Egzersiz, astımı olan çocuklar için semptomları tetikleyebilir. Bu egzersize bağlı astım olarak bilinir. Genellikle kolayca yönetilir ve çocuğunuzun astım eylem planına dahil edilmelidir.

Spor astımı olan çocuklar için sağlıklı

Astım olması, çocukların spor yapmaktan kaçınması için bir neden değildir. Astımı olan çocukların formda ve sağlıklı kalmaları için egzersiz yapmaya devam etmeleri önemlidir.

Astım semptomları soğuk ve kuru havada nefes alarak tetiklenebilir. Ancak çocuğunuzun astımı uygun şekilde kontrol ediliyorsa, istedikleri kadar egzersiz yapabilmeleri gerekir.

Çocuğunuz egzersiz yaparken astım semptomları alırsa, koruyucu bir astım ilacı kullanıyorlarsa, her gün doğru şekilde aldıklarını kontrol edin . Farklı bir önleyici mi kullanmaları gerekip gerekmediğini görmek için doktorunuzla görüşmeye değer; dozajlarının değişmesi; ve ilacı doğru kullandıklarını.

Astım Ve Egzersiz İle Çocuklar
Astım Ve Egzersiz İle Çocuklar

Egzersize bağlı astım nedir?

Bazı insanlar şiddetli egzersiz sonrası astım semptomları yaşarlar. Buna egzersize bağlı astım veya egzersize bağlı bronkokonstrüksiyon denir.

Akciğerdeki solunum yolları ağır solunum sonrası soğuduğunda ve kuruduğunda meydana gelir. Bu, küçük solunum yollarının iltihaplanmasına, şişmesine ve mukus tarafından tıkanmasına neden olarak nefes almayı zorlaştırır. Havada kirlenme veya polen bulunan yerlerde egzersiz yaparak veya virüslerle tetiklenebilir.

Egzersizle indüklenen astım, astımı olsun veya olmasın, herkesin başına gelebilir. Her 4 okuldan 1’inde egzersize bağlı astım görülür. Astımları varsa, egzersiz tetikleyicilerinden biri olabilir ve egzersiz sonrası semptomları olması astımlarının kontrol altında olmadığı anlamına gelebilir.

Belirtileri ve belirtileri aramak

Egzersize bağlı astım belirtileri genellikle çocuğunuzun egzersizi durdurmasından 5-10 dakika sonra ortaya çıkar. Saldırıdan sonra, çocuğunuz daha fazla egzersiz yapsa bile, semptomlar 2 veya 3 saat boyunca tekrar görünmeyebilir.

Belirtiler şunları içerir:

 • öksürme
 • hırıltılı
 • göğüste sıkılık
 • nefes
 • çok fazla mukus üretiyorum.

Spor oynarken astımı yönetme

Egzersize bağlı astım, aşağıdaki adımlar atılarak önlenebilir:

 • Çocuğunuza, ısınmadan 15 dakika önce, eğer astım eylem planının bir parçasıysa ya da sizin veya endişeniz varsa, ihtiyaç duyabilecekleri durumlarda, ilaçlarını rahatlatmaları için söyleyin.
 • Egzersiz yapmadan önce ısındıklarından emin olun.
 • Egzersiz sırasında astım semptomlarını izleyin ve semptomlar görülürse çocuğunuza rahat bir ilaç verin. Yalnızca belirtiler durduğunda egzersize dönmelidirler. Semptomlar yeniden ortaya çıkarsa, daha rahatlayın ve egzersiz yapmalarına izin vermeyin.
 • Astım semptomlarının, çocuğunuzun egzersiz yapmayı bırakmasından 30 dakika sonra ortaya çıkabileceğini unutmayın. Rahatlatıcı ilacı elinizde bulundurun.

Çocuklar ilaçlarını almayı unutabilirler. Onlara hatırlattığınızdan ve herhangi bir yetişkinle çocuğunuzun spor oynarken rahat bir ilaca ihtiyacı olabilir.

Çocuğunuz 4 dakika sonra rahat bir ilaca yanıt vermezse, ciddi bir astım krizi geçiriyor olabilir:

 • Çocuğunuza rahatça oturun ve onları rahatlatın.
 • Onlara 4 ponpon gevşetici ilaç ver, tercihen aralayıcıdan ver.
 • 4 dakika sonra hala bir iyileşme olmazsa, derhal bir ambulans çağırın.
 • Ambulans gelene kadar her 4 dakikada bir 4 nefes kesici rahatla. Çocuklar bundan daha rahatlatıcı olmamalıdır.

Astım eylem planına olan ihtiyaç

Astımlı her çocuğun yazılı bir astım eylem planı olmalıdır. Bu, astım semptomlarını nasıl tanıyacağınız ve ortaya çıkarsa ne yapacağınız hakkında bilgiler içerir.

Doktorunuz astım planını sizinle birlikte geliştirecektir. Çocuğunuzun spor oynayacağını ve böylece astım eylem planına konuyla ilgili bilgileri dahil edebilmelerini söyleyin.

Çocuğunuzun koçuna veya eğitimcisine çocuğun astımı hakkında bilgi verin ve onlara çocuğunuzun semptomları gelişirse ne yapacağını bilmeleri için astım eylem planının bir kopyasını verin.

Önceki İçerikAstım Tedavisi
Sonraki İçerikAstım Komplikasyonları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz