi?
 • Seyahat ve konaklama masraflarından yardım almaya uygun muyum?
 • Tedavi yapılırken çocuk bakımı konusunda nasıl yardım alabilirim?
 • Tedavi sırasında ev yardımı hakkında nasıl bilgi edinebilirim?
 • Danışmanlık veya psikolojik destek hakkında nasıl bilgi edinebilirim?
 • Kanser Konseyi Yardım Hattı arayarak ücreti karşılığında bilgi alınabilir.

Tedavi için seyahat

Büyük bir şehir dışında yaşayan insanların uzman bir cerrah, radyasyon onkoloğu veya tıbbi onkolog görmek için seyahat etmesi gerekebilir. Tedavi için gerekli olan seyahat ve konaklama masrafları konusunda yardım alabilirsiniz. Her eyalet ve bölgede, yerel olarak mevcut olmayan bir uzman tedavisi almak için uzun mesafelere seyahat etmek zorunda olan hastalara yardım etmek için hükümet tarafından finanse edilen bir plan vardır, örneğin:

 • Devletlerarası Hasta Taşıma ve Konaklama Hizmeti (ACT)
 • Sağlıkta Taşıma – İzole Edilmiş Hasta Taşıma ve Konaklama Yardımı Programı (NSW)
 • Hasta Destekli Seyahat Programı (Batı Avustralya).

Bir kişinin kişisel durumuna ve nerede yaşadığına bağlı olarak, çocuk bakımı, yemek ve genel ev yardımı konusunda yardım da olabilir. Bazı insanlar tedavi görürken hastalık parası almaya hak kazanabilir.

Finansal ve pratik yardım hakkında bilgi kaynakları şunlardır:

 • doktorun
 • hastanenizdeki hemşire veya sosyal hizmet uzmanı
 • topluluk hemşiren
 • yerel konseyler

Duygusal etkileri

Kansere sahip olmak çeşitli duygulara neden olabilir. Bunlar arasında şok, kaygı, üzüntü ve depresyon olabilir . Farklı insanlar ciddi sorunlarla farklı yollarla ilgilenir. Kansere sahip olduğunuzu bilmenin sizi nasıl etkileyeceğini tahmin etmek zor. Siz ve sevdikleriniz, kanser tanısı alan kişilerin bildirdiği duyguları bilmeyi yararlı bulabilir.

Kanser tanı ve tedavisi sırasında ve sonrasında pratik ve duygusal destek almak çok önemlidir. Destek aileden ve arkadaşlardan, sağlık profesyonellerinden veya özel destek servislerinden alınabilir.

Doktorunuz veya hemşireniz, sorularınız olduğunda size güvence verebilir veya eğitimli bir danışman, psikolog veya uzman telefon yardım hattı operatörüyle konuşmayı yararlı bulabilir. Doktorunuzun ameliyatı bu konuda bilgi sahibi olacaktır. Bazı insanlar bağırsak kanseri olan başkalarıyla yerel bir destek grubunda ya da bir internet sohbet odasında konuşmayı faydalı buluyorlar.

Ek olarak, eyalet ve bölge Kanser Konseyleri, kanser hakkında genel bilgilerin yanı sıra yerel kaynaklar ve ilgili destek grupları hakkında da bilgi sağlar.

yorgunluk

Birçok insan yorgunluğun veya yorgunluğun büyük bir zorluk olduğunu fark eder. Tedavi bittikten sonra yorgunluğunuz bir süre devam edebilir. Bazı insanlar kendilerini gerçekten iyi hissetmek için iki yıla kadar zaman alıyor.

Yorgunluğu yönetmek için ipuçları:

 • Gününü planla ki dinlenmeye zamanın olsun.
 • Enerjinizi sizin için en önemli olan şeyler için saklayın.
 • Kısa kestirmeler veya aralar verin.
 • İyi yiyin ve bol miktarda sıvı için.
 • Kısa yürüyüşler yapın veya hafif egzersiz yapın.
 • Başkalarının sana yardım etmesine izin ver.

Stoma ile yaşamak

Stoma, kısa bir süre için bile olsa, bir insanın hayatında büyük bir değişikliktir ve biraz uyum sağlar. Mide terapi hemşireniz bir stoma ile yaşamın tüm yönlerini tartışacak ve dilerseniz size kitapçıklar ve videolar sağlayacaktır.

Stoma olan başka bir kişiyle konuşmak istemeniz durumunda, Kanser Konseyi Yardım Hattı’nı arayın. Bir başkasının stoma ile nasıl başa çıktığını duymak yardımcı olabilir.

Ailenizin de bilgi ve desteğe ihtiyacı olabilir ve mide terapi hemşiresi, onları bu tartışmalara dahil etmekten mutlu olacaktır.

Bir ostomi derneğine katılmanız tavsiye edilir, böylece ücretsiz çantalar ve ilgili ürünler edinebilirsiniz. Her yaştan insan için destek grupları vardır ve Kanser Konseyi Yardım Hattı size en yakın olan gruba tavsiyelerde bulunabilir.

İnsanların aşağıdaki alanlar hakkında da soruları olabilir.

Diyet

İyileşdikçe bol miktarda taze meyve ve sebze içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet yemeye başlayabilirsiniz. Bazı yiyecekler diğerlerinden daha fazla gaz veya şişkinliğe neden olursa, kendiniz için çalışacaksınız.

Kolostomi cihazı

Çok çeşitli kolostomi cihazı bulunmaktadır ve mide terapi hemşireniz en uygun cihazı seçmenize yardımcı olacaktır.

Bir kolostomi iyileştikten sonra, banyo yapmak veya istediğiniz gibi duş almak için hiçbir neden yoktur. Mide terapi hemşireniz, stoma ve çevresindeki cildinize bakım konusunda size talimat verecektir.

Cilt tahrişini azaltmaya yardımcı olmak için, kolostomi cihazları hipoalerjenik (alerjik olmayan) malzemeden yapılır ve cihazın rahatsız edici koku bırakmaması için özel filtreler içerir.

Bir kolostomi aleti takmaya alternatif olarak stoğunuzun sulanması da mümkün olabilir. Her gün veya her gün kolonunuzu suyla yıkamayı içerir.

Koku ve rüzgar

Birçok insan, kolostomisinin diğer insanların fark edeceği bir koku vereceğinden endişe ediyor.

Tüm modern cihazlarda içinde kömür olan hava filtreleri bulunur. Kömür bir koku yiyicidir, bu nedenle kokuyu nötralize eder. Çoğu insan kolostomisinin kokusunun farkında olacak çünkü bu kendi bedeni. Bununla birlikte, yanında duran biri stoayı koklayamaz.

Ameliyattan hemen sonra kolostominiz aşırı rüzgar ve ses çıkarır. Bu, bağırsaklarınız iyileştikçe yavaşça azalır.

Mide tedavisi hemşireniz rüzgarı azaltmak için herhangi bir koku ve diyet tavsiyesini azaltmaya yardımcı olmak için kullanabileceğiniz ürünler konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

Egzersiz

Ameliyatı takip eden haftalarda, iyileşmenize yardımcı olmak için hafif bir egzersiz yapmanız önerilir. 

Nasıl iyileşeceğiniz, ne kadar egzersiz yapabileceğinizi belirler. Herhangi bir acı hissederseniz, hemen durun.

Giyim

Stomaya sahip olmak, giyebileceklerinizi sınırlandırmamalıdır. Rahat olmak için, hemen stoma seviyesindeki kemer veya kemerlerden ya da hemen üzerindeki sıkı bantlardan kaçınmak isteyebilirsiniz.

İş

Bağırsaklarınız iyileştikten sonra işe dönmemeniz için hiçbir neden yoktur. İşiniz özellikle yorucu ise ve çok fazla ağır kaldırma içeriyorsa, bir destek kayışı veya kuşak kullanmanız gerekebilir. Stoma hemşireniz size bu konuda tavsiyelerde bulunabilir.

İşe dönmeye hazır olmanız birkaç ay sürecektir. Laparoskopik cerrahi geçirdiyseniz, açık bir ameliyattan kısa bir süre sonra işe geri dönebilirsiniz. Ancak, bunların hepsi nasıl kurtardığınıza ve yaptığınız işin türüne bağlıdır. Ne zaman geri dönersen, onu çok yorucu bulursun. Kolostomi ameliyatı öncesinde potansiyel seçenekleri işvereninizle görüşmek iyi bir fikirdir.

Bazı işverenler, gücünüzü geliştirene kadar yarı zamanlı veya evde çalışmanıza izin vermek gibi bir derece esneklik sağlamaktan memnuniyet duyabilir. İşvereniniz, değişen tesislere erişme veya işle ilgili sorumluluklarınızı ayarlama gibi ek destek sağlayabilir, böylece çok fazla ağır kaldırma yapmanız gerekmez.

İş arkadaşlarınıza kolostominizden bahsetmek zorunda değilsiniz (istemediğiniz sürece). Bazı insanlar herhangi bir desteğe veya tavsiyeye ihtiyacınız olursa, iş yerinizde bir kişiye söylemenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyor.

Seyahat

Kolostominiz varken özgürce seyahat edememeniz için hiçbir neden yoktur, ancak seyahatinizi planlarken ekstra zamana ihtiyacınız olacaktır.

Mide terapi hemşireniz, stoma ile seyahat hakkında size tavsiyelerde bulunabilir. Seyahat sigortanız olması önerilir.

Yurtdışına seyahat ederken, yanınıza bol miktarda kolostomi malzemesi götürmek iyi bir fikirdir, çünkü bunları başka bir ülkede ele geçirmekte zorluk çekebilirsiniz.

Güvensiz içme suyuna sahip bir ülkedeyseniz, kolostominizi sularsanız şişelenmiş veya kaynamış su kullanmalısınız.

Seks

Bir kolostomiden sonra ortaya çıkabilecek, cinsel yaşamınızı ve ilişkilerinizi etkileyebilecek birkaç pratik sorun var.

KADIN

Rektumlarını çıkarmış olan kadınlar, geleneksel “misyoner pozisyonunda” seks yapmanın acı verici olduğunu görebilir çünkü rektum artık seks sırasında vajinayı desteklememektedir. Farklı pozisyonları denemek yardımcı olabilir.

Ameliyattan sonra, birçok kadın vajinasının daha kuru olduğunu ve bu da seks yapmayı rahatsız edebileceğini tespit ediyor. Seks yapmadan önce kayganlaştırıcı bir jöle uygulamak yardımcı olabilir.

Seks sırasında stomaya ağırlık vermek acı verici olabilir, dolayısıyla ağrıya neden olabilecek pozisyonlardan kaçınmak isteyebilirsiniz. Alternatif olarak stoayı bir minder veya yastık ile koruyabilirsiniz.

Mide terapi hemşireniz size daha fazla tavsiyede bulunabilir.

Erkekler

Bir kolostomiyi takiben, bazı erkekler penislerine giden kan beslemesinin ve sinir uçlarının hasar gördüğünü tespit eder. Bu, bir ereksiyonun yapılmasını veya sürdürülmesini zorlaştırabilir.

Erektil disfonksiyonu tedavi etmenin birkaç yolu vardır. Doktorunuzla tedavi seçeneklerini tartışmalısınız.

Cinsiyetle ilgili diğer konular

Pratik sorunların yanı sıra, beden imajı, özgüven ve eşinizin kolostominize nasıl tepki verebileceği konusunda endişeleriniz olabilir;

Bununla birlikte, kolostomisi olan birçok insanın iyi cinsel yaşamlara sahip olduğunu vurgulamak önemlidir, ancak bunu mümkün kılmak için güven ve güveni geliştirmek birkaç ay alabilir.

Uzun süreli bir eşiniz varsa, onlara stoma ve kolostomi ekipmanınızı görmek isteyip istemediklerini sormak isteyebilirsiniz. Bazı insanların ortakları ilgilenmek ister, ancak bazıları en azından kısa vadede çok üzücü olabilir. Tepki vermenin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur, bu yüzden kişisel bir ret olarak reddetmemeye çalışın.

Stoma ve kolostomi ekipmanınızın görünümü seks sırasında bozulmazsa, bunları her zaman gecelik veya boxer şortlarla kaplayabilirsiniz.

Cinsiyet hayatınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek diğer ipuçları:

 • seks yapmadan önce cihazınızı değiştirmek
 • seks yapmadan önce cihazınızı küçük bir stoma başlığıyla değiştirmek
 • cihazın saten veya pamuklu bir örtü ile örtülmesi (cihazın cildinize karşı verdiği his seks sırasında rahatsız edici ise)
 • mizah duygunuzu koruyun: Kolostomiye sahip olsanız da olmasanız da, cinsel ilişki sırasında sık sık utanç verici bir durum ortaya çıkar.
Önceki İçerikSadece Bağırsak Kanseri Teşhisi Kondu
Sonraki İçerikBağırsak Kanserine Ne Sebep Olur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz