Astım teşhisi için tek bir test yoktur. Doktorunuz sizinle konuşmaya, sizi muayene etmeye ve bazı solunum testleri yaptırmaya dayanan astımınız olup olmadığına karar verecektir.

Neler Okuyacaksınız? →

Astım Teşhisi

Değerlendirecekler:

  • Astım belirtileriniz neler, ne sıklıkta ortaya çıkıyor ve ilaçta bir iyileşme olup olmadığını fark edip etmediğinizi (anti-astım tedavisi kullanıyorsanız )
  • tıbbi geçmişin
  • aile geçmişin
  • Eğer olup olmadığını alerjileri
  • hangi şeylerin veya durumların size semptomlara neden olduğunu (tetikleyicileriniz)
  • akciğer fonksiyonunuz (muhtemelen spirometri veya tepe akış izlemesi gibi solunum testlerini kullanarak)

Akciğerlerinizin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek için ‘spirometri’ adı verilen bir solunum testi yapılır. Solunum yapabileceğiniz havanın yanı sıra akciğer kapasitenizi ve diğer ölçümleri ölçen, ‘spirometre’ adı verilen bir makineye nefes vermeniz istenecektir.

‘Tepe akış ölçer’ olarak bilinen küçük el tipi cihaz, bir solukta ciğerlerinizden ne kadar hızlı hava üfleyebileceğinizi ölçmek için kullanılabilir. Bu sizin pik ekspirasyon akış hızınızdır (PEFR) ve test genellikle “pik akış testi” olarak adlandırılır. ‘Normal’ bir zirve akışında büyük bir değişiklik olması nedeniyle astımı tanımlamak için izleme yapılmaz, ancak astımlı bazı kişilerde hava yollarının değişip değişmediğini izlemek için kullanılabilir.

Sadece Astım Tanısı Kondu

Astımın tedavisi olmasa da, bir dizi tedavi bu durumu etkili bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Tedavi iki önemli hedefe dayanır:

  • semptomları hafifletmek 
  • gelecekteki semptom ve atakların gelişmesini önlemek

Astım ayrıca her yaşta gelişebilir. Çocukken astım tanısı alırsanız, genç yaşta belirtileriniz yok olabilir. Ancak astım erişkinlikte geri dönebilir. Çocukluk çağında astım belirtileri orta ila şiddetli ise, durumun daha sonra yaşamda devam etmesi veya geri dönmesi daha olasıdır.

‘Atakların’ başarılı bir şekilde önlenmesi, ilaçların kombinasyonu, yaşam tarzı önerileri ve potansiyel astım tetikleyicilerinin belirlenmesi ve önlenmesi ile sağlanabilir.

Hasta organizasyonlarında başkalarıyla tanışabileceğiniz veya onlarda astım tanısı almış ve tedavi gören kişilerle on-line konuşabileceğiniz yerel gruplar vardır. Astım deneyiminiz hakkında başkalarıyla benzer bir konumda konuşmayı da yararlı bulabilirsiniz.

Önceki İçerikAstıma Ne Sebep Olur?
Sonraki İçerikAstım İlaçları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz